Evde Doğal Elma Sirkesi Yapımı

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Bugün size benim yeni favorimden bahsedeceğim. Hatırlarsanız yazın evde kendi bitki yağımı kendim yaptığımdan bahsetmiştim. Bugünlerde ise favorim sirke yapımları. Herşey birkaç ay önce, sirke ile ilgili bir yazıda Prof. Dr. Ayten Altıntaş’tan ,satın aldığımız sirkelerin fabrikalarda içine asetik asit dökülerek birkaç saat içinde yapıldığını ve sağlığa çok zararlı olduğunu öğrenmemle başladı. Sonra ev sirkesinin hem çok lezzetli hem de her derde derman olduğunu öğrenince kolları sıvadım tabi. Evde sirke yapımlarına başladım. İlk denemem elma ve portakal sirkeleri oldu, ardından limon sirkesi yaptım ve gayet başarılı oldular. Nar sirkesini ise beceremedim, rengi muhteşemdi, fakat küflendi ve çöpe gitti ne yazıkki. Birşeyi yanlış yaptım galiba. Aslında olsaydı gıda boyası yerine tatlı ve pastalarda denenebilecek müthiş bir renge sahipti. Yapay gıda boyası yerine nar sirkesi bir alternatif olabilir kesinlikle doğal ve zararsız.

Eskiden köylerde büyük toprak varillerde yapılırmış sirkeler. Daha sonra ne olduysa bu adetlerimizden kopuvermişiz. Şehre yerleşme ve fabrikasyon sirkelerin çıkması biz de “nasıl olsa hazırı var” düşüncesini oluşturmuş. Ve sirkeyle olan bağlarımız kopmuş. Sanayinin de sınır tanımayan herşeyi ucuza imal etme mantığı bizi sağlımızdan etmiş. Fabrikalarda 2 saat içinde, içerisine asetik asit eklenerek oluşturulan berrak sıvıya “sirke” demeye dilim varmıyor. Doğal sirke zaten o kadar asitli de olmuyor. Doğal sirkenin lezzetini bilmediğimiz için o sirke sanarak aldığımız şey bize güzel geliyor. Haydi hep birlikte evde sirke yapmaya.

Elma sirkesini ben elmanın sadece dış kabuk ve çekirdek kısımlarından yaptım. Zaten şehrin ortasında bütün elmadan sirke yapmak hayal. Bir ton para verip aldığımız meyveyi yeyip, kalan kısımlarından sirke yaptım. Aslında köy yerinde yazın ağaçlar meyve dolu. Yere düşüp çürüyorlar. İşte onlar tam sirke yapmalık. Gelelim zararsız, ucuz, temiz ve doğal elma sirkesinin yapımına:

evde elma sirkesi

 1. Elinizdeki elma kabuk ve çekirdek kısımlarını bir cam kavanoza doldurun.
 2. Üzerine 1/4 elma, 3/4′ü içme suyu olacak şekilde su doldurun. Eğer keskin seviyorsanız elmaların üzerine kadar su doldurun.
 3. Kavanoza elinizde varsa bir kaşık elma sirkesi ya da bal ekleyin. İlk yaptığım zaman bal eklemiştim. Sonrakilerde ben bal eklemedim. Bu işlem sirkenin mayalanmasını kolaylaştırıyor. Eklenmese de oluyor.
 4. Kavanozu güneş görmeyen biryerde ağzı açık, tülbent bağlı şekilde saklayın. Ya da benim yaptığım gibi kavanozun tepesine bir kumaş kese ve lastik geçirip hem ağzının açıkta kalmasını hem de karanlıkta kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde elmaların 15-20 günde çürümesi sağlanır. Bu süre içinde yine elma ekleyebilirsiniz.
 5. Elmalar suda iyice çürüyüp yumuşadıktan sonra, bu karışımı tülbentten süzün ve elma cüruflarını çöpe atın.
 6. İçerisine 2-3 nohut, bir parça ekmek, biraz kalın tuz atarak sirke kavanozunun kapağını kapatın. Kapatırken sirkeye bir isim verin, mesela Ayşe. Kapağı kapatırken “adını Ayşe verdim 40 gün sonra seni çağıracağım” diyerek sirkenizi kurun. (Bu isim verme işlemini kayınvalidemden öğrendim.) Kırk gün sonra ise sirkenizi ismiyle çağırarak açabilirsiniz. Tabi sirkenin üzerinden ne kadar zaman geçerse o kadar lezzetli ve değerli olduğunu söyler eskilerimiz.

