Dantel – Tığ İşi #6: File Dantel Nasıl Örülür? ~Video

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Dantel öğrenmek isteyen arkadaşlar için hem çok öğretici hem de kısa, fazla zamanınıza almayan – ortalama 45′er saniyelik- videolar seçtim. File dantel tekniği çoğunlukla kenar danteli; havlu kenarları, karyola-pike-çarşaf takımları yapımında kullanılıyor. Gene file dantel şeklinde örülen şallar ve yelek-hırka tarzı kıyafetler de mevcut. Genelde dolu-boş kutucuklar şeklinde örülmüş ve ortasında bir desen oluşan, yan yan devam eden dantel şekli. Fiskos ve oda takımı örerken yuvarlak şekilde de uygulanabiliyor. Dantele yuvarlak şekilde başlamayı öğrenmek için tıklayın. Tabi burdakiler temel teknikler. Zamanla bir de bakmışsınız ki örnek çıkarmaya başlamışsınız bile.

Burada en çok dikkat edilmesi gereken şey köşe dönüşlerinde eğer kutucuklarda 2 zincir çekiyorsanız, köşe kutucuklarında 5-6 zincir çekmek. Yani normalde çekilen zincirin en az iki katının bir fazlası kadar zincir çekmelisiniz. Zinciri az çekerseniz dantel kenarlarında bir çekme meydana gelir, bu da pek hoş durmaz. Gerçi ilk danteller genellikle öyle oluyor:)

File dantelin yapımını bu videolar sayesinde rahatça anlayıp, hemen elinize tığ ve ipi alıp örmeye başlayabilirsiniz. Şimdilik ilk denemelerinizi kalın tığ ve kalın iple yapıp, sonradan ince ip ve tığa geçiş yaparsınız daha rahat olur.

 1. İlk videoda file dantele başlangıç gösteriliyor. Uzun bir zincir çekilip üzerine kafes-kutucuk-filelerin örülmesi gösterilmiş. Köşe kısmında çekilen uzun zincire dikkat edin.
 2. İkinci videoda, dantelin 2. sırasına nasıl kutucuk yapılacağı gösterilmiş.
 3. Üçüncü videoda dolgulu kısımların, yani biritlerin-trabzanların kutucuklar içine nasıl yerleştirileceği gösterilmiş.
 4. Dördüncü videoda file dantel örerken yandan bir kutucuk arttırma gösterilmiş.
 5. Beşinci videoda ise çoğunlukla havlu kenarlarında kullandığımız kelebek şeklinde örme gösterilmiş. Genelde bu kısımlardan kurdele geçirilerek havlular süsleniyor.


Bu teknikler yardımıyla siteden örneğini alıp örebileceğiniz danteller-tığ örgüleri:
rüzgar gülü
kolay ve şık bir şal
e.g. 1: dantel örtüler
pıtırık mutfak danteli
uzun ince bir yol oda takımı
e.g. 3: file havlu kenarı
e.g. 4: havlu kenarları
incili bohça – güllü bohça
kedili mutfak danteli
Kurtçuklu Havlu Kenarları
Laleli Nakış & Dantel
Meyveli Dantel Mutfak Perdesi
Sünnetlik Dantel+Kanaviçe Pike Takımı, Halkalı+Sepetli Havlu Kenarı
E.G 52: Güllü Mutfak Takımı

Alttaki minik resimlerde ise yabancı arkadaşların file danteller ile yaptıkları güzellikleri görebilirsiniz. İçlerin de çeşitli yuvarlak fiskos tarzı, dikdörtgen; irisli, nergisli, kuğulu, tavuskuşlu örtüler, kenar dantelleri, perde, bere, çanta, panço, elbise, battaniye, bebek patiği, çocuk kıyafetleri, atkılar; boncuklu file atkı ve çeşitli şallar; güllü-kalpli file şal örnekleri de mevcut.
file tığ işi yelekfile tığ işi şalfile tığ işi bebek elbise ve şapkasıfile dantel örtüFile tığ işi berefile dantel tepsi örtüsütığ işi şaltığ işi kalpli şaltığ işi güllü şalFile mutfak dantelicivcivli ve kalpli dantelkalpli dantel örtütığ işi çantatavus kuşlu dantel örtüiris çiçeği dantel örtünergis çiçeği dantel örtütığ işi atkıtığ işi şaltığ işi bebek elbisesitığ işi bebek hırkasıtığ işi bulüztığ işi bebek süveteritığ işi bebek battaniyesitığ işi atkıFile dantel mutfak perdesi

8 thoughts on “Dantel – Tığ İşi #6: File Dantel Nasıl Örülür? ~Video

 1. mrhb.cok guzelllllllll.bende ogrenmek isterdim.yardimci olursaniz sevinirim.tsk

 2. çokkkkkkk güzeeeeeeeeeeeeeeeeeel
  ellerinize sağlık

 3. Neşe Merhaba
  Youtube Türkiye’de birkaç gün önce engellendiğinden videoları izleyemiyorsun. Şimdilik yalnız yurtdışından gelen okurlar izleyebiliyor. Umarım bu durum uzun sürmez.

 4. merhabalar,videoların bazıları izlenemiyor.yardımcı olursanız sevinirim.

 5. bir de kurdela ile gül işlemesini öğrenmek istiyoruz.tşk

 6. çok çok basit tığ işi fular ve süveter örnekleri istiyoruz.

 7. Seda siteme hoşgeldin.
  Örneklerini fiyonk@fiyonk.net adresine gönderebilirsin. Kısa açıklayıcı örnek bilgilerini de yazarsan çok memnun olurum.

 8. Merhaba,
  Sitenize iğne oyası modelleri ararken rastladım ve çok beğendim. Size iğne oyası oya ve havlu kenarı modelleri göndermek istiyorum. Hangi adrese göndereceğim? Bilgilendirirseniz sevinirim.
  Hoşçakalın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>