Temizlik Sirkesi (Portakal-Mandalina-Limon Sirkesi)

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

2,5 sene önce yazdığım evde elma sirkesi nasıl yapılır? yazımda portakal sirkesi yaptığımdan bahsetmiştim. Şimdi kış geliyor bol bol yapıp ev temizliğinde kullanabilirsiniz. Portakal sirkesi diyorum ama ben genelde içine mandalina kabuklarını, limon kabuklarını da atıyorum. Bu sirkeyi uydurmamdaki sebep sırf kabukları ziyan etmeden birşeyler yapabilir miyim düşüncesiydi. Bu düşünceyle yapmaya başladım. Ve bu sirkeyi artık evimde deterjan yerine kullanıyorum. Hertürlü temizliğimde imdadıma yetişiyordu. Taki okurlarımdan Nur Hanım’ın şu yorumuna kadar;
“Selamun Aleyküm.Ben bu siteye Aralık 2012′de Elma sirkesi yapmak için araştırma yaparken rastladım ve de elma ve portakal sirkesi yaptim.
Elma sirkesini temizlikte, bulaşık, çamaşır, yemek, saç ve diş yıkamasında kullanıyorum, tabi bunları sizin tavsiyelerinizden esinlerek yapıyorum, sonuç mükemmel. Portakal sirkesi de çok faydalı. Böcek, karınca, sinekleri kaçırdığı gibi basur ve ayak mantarına bire bir. Ben bir gün bahcede çalıştım (evin bahçesinde). Ayaklarım çok kirlendi, abdest alıyordum ayaklarımın kiri çıkmadı, portakal sirkesi ile yıkadım çok iyi temizledi, ayak parmaklarımın ikisinin tırnak aralarında senelerdir mantar vardı, tırnaklarım çok az uzuyordu, bir kaç saat sonra bir de ne göreyim mantarlardan eser kalmamış kurumuş. Bu işlem basur içinde uygulandığında hemen memeleri küçültüyor.”
Artık bu sirkeyi sadece temizlik değil sağlık içinde kullanacağım. Karşılıklı etkileşim halinde bir şeyleri keşfetmek çok güzel. Lütfen sizler de sirkelerle, bitkilerle ilgili tecrübelerinizi yorumlarda paylaşın ki daha fazla kimseye ulaşabilelim.
Gelelim portakal sirkesinin yapımına;

 • Her türlü turunçgil kabuğunu (portakal, mandalina, limon..) temizleyerek bir kaba doldurun. Kabukların üzerini örtecek kadar temiz su doldurun.
 • Bu kabın üzerine tülbent örtün. Tülbent örtmemizin amacı şaraplaşmaması içindir.
 • 10 gün kadar sonra sirkeyi süzüp kapaklı bir kaba doldurun. İçine 1 tatlı kaşığı kadar turşu tuzu ilave edin. Turşu tuzu yine sirkenin şaraplaşmasını engellemek içindir. Kapağını kapatın. 40 gün sonra temizlik ve sağlık sirkeniz hazırdır.

Hem organik mutfak atıkları çöpe gitmiyor hem de evde zararı olmayan bir temizlik ve sağlık sirkesi elde ediliyor. Birsürü gereksiz kimyasal deterjanları kullanarak hem çevremize hem kendimize ne kadar çok zararlar veriyoruz biliyor musunuz? Acaba kimyasallarla birsürü canlıyı yokedip, onların beddualarını almamızdan mıdır bir türlü felaha eremeyişimiz?

Dipnot(17.09.2013): Nur Hanım’la mailleştik. Kendisi Amerika’da yaşadığı için yorumda tam net anlatamamış portakal sirkesinin faydalarını. Aşağıya maddeler halinde alıyorum, Nur Hanım bunları bizzat tecrübe etmiştir. Portakal sirkesinin tecrübe edilmiş olan şifaları;

 1. Portakal sirkesi ayaklar ve topuklardaki çatlakları ve eski-yeni nasırları geçiriyor. Ayaklar yumuşacık oluyor. Aynı krem gibi yumuşak tutuyor. Bunun için Nur Hanım ayaklarını önce suyla, sonra sirkeyle, sonra tekrar suyla yıkamış.
 2. Portakal sirkesi her türlü mantar hastalığına birebir. Ayaktaki ve 20 yıldır kaşınmakta olan kulaktaki mantarları bile geçiriyor.
 3. Portakal sirkesi dıştan sürüldüğünde basur memelerini küçültüyor.

portakal sirkesi

26 thoughts on “Temizlik Sirkesi (Portakal-Mandalina-Limon Sirkesi)

 1. Ben içine elma kabuğu ve meyve suyunu aldığım meyveletin posalarınıda koydum sıkıntı olurmu içinde limon portakal elma kabuğu ve posaları var

 2. Bende yaptim ama tulbent degil kapak kullandim saraplasmismidir

 3. Merhaba. Ben mandalina kabuklarıyla yaptım aynen dediğiniz gibi. tülbentle üstünü örttüm. yaklaşık 5 gün içerde beklettim. içindeki mandalina kabukları çürümeye mi başladı nedir; küçük siyah sinekler çıkmaya başladı. geri kalan 5 günü de balkonda beklettim. sonra tülbentle süzdüm. kabuklar çürümüştü. süzdüğüm mandalina suyu da çürük kokuyordu doğal olarak. şimdi içine bir tatlı kaşığı turşu tuzu koyup kavanozlayacağım. buzdolabında mı bekleteyim 40 gün, yoksa dışarda mı?

  • Dışarıda bekletiniz Kübra Hanım. Çünkü mayalanmanın devam etmesi, durmaması gerekiyor. Oda sıcaklığında bekletmeniz yeterli. Sineklerin olması normal. Zaten sirke sineği ya da meyve sineği denir onlara.