elma sirkesi
İkinci olarak ise portakal sirkesini denedim. Ne duymuş ne de görmüşlüğüm vardır. Sırf soyduğum portakal kabukları çöpe gitmesin diye yaptım sirkesini. Yani ben uydurdum diyebilirim. Kötü olursa yemeklerde kullanmasam bile temizlik için kullanırım diye düşündüm. Gerçekten hiçbirşeyi çöpe atmamak lazım. Portakal ve limon sirkesini de tıpkı elma sirkesi gibi kabuklarından yaptım.

Gelelim elma sirkesinin kullanım alanı, fayda ve şifalarına. Birçoğu kendi tecrübe ettiklerimdir:

 • Elma sirkesini hem bakterileri hem virüsleri hem de mantarları öldürmek için kullanabilirsiniz.
 • Elma sirkesi çok iyi bir koku giderici ve dezenfekte edicidir. Koku gidermek istediğiniz yerlerde rahatça kullanabilirsiniz. Ayrıca mutfak bezlerinin dezenfeksiyonunda da kullanabilirsiniz.
 • Elma sirkesini çamaşır makinesinde yumuşatıcı gözünde kullanıyorum. Hem çamaşırları yumuşatıyor hem de deterjanın zararlı koku ve etkilerini azaltıyor. Ayrıca düşük sıcaklıklarda yıkanan çamaşırlarda koku problemi olmuyor. Bir diğer şey ise çamaşırlardaki lekeleri çıkardığını hayretle gözlemledim. 3-4 sene önceden kalma bir lekeyi çıkardığını farkettim.
 • Bulaşık makinesinde parlatıcı gözünde elma sirkesi kullanıyorum. Diğer parlatıcılar yapay olup durulanmadıkları için direkt midemize iniyor. Çoluk çocuğunuza parlatıcı yedirmek istemezsiniz değil mi?
 • Güneş yanıkları, sinek ısırıkları gibi kaşıntılı durumlarda elma sirkesini bir pamuğa damlatın ve kızarık yere uygulayın. Acısını alıp kaşıntıyı geçirecektir.
 • Elma sirkesi ile suyu karıştırarak camlarınızı temizleyin. En pahalı deterjanlara taş çıkardığını hayretle gözlemleyeceksiniz.
 • Ayrıca elma sirkesi halınıza aniden birşey döküldüğünde harika bir temzileyicidir. Lekelenen yeri bol sirkeli bezle silin, lekeden eser kalmayacaktır.
 • Karbonat ve elma sirkesi ile (yada portakal sirkesi de olabilir) lavaboları ovduğumda ışıl ışıl parladığını ve kirlenmenin geciktiğini gözlemledim.
 • Elma sirkesi ile dişler fırçaladığında ağızda müthiş bir ferahlık oluyor ve dişleri beyazlatıyor.
 • Elma sirkesi ve soda karışımı çok iyi bir cilt temizleyicisi. Sivilceler için de çok faydalı bir karışım.
 • Elma sirkesinin topuk dikenine iyi geldiğini pekçok kaynaktan okudum. Bunun için yapmanız gereken topuk dikenini sürekli sirkeyle temas ettirmek. Bir beze sirke dökerek ayağa bağlamak ve ayağı sirkeli suda bekletmek çok faydalı.
 • Saçlarınızın kepeksiz olması ve ışıldaması için elma sirkesini kullanabilirsiniz.
 • Elma sirkesini ayrıca hazım problemleri, sinüs enfeksiyonları, saç dökülmesi, kilo vermek için, reflü, gut, artrit, sistit, mantar enfeksiyonu, yüksek tansiyon, menopoz sıkıntıları, siğil, ayak-vücut kokusu, zona, uçuk, varisler, uykuya dalmada güçlük,yorgunluk ve kolestrolde güvenle kullanabilirsiniz. Kanser, şeker hastalığı ve kemik erimesinden korunmak için de elma sirkesinden faydalanabilirsiniz.

