Örgü #9: Değişik Lastik Örgüleri & Selanik Örgüsü ~Video

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Bir hafta kadar önce siteye yorum bırakan okurumuz Deniz, sosyete lastiğinin nasıl yapıldığını sormuş. Sevgili Deniz senin için değişik lastik videoları araştırdım ve 3 çeşit lastik yapılışı buldum. İçlerinde sosyete lastiği var mıdır bilmiyorum ama çok değişik lastik örgü yapılışları var. Umarım işine yarar.

Lastik örgüleri genellikle düz ve ters örgülerden oluşuyor. Basit lastik örgüsü 1 düz+1 ters şeklinde örülüyor. Sayılar arttırılıp azaltılabiliyor. Basit dalgalı lastik örgüsü hakkında daha fazla bilgi ve videosu için bakınız: lastik örgü videosu.

 1. Örgü videolarından soldan sağa ilki selanik örgü videosu. Selanik örgüsü, elastik bir yapıda olduğundan lastik örgülerin içinde yeralıyor. Selanik örgüyle yapılan örgüler sıcak ve güzel bir dokuda oluyor. Fakat selanik örgünün bir dezavantajı var; o da esneyip sarkma yapabilen bir yapıda olması. Selanik örgüsü kurulurken; ilk sırada, bir ters-bir düz örülen normal lastik örgüsü örülüyor. Genelde sarıcı nitelikteki örgülerde: birşeylere kılıf örerken; giysi, demlik kılıfı, bere gibi örgülerin yapımında kullanılıyor.
  Kaynak: Wikipedia

  Videoyu izleyemenler için selanik örgünün yapılışı:

  • İp ön tarafa geçirilip, 1. ilmek sol şişten sağa alınır.
  • Sonraki 2 ilmek düz (isterseniz ters de olabilir) örülür.
  • Bütün işlemler 1. sıradan itibaren tekrar edilir.
 2. Örgü videolarından ikincisi büzgülü – petekli lastik örgü videosu. Videoyu izleyemenler için petekli lastiğin yapılışı:
  • İlk 3 ilmek ters örülür.
  • Sonraki 3 ilmek sağ şişe alınıp, ip öne geçirilir. Ardından aynı 3 ilmek bu sefer sol şişe alınır.
  • İp geriye alınıp, aynı 3 ilmek düz örülür
  • Bütün işlemler 1. sıradan itibaren tekrar edilir.
 3. Örgü videolarından üçüncüsü ise yalancı – balıkçı lastik örgü videosu. Videoda yalancı lastik örgüsüyle atkı örülüyor. Bayan atkıyı 9 numara şişle örülüyor. İpte şu an piyasada akıllı ip diye ismi geçen bir ip olmalı. Atkı 26 ilmek üzerine kurulmuş ve 15 cm civarında. Videoyu izleyemenler için balıkçı lastiğin yapılışı şöyle;
  • İlk 2 ilmek düz örülür.
  • Sonraki 1 ilmek arkadan örülür
  • İplik öne alınıp, sonraki 1 ilmek ters örülür.
  • Bütün işlemler 1. sıradan itibaren tekrar edilir.

Videolardaki örgüleri, Türkiye’de yapan bayanların ne isim verdiğini bilmiyorum doğrusu. Çünkü ben bunları yeni araştırdım ve öğrendim. Örgü konusunda Türkçe kaynak bulamadığm için İngilizce sitelerden araştırdım ve yukarıdaki isimleri İngilizce’den çevirdim. Örgü isimlerinin Türkçe karşılıklarını bilen bayanlar lütfen bana söyleyebilirler mi?

Sizin için flickr’dan seçtiğim, yabancı arkadaşların lastik örgü çeşitlerinden yaptıkları şeyleri aşağıda görebilirsiniz. Böylece fotoğraflardan beğendiğiniz örgülerin videolarını seyrederek, vakit kaybetmemiş olursunuz. Her ne kadar kısa videolar seçmeye çalışsam da, bazen videoların yüklenmesi uzun sürebiliyor. Bu yüzden önce örgü resimlerini incelemenizi tavsiye ederim.

Selanik örgüsü ile altta gördüğünüz gibi, kendinize ve bebeklerinize çeşitli atkı, bere ve kazaklar örebilirsiniz.
selanik örgüleri
1. Reglan kol selanik örgüsü kazak, 2. selanik örgüsü bebek beresi, 3. selanik örgüsü boyunluk, 4. selanik örgüsü çocuk beresi ve atkı, 5. selanik örgüsü bayan beresi ve atkı, 6. selanik örgüsü bebek hırkası(Linklere tıklayarak resimleri büyütebilirsiniz.)

Büzgülü-petekli lastik örgü ile alttaki gibi bir desen elde edersiniz ve herhangibir örgünüzde uygulayabilirsiniz.

From meghanmiller

Yalancı selanik, balıkçı lastik örgü ile alttaki gibi çocuk beresi ya da atkı örebilirsiniz.
yalancı selanik örgüleri
1. yalancı selanik çocuk beresi, 2. yalancı selanik çocuk atkısı

11 thoughts on “Örgü #9: Değişik Lastik Örgüleri & Selanik Örgüsü ~Video

 1. safak ertem says:

  ben lastik örmeden kıvrılma yapmayan düz örgüye nasıl başlanır öğrenmek istiyorum . teşekkür ederim

  • Maalesef düz örgü ile başlayınca kıvrılıyor. Ancak bunun için farklı bir teknik geliştirildiğine rastlarsam paylaşırım sizinle.

 2. yaa hanımlar türkçesi olsa güzel olurdu demi ::((

 3. eda hanar says:

  şapkaları hiiç beğenmedim

 4. resimdeki çocuğun bere ve atkısındaki iki renkli selanik örneği nasıl örülmüş olabilir, gerçekten çok güzel, yardımcı olabilirmisiniz acaba

 5. selanik örgüsünün videosunu koyabilirseniz sevinirim

  teşekkurler

 6. selaniği videolu istiyom

 7. selamlar,iyi yıllar …bügülü-petekli lastik örgüyü detaylı anlatmanız mümkün mü ? teşekkürler

 8. ya ben selanik örgüsü örmek istıyom ama yapamıyom.yapılışını daha açıklamalı veya video olarak anlatabılır misiniz? lütfen

 9. ayşen ayşen says:

  videoların çogunu seyredemiyoruz .neden seyredemedigimizi sormak istemiştimm..

 10. hülya bekar says:

  lütfen daha çok örnek verin ve lastik örgü olsun rica ediyorum bana en kısa zamanda o lazım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>