Anne Sütünü Arttıran Bitkiler

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Bazı anneler sütü olmadığından dolayı emziremiyor bebeğini bazısı ise göğüs ucu yarasından. Sırf yaradan dolayı bebeğini sütten kesen anneler bile mevcut maalesef ki. Bazı annelerse büyükler tarafından sütünün olmadığına inandırılarak mama verilmeye başlanıyor bebeklere. Oysaki yaşamın ilk besini olan anne sütü çok kıymetli. Bebeğin hem gıdası hem ilacı mükemmel bir besin. Bebeğinize anne sütünden değerli başka hiçbir gıda veremezsiniz. Göğüs ucu yarası için neler yapılabileceğine ise sonraki yazılarımda mutlaka değinmek isterim.

İkiz çocuklarım olduğu zaman Ebem beni sütümün yetmeyeceği konusunda ikna etmişti. Bu yüzden -şu an bile düşündükçe içim yanar- maalesef mamaya başlamıştım. İlk 15-20 gün ne idüğü belirsiz mamalardan vermiştim bebeklerime. Sonra kendime geldim. İkizlerimi karnımdayken beslemiştim Yaradan’ın izniyle. Peki neden benim sütüm yetmesindiki onlara? Bu düşünceyle sütümü arttıracak besinleri arşatırmaya yöneldim. Ardından sütüm arttı. Ve ben ikiz bebeklerimi 14 ay sırf anne sütüyle besledim. Tecrübelerime göre anne sütünü arttıran bitkiler şunlar oldu:

  • Anne sütü denilince ilk aklıma gelen bitki incir oluyor. Çünkü ikizlerim için ilk yaptığım şey kuru incir kompostosu olmuştu tabiki şekersiz. Gerçekten çok işe yarıyor. İncir ağacının dalını ya da meyvesini koparırsanız hemen sütü akar. Bu yöndende aslında çağrışım yapabilmeli bizlere. Hem de akılda kalıcı.
  • Yiyeceklerinizin kalitesi artarsa sütün kalitesi de artıyor ve süt çoğalıyor. Kuru meyve yediğim zamanlarda sütüm çok artmıştır. Kuru üzüm, kuru kayısı, kuru armut, kuru dut ve hurma. Bu kuru meyveler yenilince üzerine bol bol su içiliyor ve anne sütünü hızla arttırıyor.
  • Balık yağı da sütü arttıran bir başka gıda. Bu bitkisel değil hayvansal kaynaklı. Bir sabah balık yağından 3gr kadar alınca 2 saatte bir sütüm gelmeye başlamıştı. Sütünüzün arttığını hemen anlıyorsunuz. Omega3 zaten balık yağında bolca bulunur ve bebek için çok faydalı. Omega3′ü bitkisel olarakta semizotu, keten tohumu, badem ve cevizden alabilirsiniz.
  • Çörekotu tohumu, rezene, çemen, zerdeçal, susam gibi bitkilerde anne sütünü arttırıcıdır. Ayrıca bunlar kilo vermenize de yardımcı olurlar. Bu bitkiler çay gibi demlenip içiliyor ya da yemeklereinize de serpebilirsiniz. Süt arttırıcı ve içinde bolca şeker bulunan hazır çayları tüketmektense, içerisinde geçen bitkilerden kendi çayınızı kendiniz hazırlayın. Zaten pahalı oldukları için o fiyata yıllık çayınızı hazırlarsınız ve de boşu boşuna vücudunuza şeker yüklememiş olursunuz.
  • Boza da anne sütünü arttıran bir diğer besin. Ben bozayı evde hazırlıyorum. Arpadan mayalıyorum. İçerisine şeker değil, pekmez ilave ediyorum. Ve boza içtiğimde sütümün arttığını çok rahat anlayabiliyorum. Ayrıca boza tüm insanlar için faydalı bir gıda. Fermente bir gıda olduğu için bağırsaktaki faydalı bakterileri arttırarak bağışıklığı güçlendiriyor. Fermente gıdalarla ilgili bir yazı da yazmayı düşünüyorum.

Süt arttırmak için benim kullandığım yöntemler bunlardı. Bu ara yeni okumaya başladığım kitap olan “Traditional Chinese Medicine Cupping Therapy” isimli kitapta ise anne sütünü arttırmak için göğüs altına kuru kupa yapılması tavsiye edilmiş. Kuru kupa geleneksel olarak bardak çekme diye bilinen bir yöntem. Bu da anne sütünü arttırmak isteyen annelerinn işine yarayacak çok basit bir yöntem.

Sütün azalmasını sağlayan bitkisel yöntemler de var. Bu yöntemlerde bebeğini sütten kesmek isteyen annelerin çok işine yarayacaktır. Çünkü ne yapacağını bilemeyip, bunun için hormon ilaçları kullanan annneler var. Anne sütünü azaltan bitkileri de sonraki yazılarımda paylaşmak isterim.
La Boqueria dried Fruits

5 thoughts on “Anne Sütünü Arttıran Bitkiler

  1. SEvda Çubuk says:

    Merhaba Anne sütünü arttırmak için yukardaki besinler iyi ek olarak eklemek istediğim ; Çemen otu ( meyve ) , Keçi Sedef Otu ( çiçek ),Anason (meyve), zencefil (kök ), Nane (yaprak),Ihlamur (çiçek),Hayıt(yaprak),Rezene(Meyve),Dereotu(yaprak),Isırgan(yaprak),Frenk Kimyonu (meyve),Hint Cevizi (Muskat-meyve),Papatya (Çiçek), Melisa (yaprak) anne sütünü arttıran bitkilerdir.

  2. Ek gıdaya ne zaman gectiniz ve gerekçesi neydi acaba? Bu konudaki kaynaklarınızı benimle paylaşabilirseniz çok sevinirim… Ellerinize sağlık…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>