Tabi sağlıkla ilgili olan kısımlarda kesinlikle hazır sirke kullanmayın. Çünkü faydadan çok zarar getirecektir. Sirke hakkında son birşey de elma sirkesinde çeşitli bitkileri bekleterek, bitki sirkeleri yapabilirsiniz. Mesela size iyi gelen şifalı bir bitkiyi yaptığınız elma sirkesinde 20 gün-1 ay kadar bekletin. Böylece elma sirkesinin şifasını iki katına çıkarmış olursunuz. Mesela adaçayı menopoz sıkıntılarında çok önemli bir bitkidir. Adaçayı sirkesini yaparak salatalarınıza ve yemeklerinize kullanıp sıhhatli bir yaşam sürdürebilirseniz. İlaç kullanmadan, yan etki görmeden..

Not(07.03.13): Bitki sirkesi yapımı için bakınız: Evde bitki sirkesi nasıl yapılır?

191 thoughts on “Evde Doğal Elma Sirkesi Yapımı

 1. Merhabalar…
  Bir sorum olacaktı size.Ben elma sirkesini yapalı yaklaşık 12 gün oluyor ama bu süre zarfında 3 günün biri tülbentle agzını kapatmama rağmen içerisinde ya sirke sineklerine benzer küçük küçük üvezler oluştu ya da üzerinde kurtlanmalar başladı.Agzını açıp o gaz çıkışını alıyorum.Sizce bu yaptığım doğru mu?Bu iki soruma da cevap verirseniz çok sevinirim.Devamlı kontrol etmediğim takdirde bu gibi sorunlarla karşılaşıyorum.Ne yapmam gerek neden bunlar oluyor bana bu konuda yardımcı olursanız çok minnettar olacam Saadet Hanım…Şimdiden teşekkürler..!

  • Merhaba.Ne kadar tübentle kapatılsa da sirke kendi florasını oluşturacaktır. Sirke sonuçta canlı asetik asit bakterilerinden oluşuyor. Canlı bir sıvı. Zaten daha sağlıklı olabilmemiz için canlı yiyecekleri (bitki ve et gibi) yememiz gerekiyor. Üzerinde yeşil bir küf tabakası oluşursa o sirkeyi dökün. Çalkalanmasına dikkat edilirse bu küf tabakası da oluşmuyor. Sirkenin kapağını kapalı tutuyorsanız, içerisine tuz ekleyinki şaraba dönüşmesin.

 2. Çok teşekkür ederim Saadet Hanım :)

 3. selamlar benim elimde aktardan aldigim organik elma sirkesi var aktardaki beyfendi dibindeki tortusundan kendim yapabilecegimi onun maya oldugunu soylemisti bu durumda sizin tarifteki gibi yinede ekmek ve nohut koymama gerek warmidir acaba? Cok tesekkurler

  • Tortudan elma sirkesi yapılabileceğine dair bir bilgim yok. Ancak sirke anasının yeni bir sirke mayalama işleminde kullanılabileceğini biliyorum. O zaman ekmek ve nohuta gerek kalmaz.

