Sıcak Tuz Terapisi

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Tuz, onsuz yaşayamayacağımız çok şifalı bir gıda maddesi. Bugünlerde sürekli kötülenmekte. Tabi ki kötülenmesi gereken iyotlu tuz. Ondan bahseden yok. İyotlu tuz üretilirken, tuz çeşitli aşamalardan geçirilir, içerisindeki mineralleri alıp saf tuz elde edebilmek için çeşitli kimyasallarla tepkimeye tabi tutulur. Ve bu kimyasallar da böylece tuza eklenmiş olur. Ardından iyot ilavesi ve akmayı sağlayan siyanür gibi katkıların eklenmesiyle şifa olan tuz tam bir bombaya dönüşür. Tabi bu bomba içimizde patlıyor. Ayrıca ülkemize iyotlu tuz üretimi için verilen beleş makineler de biz de bir soru işareti oluşturmaldır.

6 senedir evime iyotlu tuz girmedi. Tek kullandığım tuz kaya tuzu, deniz tuzu gibi turşuda kullandığımız iri tuzlar. İri tuzda 85 çeşit mineral bulunur. Himalaya tuzunun da çok faydalı olduğu söyleniyor. Ancak bana sorarsanız kendi yöremizin tuzunu tüketmeliyiz. Çünkü bu toprakta yaratıldığımız için bu toprağın tuzu bize daha faydalıdır. Ayrıca bizim tuzumuz, maliyet olarakta çok cüzidir Himalaya tuzuna göre.

Tuz bizim evin vazgeçilmez ilaçlarından biridir. Şimdi bu cümleyi duyduğunuzda “ne yani hasta olunca avuç avuç tuz mu yiyorsun?” diyenleri duyar gibiyim. Hayır tabiki. Bir kese ve içinde kalın tuz daima vardır. Kesenin içindeki tuzu tavada ısıtıp sonra tekrar keseye doldurur ve rahatsızlıklarımızda kullanırız. Soğuk kaynaklı hastalıklarda tuz bir numaradır. Çünkü vücuttaki nemli soğuğu, ancak sıcak ve kuru mizacı olan tuz çekebilir. Sıcak su torbası maalesef aynı işi görmez. Çünkü su sıcak olsa da sıvıdır ve sıcak ve kuru mizaçtaki tuz kadar etkisi olmaz. Hatta tuzun bu özelliği bizim deyimlerimize “tuzu kuru” şeklinde girmiştir.

Tuzun şifasını kayınvalidemden öğrendim. Bizim memleketimiz Trabzon’da çok sık kullanılan bir tedavi şekli. Bu tedavinin faydalarını gördükçe ben de tuzun müdavimlerinden oldum açıkçası.

Ne gibi rahatsızlıklarda sıcak tuz kullanılır:

  1. Bebeklerin, çocukların karın ağrısı ve gaz sancılarında
  2. Soğuktan meydana gelen kabızlık, hemoroid rahatsızlıklarında,
  3. Ateşin olmadığı soğuk algınlıklarında,
  4. Her türlü üşütme rahatsızlıklarında.

sıcak tuz terapisi
Sıcak tuz nasıl uygulanır:
Isıtılan tuz keseye konur. Kesenin ağzı sıkıca bağlanır. Üzerine havlu sarılıp ayak altında bekletilir. Bu arada tüm vücut yorganla örtülür ve terlemeye çalışılır. Bebek ve çocuklardaki uygulamalarda çok dikkatli olunmaldır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>