İncili-Boncuklu Çetikler

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Sitedeki birçok lif örneğini sizlerle paylaştığım Rukiye Abla’nın, bu gidişimde ördüğü çetikleri fotoğrafladım.

Çetikler Türk çeyizlerinde çok önemli bir yere sahip. Yabancılarda çetik çok fazla yapılmıyor. Birtek bebek patiği örüyorlar. Biz de ise renk renk desen desen Anadolu’nun bağrından gelen motifler süslüyor çetikleri. Allısı-morlusu, güllüsü-lalelisi. Bizi biz yapan geleneklerimizden. Kız çeyizleri için 50′şer 100′er örülür çetiklerden. Gelin kaynana bohçalarının vazgeçilmez parçasıdır çetikler.

İlk çetik örneği tığla örülmüş. Alt ve üst kısmın detaylı fotoğrafları alttadır. Büyüterek inceleyebilirsiniz. Alt tarafı tığla döne döne yapılmış. En son çiçekli boncuklar çetiğe dikilmiş.

tığ işi boncuklu çetiktığ işi örgü çetik

Bu çetiklerde ise ipe geçirilen inciler çiçeğin desenine göre çetiğe örülmüş. Hayal gücüyle çok daha farklı çiçek desenleri de konulabilir.

boncuklu örgü çetikboncuklu örgü çetik

Üstteki boncuklu, incili çetik örneklerinin aksine son çetikler ise gül ve lale desenli örgü çetikler. Anadolu’nun bağrından kopup gelen desenler. Renklerine baktıkça içi açılıyor insanın. Bütün fotoğraflara tıklayarak büyütüp örneğini çıkarabilirsiniz. Patiklerde mankenlik yapan küçük mankenimize teşekkürler!

güllü örgü çetiklaleli

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>