Çin Düğüm Sanatı (Bir Nevi Makrome)

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Siteye birşeyler eklemeyeli 13 gün olmuş. Bu zaman zarfında bilgisayardan olabildiğince uzak durmaya çalıştım. Küçük bir tatil arası verdikten sonra sitede bir monotonluk olduğunu düşünüp farklı bir yazı dizisine karar verdim. Evde bile sürekli eşyaların yerini değiştiren ben bu kadar monotonluğa dayanamadım tabi.

Bundan böyle internette rastladığım dünya üzerinde yapılan değişik elişlerini buradan paylaşmaya karar verdim. Böylece sitede bundan sonra değişik renklerde yeralacak. (Hatta şimdiden bu konu için yeni bir kategori açtım bile.)Mesela yabancıların elişi yapmadıklarını düşünürken onların bizden fazla elişlerine meraklı olduğunu bu siteyi açtıktan sonra öğrendim. Hem de ne değişik elişleri. Dünyada “modern insan hobisi olan insandır” gibi yaklaşımlar mevcut. Ve bu bağlamda elişlerine yoğun bir şekilde ilgi var ve de gitgide ilgi artmakta. Ayriyeten elişleriyle uğraşmanın ruhi-psikolojik bunalımlara iyi geldiği de bilinen bir gerçek. Her ne kadar annelerimizi beğenmeyip “biz sizin gibi olmayacağız!” desekte gün gelip onların elişleriyle meşgul olduğumuz ve onların beğendiklerini beğendiğimiz de gözardı edilmeyecek bir gerçek. Aslında bu konu epey su götürür. Fakat ben asıl konuma geçmek istiyorum.

Yazı dizisinin ilkinde bütün dokuma-örgü işlerinin temeli olan düğümleri inceledim. Sonuçta örgü de olsa, dantel de olsa, dikişte olsa bütün elişleri düğümlerden oluşuyor. Evet aletlerimiz değişiyor kiminde tığ, kiminde şiş, kiminde parmaklarımızı kullanıyoruz. Aletler ne kadar farklı olursa olsun yapılan şeyler aynı; DÜĞÜMLER. Düğüm işlerinin, düğümlerin en meşhuru Çin düğümleri. Çin düğümleri bizim bildiğimiz makromeye çok benziyor. Ancak Çin düğümleri ile makramedeki düğüm atımları birbirinden farklıymış. Sadece bir düğüm çeşidi ikisinde de aynıymış. Bir de ben makromeye göre Çin düğümlerinin daha çok 3 boyutlu işlerde kullanıldığı izlenimini aldım.

Çinliler’in yapığı bu düğümler çok eskilere dayanıyor ve bu düğümler onlarda bir gelenek halini almış. Düğümler daha çok dekoratif maksatlı kullanılıyor. Düğümler için çok çeşitli basit ve karışık teknikler var. Düğüm yapılırken kullanılan ip saten parlak bir kordon. Bizim makramede kullandığımız makrome ipinden daha farklı bir ip. Ayrıca yan malzeme olarak boncuklarda Çin düğümlerini süslemekte. İşte Çin düğümleri ve kullanıldığı yerler.

Çin düğümlerine kimi zaman telefonlarda;
çin düğümü telefon süsü çin düğümü telefon süsü

Kimi zaman küpe, bileklik ya da kolyelerde; (İlk fotoğrafta yerde duran çanta süsü olarak yapılmış bir nazarlık)
çin düğümü kolyeçin düğümü küpeçin düğümü kolyeçin düğümü kolyeçin düğümü kolyeçin düğümü küpe ve çanta süsü

Kimi zaman anahtarlıklar, kitap ayraçlarında;
çin düğümü anahtarlıkçin düğümü kitap ayraçlarıçin düğümü anahtarlık

Kimi zamanda dekoratif süslemelerde rastlanabiliyor: Balık, yusufçuk, ayçiçeği, kaplumbağa, kelebek, köpecik ve çiçekli dekoratif aksesuarda kullanılan Çin düğümleri.
çin düğümü balık çin düğümü balık dekoratif çin düğümü çin düğümü yusufçuk anahtarlık çin düğümü ayçiçeğiçin düğümü kaplumbağa çin düğümü kelebekçin düğümü köpecik

Saç tokalarını organize etmek için yapılmış çiçek şeklinde bir düğüm. Çiçek düğüm ayrıca çanta, sepet ve kapı kolu gibi farklı yerleri süsleme amaçlı da kullanılabilir.
çin düğümü saç tokası organizeri

Altta yapılışlarını öğrenebileceğiniz Çin düğümleri: Çiçek düğümü.
çin düğümü yapılışı

Düğme ya da tomurcuk şeklinde Çin düğümü yapılışını adım adım alttaki fotolardan öğrenebilirsiniz.
çin düğümü yapılışıçin düğümü yapılışıçin düğümü yapılışıçin düğümü yapılışıçin düğümü yapılışıçin düğümü yapılışıçin düğümü yapılışıçin düğümü yapılışıçin düğümü yapılışıçin düğümü yapılışıçin düğümü yapılışı

Eğer bu konuyla çok fazla ilgileniyor ve yapmak istiyorsanız yorum bırakır ya da mail atarsanız yardımcı olabilirim.

Fotoğraf kaynak: flickr

37 thoughts on “Çin Düğüm Sanatı (Bir Nevi Makrome)

 1. Nursun, Meral, birce, nur, bilgesu48, yonca dirik, saba değer, ozlembuket, zeynep ve sultan yorumlarınız için teşekkürler. Üstteki yorumumda da dediğim gibi siteme Çin düğümleri ile ilgili daha geniş bir araştırmamı ekledim. Yazım için: http://www.fiyonk.net/blog/2008/08/10/cin-dugum-olimpiyatlari-video/

  zeynep bu konuyu öğreten birileri buralarda var mıdır gerçekten bilmiyorum. Ben Çin düğümlerine yabancı sitelerde rastladım.

  Çin düğümünü merak edenlerin bu yorumu okuyarak diğer yazıya yönlenmeleri için bu yazının yorumlarını kapatıyorum. Merak ettiğiniz birşey varsa öbür yazımda sorabilirsiniz.

 2. her şey çok güzel bize yaparken videolarını gönderirseniz çok mutlu oluruz.bizde öğrenim yapmak ve çeyizlerimize koymak istiyoruz.şimdiden teşekkürler.

 3. Beğenmemek elde değil helede bnm gibi uzak doğu ülkelerine ilgiliyseniz. istanbulda bu sanatı öğretenler var mı? tıp öğrencisiyim çin(tibet) tıbbıyla bide düğüm sanatıyla çok uğraşmak isterim.

 4. ozlembuket says:

  yanı herkes yapyıuomu bunları.. hadı sız yapıyosnz da ben nıye yapamıyorummmm… şunları daha acık ve net gösterınnn… tesekkurler

 5. saba değer says:

  çok değişik bir hizmet vermektesiniz tşkler… kolaydan başlayarak yapmak isterim … yardımcı olursanız sevinirim
  tşkkler ve ii günler..
  saba

 6. yonca dirik says:

  selam gerçekten çok ilgimi çekti bu düğüm yöntemi yapmak yani denemek isterim tabi yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

 7. merhaba cok güzel olmuş bende ögrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim