Ateş Mizaç – Safravi Mizaç

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

İbni Sina nın Mizaç İlmi hakkında bilgi vermeye devam ediyorum. Daha önce balgami mizaç ve demevi mizacı işlemiştik. İnsanlardaki asli mizaçlarda bunlardan bir veya birkaçı baskın olabilir. Hastalık halinde ise mizaç değişimi görülür. Toplumun her kesiminin bu ilmi öğrenmesi önemlidir. İşe alımlarda, anne babaların çocuklarına nasıl davranmaları gerektiği, meslek seçimlerinde vb pekçok alanda mizaç ilmini bilmek çok önemlidir.

İnsanlardaki mizaç tiplerinden üçüncüsü safravi mizaç. Safra hıltının unsuru ateştir. Ateşin mizacı sıcak ve kurudur.
ates safravi mizaç

  1. Ateş yakıcıdır: Güneşin, ateşin yakıcı, kavurucu bir sıcaklığı vardır. Safra hıltı da yakıcı, acı bir sıvıdır. Hatta istifra edildiğinde yemek borusunda yanma hissine neden olan hılt safradır. Safra hıltının çokluğu sersemlik hissi verir, başağrısı yapar. Safravi mizaçlı kimseninsabah kalktığında ağzının tadı acı olur. Safravilerde en çok karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıkları görülür. Safranın galebe çalmasından, baskın olmasından dolayı egzama, kaşıntı gibi cilt hastalıkları görülür.
  2. Ateş yayılır, dağılır: Özellikle kurak havalarda yangınların nasıl yayıldığını ve önünün alınamadığını hepimiz biliriz. Safra hıltı sıcak ve kuru niteliğinden dolayı kanın incelmesini sağlar, bu şekilde kanın en ince kılcal damarlara dahi etkin bir şekilde nüfuz etmesi sağlanır. Ancak safra hıltı galebe çalarsa kan aşırı sulanır ve kanam halinde kanın durdurulması zorlaşır. Safravi mizaçlı kişinin bitmek bilmeyen enerjisi vardır. Çok ve hızlı konuşurlar. Her işleri hızlıdır, dakiktir, hızlı kavrarlar. Koşturmaktan zayıf yapılıdırlar.
  3. Ateş ısıtır, eritir: Maddeleri ateşin ısısıyla eritiriz.Safra hıltı ince bağırsakta yağları eriterek, sindirime yarımcı olur. Ayrıca damarlarda safra hıltı kan pıhtısının (emboli)oluşmasını önleri pıhtıları eritir.
  4. Ateş enerji deposudur: Ateş. güneşin verdiği ısı enerjisi dünyadaki tüm yaşamın kaynağıdır. İnsanlarda d vitamininei bitkilerde fotosentezle besinei omega3 e dönüştürülülür. Safra hıltı vücutta doku ve organ yenilenmesinde kullanılır. Akciğer ve akciğer gibi safra hıltının baskın olduğu özellikle ısı hakimiyeti olan organların yapımında yerini alır.
  5. Ateş saflaştırır: Maddeleri ateşin ısısıyla saflaştırırız.
    Saf olan ve olmayan kendini çakmağın ateşinde belli eder. Safravi mizacın kesin kararlı net duruşu, doğruyu yanlıştan ayırıcı duruşu saflaştırmaya örnek verilebilir. Bu özelliklerinden dolayı girişimci, stratejik analist gibi meslekler safravi için uygundur.
  6. Ateş dağlayıcıdır: Ateşin sıkıştırıcı, büzücü, dağlayıcı etkileri vardır. Ateş kan durdurucudur. Ateşin dağlama özelliğinden tıpta çokça yararlanılır. Safra hıltı bağırsakta balgami ve sovdavi nitelikteki kalın ve akışkan hıltları dağlayarak bunların temizlenmesine yardım eder.Sara mizaçlılar da çok hazırcevaptırlar. Karşılarındakini cevaplarıyla dağlayıp sustururlar.
  7. Ateş temizler: Güneşin mikropları öldürücü etkisi vardır. Ayrıca hastalandığımızda çıkan ateşimiz mikropları öldürür, zehirleri eritir. Vücudumuzdaki safra hıltı bağırsakkurtlarını öldüren ya da uzaklaştıran doğal anti-parazit olarak çalışır. Safra hıltı bağırsak kaslarını uyararak boşaltım sistemini de temizler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>