Metabolizmayı Hızlandırıcı Bitkiler

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Btikilerle ilgili son zamanlarda bana en çok sorulan soru şu oldu; “metabolizmamı hızlandırmak için ne kullanabilirim?” Tabiki biz bayanlar “biz fazla yorulmayalım ama metabolizmamız hızlı çalışsın, yağ yakımımız hızlansın ve biz de kilo verelim” derdindeyiz. Gerçekten bitkiler metabolizma üzerinde çok etkili. Çünkü ben de spor yapmadan sırf sağlıklı beslenerek, bu bitkileri ve elma sirkesini kullanarak tamı tamına 14 kilo verdim.

Bitkilerin metabolizma üzerine etki mekanizmaları genellikle 3 şekilde oluyor.

 1. Vücudu ısıtarak metabolizmayı çalıştıran bitkiler
 2. İdrar söktürücü etkisiyle metabolizmayı hızlandıran bitkiler
 3. Yağ-kalori yakarak metabolizmayı hızlandıran bitkiler

Coopers Chilli Peppers
Bu etkileri sağlayarak metabolizmayı çalıştıran ve kilo vermeye yarayan bitkileri ise şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Zencefil: Vücudu ısıtıcı, terletici ve yağ yakıcı özellikleriyle metabolizmanın çalışmasını sağlar. Yaş ve kuru halde tüketilebilir. Yemeklere baharat olarak kullanılabilir. Körinin ana baharatıdır. Yemeği kolay hazmettirme özelliği vardır.
 • Tarçın: Vücudu ısıtıcı özelliği ve şekeri dengeleyici özelliği ile metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca içerisindeki kromiyum pikolinat adlı maddenin yağ yakıcı ve iştah kesici özelliği vardır.
 • Kırmızı-kara biber: Vücudu ısıtıcı, terletici özelliğiyle metabolizmayı hızlandırır. Metabolizmayı %25 oranında hızlandırır. Aldığınız kırmızı biberin yağ vb katkıları olmamasına dikkat edin.
 • Keten tohumu: Yağ yakıcı, yağlanmayı engelleyici özelliğiyle metabolizmanın hızlanmasına yardımcıdır. Bol lifli yapısından dolayı midede su ya da sütle şişerek tokluk hissi uyandırır, daha az yemeyi sağlar. Ayrıca laksatif etkisiyle bağırsakları çalıştırır.
 • Yeşil çay: Günlük birkaç bardak içilen yeşil çayın metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Ayrıca vücudu kuvvetlendirici ve idrar söktürücü özelliği vardır. Eğer yeşil çayı köylüden alabilirseniz çok çok daha lezzetli oluyor tadı.
 • Isırgan: Kan temizleyici ve idrar söktürücü etkilerinden dolayı metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.
 • Biberiye: Yağ yakıcı, tonik ve idrar söktürücü özellikleri nedeniyle metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Hipertansiyon hastaları kullanmamalıdır.

2 thoughts on “Metabolizmayı Hızlandırıcı Bitkiler

 1. zayıflamak için hepsini nasıl kullanıcaz? mesela siz nasıl kullandınız?
  genelde sabah ve akşam yemek yerim günde 2 defa akşamları biraz fazla kaçıyor açıkçası. yol gösterirseniz sevinirim.

  • Yeşil çay ve biberiyeyi çay şeklinde demleyerek sabah içtim. Pul biberi yemeklere bolca serperek tükettim. Keten tohumunu akşamdan soğuk suya ekledim sabah içtim, sabah ekleyip akşam içtim. Diğer baharatlarda çay olarak ya da yemeklere serpilerek kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>