E.G.47: Makine Nakışı Örtüler

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Bu nakışlı örtüleri site okurlarından Sevgili Nigar gönderdi. Nigar ile hazirandan beri tanışıyor, msn’den görüşüyoruz. Tanıdığım kadarıyla onlarda bizim gibi ailecek elişlerine çok meraklılar. Nigar makine nakışı konusunda oldukça bilgili ve kısa bir zaman sonra makine nakışı hocası olmaya hazırlanıyor. Nursen Hoca’dan sonra sitenin ikinci hocası olmaya aday :) Ne güzel artık makine nakışı ile ilgili sorularımızı sorabileceğimiz birisi var. Kendisine çok teşekkür ediyor ve hoca olma yolunda başarılar diliyorum. Nigar’ın gönderdiği dantel ve iğne oyası havlu kenarı örneklerini ve bir de kanaviçe işli bebek battaniyesi örneğini başka bir yazıma saklıyorum.

makine nakışı makine nakışı

Siteyi yeni takibe başlayanlar için söylemek istiyorum; başlıktaki e.g. elinizden gelenler manasına geliyor. Siteye okurların gönderdiği örnekler bu başlıkta siteye ekleniyor. Siteye gönderilen bütün örneklere elinizden gelenler bölümünden -47 adet yazı başlığında- bakabilirsiniz. Eğer siz de siteye örnek göndermek isterseniz fiyonk.net@gmail.com mailine örneklerinizi gönderebilirsiniz. Eğer mail yoluyla göndermeyi bilmiyorsanız, msn adresinizi bırakırsanız, msn’den fotoğrafları göndermeniz daha kolay olacaktır.

Bazı site okurları nakış örneklerinin desenlerini istiyor. Eğer fotoğrafların çıktısını alırsanız sanırım fotoğraflar da aynı işi görecektir. Dergi fotoğraflarında genelde örtüler değişik süslü-şekilli bir biçimde sergilendiği için desenlere gerek oluyor. Oysa sitedeki fotoğraflar direkt çıktı alınıp kullanılabilecek şekilde.

Örneklerden birinin ufak bir oyası olduğu için ondan dolayı yazıyı dantel bölümüne de ekliyorum. Örneklerden birinin ufak bir oyası olduğu için ondan dolayı yazıyı dantel bölümüne de ekliyorum. Makina nakışları ile ilgili ayrıntılar için Nigar’ın cevabını bekliyorum.

Nakışlar ile ilgili Nigar’ın gönderdiği ayrıntılar:

 • İki nakışta da kumaş olarak kıl keten kullanılmış.Çiçekli olanın yan taraflarındaki delikli iş antika. İplik çekilerek hesap işi gibi yapılıyor.
 • İki nakışta da kullanılan teknikler: sarma, balık sırtı, düz dikiş, beşebeş, ciğerdeldi, çin iğnesi ve kum işi hepsi bir arada kullanılmış. Çiçekli olmayan nakışta fazladan Türk işi tekniği de kullanılmış.
 • Nakışlar Singer’in kara dikiş makinesinde kasnak sallanarak yapıldığı için diğer motorlu dikiş makinelerinde yapılanlara göre daha kıymetli ve çok daha fazla emek sarfedilirmiş. Bunu da yeni öğrendim.

16 thoughts on “E.G.47: Makine Nakışı Örtüler

 1. Merhabalar
  çok güzel işler var gerçekten, minik bir butiğim var..elbise kenarlarına ve masa örtülerine makina nakışı yapabilecek kişiler irtibata geçerse birlikte çalışabiliriz.. (İzmir)

  eava6@hotmail.com

 2. slm ben konyadan döne bende nakışları çok seviyorum ve evde yapıyorum iki tane sipariş pike yaptım nakış yapmayı seviyorum sizinle nasıl iletişim kurabilirim başarılarınızın devamını dilerim teşekürler

 3. merhaba döne siteme hoşgeldin.
  fiyonk.net@gmail.com mail adresim. oradan iletişim kurabiliriz.

 4. slm ben ankaradan katılıyom siteniz çok güzel ben nakış meraklısıyım 4 yıllık deneyimim var atölyeniz varsa sizinle çalışmak istiym buna ihtiyacm var maraş işim harikadır cvp beklym teşrlr

 5. MERHABA BEN ANK.PURSAKLARDAN FERİDE ÇOK GÜZEL OLMUŞ SİTENİZİ BEĞENİYORUM
  KANEVİÇE LERİ DEĞERLENDİRMELERİDE GÖNDERİRSENİZ SEVİNİRİM PİKELERDE KULLANILAN AĞIRLIKLI,,,,TEŞEKKÜRLER HOŞÇAKAL

 6. bende makina nakışı yapıyorum işleriniz gerçekten çok güzel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>