Baharın Bitkileri 1: Ebegümeci (Malva Sylvestris)

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Ebegümecini tanımaya Turhan Baytop’un Türkçe Bitki Adları Sözlüğü’ndeki “Ebegümeci” tanımıyla başlayalım.

“Malva (Malvaceae) türlerine verilen genel ad. Bir veya çok yıllık mor çiçekli ve otsu bitkiler. Yapraklı dalları ıspanak gibi pişirilerek yenir ve semt pazarlarında satılır. Anadolu’da halk arasında şu isimlerle anılmaktadır: Ale gömeci, develangır, develik, devetabanı, ebe gömeci, ebe gümeç, ebe kömeci, ebe kömeç, ebem gümeci, ebomeç, ebumeci, eli gümeç, emen kömeci, evem kömeci, gaba, gaba gömeç, gomeç, gömeç, hamaylık, ilmik, kazankarası, kömeç, paçık, pencer, saracak, tebük, tolik.”

ebegümeci
Ebegümeci son iki senedir tanıdığım bitkilerden. Günden güne yeni şifalarını keşfettiğim ve mevsimi gelince çocuklara bol bol yedirmeye çalıştığım bitkilerden. Çocuklara yedirmesi biraz zor olsa da yoğurtlayarak ıspanak gibi yemeğini, böreğini ve yumurtalı kavurmasını yapıyorum. Sarmasını da şimdi deneyeceğim. Sarmaya hayır diyeceklerini sanmam doğrusu. Ama benim çocuklarım en çok çiğ tüketmeyi seviyor ebegümecini. Artık ebegümecileri tanıdıkları için görür görmez yaprak ve çiçeklerini yemeye başlıyorlar :)

Ebegümecinin benim en çok dikkatimi çeken özelliği; insanların yaşadığı yerlerde biten bir bitki olmasıydı. İnsanların yaşadığı çayır-çimen olan heryerde hemen bir ebegümecine rastlamak mümkün. Demek ki bizim ebegümecine o kadar ihtiyacımız var ki Yaradan ebegümecini bizim o kadar yakınlarımızda tutmuş. Baharın gelmesiyle dişli yaprakları ve küçük mor çiçekleriyle nev-i şahsına münhasır haliyle tekrar karşımızda çok şükür. Ebegümecine yere yatık gayet mütevazi şekliyle de rastlayabilirsiniz. Ayrıca küçük ve büyük yapraklı çeşitleri mevcut. Sizin için yukarıda fotoğrafını çektiğim büyük yapraklı ebegümeci. Herhangi bir yan etkisi olmayan pozitif bitki listesindeki bir bitkimiz ebegümeci. Alttaki çizimde yaprak ve çiçekleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Koeh-222-original
Ebegümeci denilince benim aklıma akciğer geliyor. Zencefil ve ebegümecinin akciğer bitkisi olduğu zihnimde yer etmiş durumda. Ayrıca kronik, iyileşmeyen boğaz iltihaplarında kullanıldığını biliyorum. Osmanlı Tıbb’ında ebegümecinin; göğüs rahatsızlıklarında; öksürük ve zatürrede, böbrek-idrar kesesi hastalıklarında kullanıldığını yeni öğrendim. Saraydaki hanımlar ebegümeci çayıyla yumuşatıcı etkisinden dolayı saçlarını yıkarlarmış. Bu yüzden Osmanlı sarayında en çok tüketilen bitkiler arasında ebegümeci de var.

Avrupa ve Almanya’da ki resmi kurumlarca ebegümecinin tıbbi kullanımı onaylanmıştır. ESCOP Monografları’nda ebegümecinin kuru öksürük, ağız-boğaz ve mukoza tahrişlerine iyi geldiği onaylanmıştır. Alman Komisyon E Monografları’nda ise bronşit rahatsızlığına da iyi geldiği onaylanmıştır. Batı’da ise geleneksel olarak ebegümeci; gastrit, mide ülseri, bağırsak rahatsızlıkları, gırtlak rahatsızlıkları ve tiroid tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Ebegümeci içeriğindeki müsilajdan dolayı yumuşatıcı özelliğe sahiptir. Kabızlığı giderici olarak kullanılır. Ayrıca müsilajlı bitkiler tahrişli öksürükte, tahriş olan yerlerin üzerini örterek iyileşmeyi hızlandırır. Ancak müsilajlı bitkiler kaynatılmaz. 1 tatlı kaşığı ebegümeci yaprak, sap ve çiçeğini akşamdan soğuk suya ekleyip, sabah tüketin. Sabah ekleyip akşam tüketin. Ebegümecini taze olarak tüketebileceğiniz gibi kurutup çayını da yapabilirsiniz.

Kaynaklar:
ESCOP Monographs
Turhan Baytop, Türkçe Bitki Adları Sözlüğü
www.mariatrebenherbs.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>