 4. Merhabalar ben 24 yaşında bir öğrenciyim ama elimden geldiği kadar her şeyi doğal tüketmeye çalışıyorum. Yeri gelmişken gerçekten ellerinize ve aklınıza sağlık diyorum bir çok kadına burdan çok güzel tarifler veriyorsunuz benim sorum şu; ben elma sirkemi ve üzüm sirkemi yaptım şimdi ikisinin içinde de nohut ve ekmek parçası var üzeride çok güzel kabardı sirkenin anası deniyordu sanırım buna :D ben sirkeyi kullanmadan önce içindeki o ekmek ve nohut parçalarını tülbet ile süzdürebilir miyim ?? ya da siz nasıl kullanmaya başlıyorsunuz? Kısaca yazarsanız çok makbule geçer iyi günler diliyorum çok teşekkür ederim … =)

  • Merhaba. Bu yaşta bu bilince erişmeniz gerçekten tebriğe şayan. Ben nohut ve ekmeği süzdürmüyorum. Zaten dibine çökmüş oluyorlar. Büyük kaptaki sirkeden kullanacağım kadarını küçük kaba ayırıp kullanıyorum. Ancak eğer daha fazla ekşimesini istemiyorsanız süzdürüp kullanabilirsiniz.Kolay gelsin.

 5. benim sirkemin rengi bulanık oldu nasıl berrak yapabilirm.

  • Ev sirkelerinin özelliği bulanık olmasıdır. Ticari olarak satılanların berraklığına aldanmayın. Onlar zaten gerçek sirke değiller.

 6. Saadet hanım elma sirkesi için teşekkür ederim. yalnız bir de alıç sirkesi nasıl yapılır onun da tarifini verebirirseniz çok sevinirim. iyi günler

  • Alıcın kalbin bir numaralı ilacı olduğunu biliyorum. Ancak hiç tüketmediğim bir ürün. Ancak sirke yapımının genel mantığı; meyvelerin suda hava alacak şekilde çürütülmesi. Siz isterseniz bir miktar alıcı suda bekletin ve aynı elma sirkesi nasıl yapılıyorsa denemenizi yapın. Yeterince ekşidiği vakit sirkeniz hazırdır. Hanımlar biraz gereksiz hijyen takıntılı olduğu için korkuyorlar aman bozmuş mudur, olmuş mudur deyip sirkeye kaşık daldırmıyorlar. İlk olarak ben tadıyorum ve gerçekten çok nefasetli sirkeler oluyor ev sirkeleri. Hatta geçen gün ablam bal sirkesi yapmış. Bana yaptım ama, acaba olmuş mudur bir bakıversen dedi. Hatta ben bal sirkesini hayatımda ilk defa ablamdan duydum ve yeni birşey öğrenmiş oldum.Sirke öyle güzel olmuş ki tatlı bir sirke. Ayrıca üzerinde kocaman ana getirmişti. Sirke yapımında biraz cesaret hepimize iyi gelecek diyorum.

 7. Türkan Barulay says:

  Saadet hanım: çabuk döndüğünüz için çok teşekkürler : ) : ).
  Saadet hanım bir litre sirkeye nekadar bal katmam gerekir? Kattıktan sonra nekadar bekletmem gerekir?

 8. Türkan Barulay says:

  Saadet hanım: Nisan ayından beri elmasirkemi yaptım ama hiç ekşilik yok ekşi olması için ne yapmam gerekir????

 9. Türkan Barulay says:

  Saadet hanım: Nisan ayından beri elma sirkemi yaptım,sirkemin kalitesini nasıl anlaya bilirim?
  Bir tarif uygulayacatım ama olmadı? Karbonatın üzerine sirkeyi döktügümde köpürmesi gerekiyordu,
  Köpürmedi ,ama dışarıdan aldığım sirkeden denedim köpürdü ne yapmam gerekiyor?
  Bunu öğrenmem gerekiyor çünkü ilaç yerine kullanıcam.

  ŞİMDİDEN ÇOK. TEŞEKKÜRLER

  • Türkan Hanım maalesef sorduğunuz soru hakkında bir bilgim yok. Bahsettiğiniz şekilde karbonatla elma sirkesini karıştırınca benimki de köpürmedi. Sanırım hazır sirkeler kimyasal asit içerdiğinden o şekilde köpürüyor.

 10. evet gerçekten doğal yaşamak aslında çok kolay,heyecanlı ve mutluluk veriyor insanın içini sağlıklı olunca huzur kaplıyor geçen yıl elma sirkesi yapmaya başladım zayıflamak için gerçekten çok etkili oldu tavsiye ediyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>