Su Mizaç – Balgami Mizaç

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Mizaçlar hakkındaki genel bilgiyi ve demevi mizac hakkındaki bir kısım bilgiyi bir önceki yazımda vermiştim: Mizaçlar

Anne babaların da çocuklarına nasıl davranacaklarını, çocuklarını hangi mesleklere yönlendirmeleri gerektiğini bilmeleri için çocuklarının mizaçlarını bilmeleri gerekir. Simdi de balgami mizaç hakkında hazırladığım yazıyı paylaşmak istiyorum.

Balgami mizacın hıltı balgamdır. Balgam hıltının unsuru sudur. Su soğuk ve ıslaktır.
su balgami mizaç

  1. Su nem kaynağıdır: Su dünyadaki ıslaklığı, rutubeti sağlar. Vücuttaki balgam hıltı günlük hareketlerde, fiziksel durumlarda ve vücuttaki tamirat için gereklidir. Organlar, beyin ve sinirlerdeki nemlilik balgam hıltı sayesinde sağlanır. Balgami mizaçta ise ıslaklık hakimdir. Islaklıktan dolayı balgaöi mizaçlı kişinin saçları ince, düz, açık renkli; deri beyaz ve gözeneklidir.
  2. Su yağlayıcı, kaydırıcıdır: Su kendi yatağında akar, gider ve bulunduğu yeri kaygan hale getirir. Vücuttaki balgam hıltı da bulunduğu eklemi, kemiği yyağlayarak kolay çalışır hale getirir. Balgam hıltı için eklem cilası demek yerinde olacaktır. Bu bağlamda balgami mizaçtaki kimse de uyumlu bir yapıya sahiptir ve rutini sever.
  3. Su sistem döndürür: Tabiatı incelediğimizde mükemmel bir su döngüsü gözümüze çarpar. Su yeryüzünden buharlaşır, yağmurla tekrar dünyaya iner. Bitkiler, hayvanlar beslenir. Derinlere sızar, yeraltı suyunu, kaplıcaları oluşturur. Tabiri caizse her taşın altından çıkar. Vücut sistemmimizde ise lenf sistemi, sindirim-boşaltım sistemi, solunum sistemi, dolaşım sisteminde balgam hıltı döngüyü tahrik eder. Balgam mizaçlı kişilerde sistem döngüsünde çok önemlidir. Mühendis, muhasebeci, matematkçi, ilkyardımcı, tüccar genelde balgam mizaçtan çıkar. Ayrıca balgami mizaçlı kavimler dünya yönetiminde söz sahibidirler. Su değirmeni, su türbini gibi sistemler de suyun sistem döndüren özelliğine örnek olarak verilebilir.
  4. Soğuyan su yukarı hareket eder: Tüm maddeler dondukça dibe çöker. Oysa su dondukça yukarı yükselir. Ya da şöyle diyebiliriz. Tüm maddelerde donma alttan yukarıdır. Ama su da tam tersi, yukarıdan aşağı. İçerisindeki canlıların donmaması için suda böyle bir özellik vardır. Alt tarafta ısı muhafaza edilir. Balgam hıltı da vücutta soğudukça yüzeye hareket eder. Ciltte et benleri, yağ bezeleri oluşturur. Balgami mizaçtaki kişiler dışarıdan soğuk görünür. Ancak sıcak kısmını samimi olduklarıyla paylaşır.
  5. Su her çatlaktan sızar: Topraktan süzülen su iyice temizlenir ve yeraltında toplanır. Yerin derinliklerinde ısınarak bulduğu bir çatlaktan yukarı fışkırır. Vücuttaki iltihaplı hastalıkları incelediğimizde bunların sebebinin kulak-burun-boğazda üretilen iltihaplı balgam olduğu görülür. Bu iltihap vücudun diğer organlarına sızdığında sonu -it ile biten hastalıklar görülür.nMesela iltihaplı blgam eklemlerde birikirse iltihaplı eklem romatizması(romatoid artrit) omurilikte birikirse ankilozan spondilit gibi isimler alır.
  6. Su kirlerini kıyıya bırakır: Denizde dalgalarla suyun temizliği sağlanır. Balgamide görülen geniz eti, damar tıkanıklığı, ödem gibi durumlar vücudun kendini temizlemek için çabaladığını gösterir. Balgami mizaçlı kimseler çok temizdirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>