Bitkisel Ağrı Kesici: Zencefil

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Çok uzun bir ara verdiğimin farkındayım. Maillerinizde sitemlerinizi bildirmişsiniz. Ne deseniz haklısınız, boynum kıldan ince :)

Bu yazıya başlarken zencefili uzun uzun anavatanından başlayarak anlatmayı düşündüm. Ancak böyle edebiyata başlarsam birçok insanı bitkilerden soğuturum diye vazgeçtim. Nedense 35 yaşının getirdiği birşey olsa gerek :) kendim de çok fazla konsantre olamıyorum uzun anlatımlara :)

Zencefil hem kan sulandırıcı hem de ağrı kesici bir bitki. Aspirine alternatif bir bitki. Aspirin ilk zamanlar söğüt ağacından elde edilmiştir ancak günümüzde sentetik olarak elde edilmektedir.

Mutfak eczanemizde mutlaka olması gereken bir bitki zencefil. Farklı ülkelerde yemekleri de yapılıyor. Ancak bizim mutfağımızda çok yaygın değil. Ben azar azar yemeklere zencefil tozu katsamda çoğu kimsenin mutfağında bile yer almıyor. Oysa bilhassa hamur işlerinde çok nefis oluyor zencefil tozu. Çocuklara bu şekilde yedirebiliriz.

Migrenimin yaklaştığını, gözlerimde ışık çarpmaları başladığında yani auraların gelişinden anlıyorum. O zaman hemen zencefili kullanıyorum. Böylece ağrı başlamadan kesiliyor. Düşünün ki migren ağrısını bile kesecek derecede güçlü bir ağrı kesici etkisi var. Bir de migrende verilen ağır ağrı kesicileri düşünün… Oysa bitkilerin ilaçlar kadar etkili olamayacağına inandırılmışızdır toplum olarak. Demekki önyargıları, önkabulleri elele vererek aşmanın zamanı geldi. Bence migren hastalarının denemesinde fayda var. Tavsiye ettiğim arkadaşım bana çok duacı olduğunu söylemişti. Artık ağrı kesicilere dadanmadığını, migren başlangıç halindeyken içip rahatladığını söyledi.

Zencefil bir bitkinin köküdür. Bunun için kaynatarak kullanmak gerekir. Böylelikle derinlerdeki şifası açığa çıkar. Ancak kuru toz olanı kaynatmaya gerek yoktur, demlenmesi yeterli. Toz zencefil iyice öğütüldüğünden dolayı içerisindeki uçucu yağlar kolayca uçar. Bu yüzden şifalı etkisi azalır. Bunun için zencefilin raf ömrü oldukça kısadır. Az alıp bitirmeye çalışmak gerekir.

Taze zencefili saksıda yetiştirmek mümkün. Tomurcuklanmaya başlamış kısımlarını keserek saksıya ekin. Birkaç ay sonra kocaman zencefiliniz olur.
zencefil
Zencefilin halk arasında ve bilimsel olarak kanıtlanmış etkileri şunlardır:

 1. Zencefil her türlü mide bulantısında kullanılabiliyor. Özelliklede taşıt tutmalarında. Bulantı deyince benim ilk aklıma gelen bitki zencefil. Hatta ameliyat sonrası ve kemoterapi bulantılarında bile kullanılabiliyor.
 2. Zencefil uzun süreli kullanımda romatoid artrite (eklem iltihabı) iyi geliyor. İltihap giderici (antienflamatuar) özelliği var. Bir yerde zencefilin eklem ve kemikler için antibiyotik olduğunu okumuş ve çok şaşırmıştım.
 3. Zencefil ısıtıcı olduğundan dolayı metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlıyor.
 4. Zencefil akciğerle ilgili rahatsızlıklarda kullanılabiliyor. Balgam söktürücü olarak çocuklara veriliyor.

Ağrı kesici diğer bitkileri merak eediyorsanız diğer araştırmama bakabilirsiniz: Ağrı kesici bitkiler

Yararlandığım kaynak: University of Maryland Medical Center

11 thoughts on “Bitkisel Ağrı Kesici: Zencefil

 1. aaaaa, yaşşşşşaaasınnn, geri gelmişsiniz :) çok olmuş ya bakmayalı siteye. gitti gelmez, herkesler geldi saadet hanım gelmedi diye :))
  Allah hayırlı etsiz Allah vaktinizi bereketli kılsın. ( hiç açıklama yapmamışsınız daa yokluğunuzla ilgili :) )
  kocccaman sevgiler.

  • Amiinn. Vakit konusu gerçekten sıkıntılı. Dualarınızla bu çıkmazı da aşarım inş. Dünya telaşları. Bitkisel tecrübeler-denemeler, hacamat-sülük, ilaçsız-aşısız yaşama dair çevreyi bilgilendirme vs. Bunlarla geçip gidiyor günler. Bunlar yetmezmiş gibi bir de İslami İlimler eğitimine başladım. Yeniden öğrencilik. Kısaca bu kadar özetleyebilirim.

 2. Instagram adresiniz varmi sizi takip etmek isterim adacayini denedik oglumun geniz akintısi yüzunden öksurugunu iyilestirdi sizden ögrenecek cok sey var allah razi olsun bilginizi paylastiginiz icin

  • Ecmain, dualarınızda bizi de unutmayın:) İnstagram adresim var ama aktif olarak kullanmıyorum. Eğer çok kişi isterse oraya da atmaya çalışırım. Tecrübenizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Şevk verdiniz gerçekten :)

   • Ablacım instagram kesinlikle kullanmalısınız bence. Bizim sizden daha çok faydalanmamız için ;) site için zaman ayırmak gerekiyordur belki ama instagramda daha pratik sanki paylaşım.
    Bir düşünün bence iniaallah acilen ;)

 3. Merhaba bir yaş altı bebeklere zencefil kullanımı olur mu olursa nasıl kullanmalıyız bilgikendibe seni çok sevinirim iui gunler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>