Baharın Bitkileri 3: Aynısafa (Calendula Officinalis)

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Etrafındaki objeleri yeni tanımaya başlayan, tanıdıkça da sevinen çocuklar gibiyim ben. Keşke ben de bitkileri tanımaya çalışırken “bu ne? bu ne?” diye sorabileceğim bitkileri tanıyan birileri olsa yanımda. Genelde bitki örneklerini eve getirip internette ve kitaplardaki araştırmalarımla buluyorum gerçek isimlerini. Köyde doğupta şehirdekilere özenenlere inat, bitkilerin bilindiği bir köyde doğup o kültürde yetişmek isterdim. Hazine gibi bilgilerin tam ortasında.

Aynısafa - Köhler–s Medizinal-Pflanzen-024

Aynısafa da son birkaç senedir tanıdığım bitkilerden. Nev-i şahsına münhasır turuncu rengi ve dilsi yapraklı çiçekleriyle her köşede rastladığımız, kolayca diğer bitkilerden sıyrılan şifalı bitkilerimizden. Geçen gün mezarlıkta bile rastladım kendisine. Zaten şifalı bitkilerin en yabani olanı, en zor şartlar altında yetişeni makbul. Çünkü siz onu ne kadar evcilleştirir; ekmeğini-suyunu bolca verirseniz, size şifa veren maddeleri daha az salgılamaya başlıyor, şifa gücü azalıyor. Oysa zor şartlar altında yetişen şifalı bitkiler, bu zor şartlara dayanmak için sekonder metabolit dediğimiz şifavi maddeleri çok daha fazla salgılıyor, çünkü ayakta kalabilmesi için bu maddeler onun için de elzem.

aynısafaAlman resmi kuruluşu Komisyon E Monografları’nda aynısafanın yara-müzmin yara, ağız-yutak iltihabı, deri ülseri üzerinde etkili olduğu onaylanmıştır.

Aynısafa halk arasında her türlü deri-cilt rahatsızlığının tedavisinde, hatta cilt kanserine karşı kullanılır. Bu özellikleri nedeniyle kozmetik ürünlerde sıkça kullanılır. Bu özelliklerinden yararlanabilmek için aynısafa yağını yapabilirsiniz. Aynısafanın çiçeklerini henüz tam olarak açılmadan toplayın ve yağ yapmak için bakınız; evde aynısafa yağı yapımı. Aynısafa yağını ayrıca et beni ve siğillerinizi iyileştirmek için ve varis tedavisinde kullanabilirsiniz. Meme kanserinde aynısafa yağıyla göğüslere masaj yapılır. Kanserin iyileşmesini sağlar, urları küçültür ve kanserin yayılmasını önler. Dahilen aynısafa çayı içilirse mide ve bağırsak problemlerinde etkilidir. Kanı ve lenf bezini temizleyici özelliğe sahiptir.

Aynısafa çayını yapmak için 1 tatlı kaşığı aynısafa yaprak ve çiçeğini bir bardak kaynar suda 3-5 dakika demleyin. Aynısafanın bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

21 thoughts on “Baharın Bitkileri 3: Aynısafa (Calendula Officinalis)

  1. ishal vucudun kendini temizleme yollarından biridir.bol su için.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>