Çocuklara Görünmeyen İlaç; Ayva Çekirdeği Çayı

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

O kadar faydalı ve şifalı şeyleri çöpe atıyoruz ki! Bu şifalı şeylerden biri de ayva çekirdeği. Bundan sonra lütfen ayva çekirdeklerini çöpe atarken birkez daha düşünün!

Ayvanın bol ve ucuz olduğu şu kış günlerinde, hem ucuz hem de etkili olan bu bitkisel ilacı yavrularınıza güvenle kullanabilirsiniz. Bu ilaç bilhassa diğer aromalı ve renkli bitkisel çaylardan hoşlanmayan çocuklarımıza rahatlıkla içerebileceğimiz bir ilaç. Hem yapımı da çok kolay.

Ayva çekirdeği, içeriğinde müsilaj olduğundan dolayı kaynatılmaz. Soğuk suda bekletilir. 7-8 tane ayva çekirdeğini akşamdan oda sıcaklığındaki suya koyun, sabah içirin. Sabah suya koyun, akşam içirin. Çocuğunuza, bebeğinize gün boyu su içirir gibi süzüp içirebilirsiniz. Renksiz ve kokusuz olduğundan “ben çocuğuma bitki çayı içiremiyorum” diyen annelerin imdadına yetişiyor ayva çekirdeği.
Ayva çekirdeği
Kış mevsiminin haricinde ya da ihtiyacınız olduğu zaman kullanmak için de ayva çekirdeklerini iki şekilde saklayabilirsiniz.

  1. Kurutarak Saklama: Ayvadan çıkardığınız çekirdekleri ufak bir kapta tezgahın üzerinde 1 hafta- 10 gün kadar kurutun. İyice kuruyan ayva çekirdeklerini koyu renkli bir şurup şişesine koyup, mutfak dolabına kaldırın. Yalnız iyice kurumaları gerekir, yoksa küflenebilir.
  2. Soğukta Saklama: Ayvadan çıkardığınız çekirdekleri buzdolabının alt kısmında ya da dondurucu bölmesinde saklayabilirsiniz.

Peki ayva çekirdeği çayını nerelerde kullanabiliriz?

  1. Tahrişli öksürüklerde ayva çekirdeği çayını kullanabilirsiniz. Artık öksürmekten boğazlarınız, ses telleriniz tahriş olduysa, ayva çekirdeğinin oluşturduğu kaygan tabaka tahrişli yerlerin üzerini örtecek ve iyileşmeniz hızlanacaktır.
  2. Aynı şekilde ağız yaraları, boğaz tahrişi ve ağrılarında ayva çekirdeği çayını kullanabilirsiniz.
  3. Ayva çekirdeği çayını biraz daha az suyla jel kıvamında yaparak, cilt rahatsızlıklarınızda kullanabilirsiniz. Yanıklarda, cilt lekelerinin giderilmesinde ve nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.
  4. Bebek ishal ve kabızlıklarını iyileştirmek için dengeleyici olarak kullanabilirsiniz. İkizler bebekken ishal olduklarında çok kullanmışlığım vardır.
  5. Ayva çekirdeği çayı Afganistan’da zatürreye ve akciğer iltihaplanmasına karşı kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>