 4. Merhaba çok faydalı bilgiler veriyorsunuz.
  Tam bende atmaya kıyamadığım narenciye kabuklarını nasıl değerlendirebilirim diye düşünürken bu tarifinize rastladım.
  Bu sirkeyi banyoda saçlar için kullanabilirmiyiz?

 5. Çok güzel bilgiler allah razı olsun ben tesadüf buldum bu bilgileri.portakal kabuklarını nasıl saçlarım kullanabilirim derken.sirke yaptığınız çok ilgimi çekti ve iki tane küçük kızım var ve temizlik bi okadar önemli. Ve bu yazıyı okudum hemen kabukları biriktirmek dim şu an yapım aşamasında yim bakalım nasıl olacak.tesekkur

 6. Harikasınız. Yapmak isteyip yapamadıklarım, yada yapıyor olduğum fakat kimsede görmediğimden kendimi zaman zaman tuhaf bulduğum birçok şeyi nede güzel anlatmışsınız. Allah sizden razı olsun. Anlatımınız nasıl güzel; feci şevklendim. Bugece itibariyle okudugum herseye yarın başlıyorum inş:)

 7. Sadece kabuklarını değil de tüm portakalı sirke yapımında kullansak daha iyi olmaz mı? Yoksa sadece kabuklarını kullanmak mı daha iyi sonuç veriyor?

 8. Peki bunu sadece yüzey temizliğinde mi kullanabiliyoruz yoksa elde bulaşık yıkanır mı ki bunla?

  • Tabiki yıkayabilirsiniz. Yiyebildiğiniz bir şeyi temizlikte, bulaşıkta, ilaç olarak kullanmanızda herhangi bir sakınca yok. Ama aksi tehlikeli tabiki.

 9. inci bilir says:

  merhaba,

  ben de portakal sirkesi kurdum. ağzı çokda geniş olmayan cam bir süt şişesine portakal kabuklarını doldurdum. temizlik yaparken kullanırım diye düşündüğümden çeşme suyu koydum. 5 gün sonra inanılmazz güzel bir renk aldı. turuncu bir renk. ve kokular gelmeye başladı.

  sirkeyi süzeceğimiz zamanı tam olarak nasıl anlayabilirz? elma sirkesi tarifinde 20 gün bekletilir demiştiniz. portakalda neden 10 gün bekliyoruz? süzdükten sonra nohut ve ekmek neden eklemiyoruz? bu arada turşu tuzu nedir?

  şu an yaptığım sirkeyi çok güzel görünüyor. yemeklere kullanmak için çeşme suyuyla sirke kurkmak sizce uygun mu? içme suyumuza da bir sürü kimyasal karıştırıyorlar. içme suyuna da güvenmiyorum.

  çeşme suyunu kaynatmak çözüm olabilir mi? yardımcı olursanız sevinirim.

  sevgiler

  • Merhaba İnci Hanım. Bu tarz bilgilerde kesin net sınırlar yok. Gelenek olarak yapılagelen şeyler. Net ölçüler değil. O yüzden ortalama değerler söylediklerim. Ben 10 derim ama birisi 8′de süzer öbürü 15′te. Yumuşama başladıktan sonra süzmektir maksat. Nohut ve ekmekte gene elzem şeyler değil. Mayalanmayı hızlandırır. Turşu tuzu denilen şey kalın tuzdur. Sofrada kullandığımız rafine edilmiş iyotlu tuz değildir, turşular için kullanılan işlem görmemiş kaya tuzu, göl tuzu ya da deniz tuzudur. İri tuz da denir. İyotlu sofralık tuz denen bembeyaz kimyasal; tuzun çeşitli kimyasallarla tepkimeye sokularak içerisindeki minerallerin alındığı, ardından içerisinde bu kimyasalların artıkları kalan ve ayrıca içerisine iyot eklenen ve akmasını sağlamak için siyanür eklenen bir zehirdir. O yüzden ben evime sokmam.

   Çeşme suyuyla sirke kurmamakta ki amaç sanırım sudaki klor. Aşırı klorlu sularda bakteri üreyemeyeceği için alınmış bir önlem gibi geliyor bana. Daha sağlıklı olması için sanırım.

   Çeşme suyuna kimyasal olarak eklenen klor var. Başka birşey katılmadığını öğrenmiştik okulda. Ama ondan sonra belki değişmiştir, başka şeyler de ekliyorlardır olabilir, ben mezun olalı 10 sene oldu. Kloru havalandırmayla giderebiliyoruz, kaynatmaya gerek yok. Tabi daha farklı bir kimyasal varsa kaynatmayla giderilebileceğini pek sanmıyorum. Meyve sebze yıkamada da sirkeyi bolca kullanıyorum ben. Ayrıca son keşfimse kimyasal, mısırözü yağı, katkı eklenen zeytinleri sirkede bekletmek. Kolay gelsin.

 10. Rabbim her türlü nimetinle sevindir. says:

  Essalamu Aleyküm Saadet hanım
  Hayatta en etkilendigim şey, yapılan işin güzelligi kadar, davranışlarada yansımasıdır.Sinsilikle şu doğaldır diye süreti Hak görünüp, kanal kanal gezip, akabinde her şeyi kendi menfaatlarına çeviren zihniyeti, Cenabı Allah bildigi gibi yapsın.Rabbim şu mübarek günlerin arefesinde evlerimize, Ülkemize, göz aydınlığı gönül sevinci olacak ferdlerle bizleri desteklesin.Amin.Hülesa bilgilerinizi delikanlıca paylaşıp, aynı zamanda din kardeşligi duygularımızada halel getirmediginiz size teşşekür ederken, emeginiz ve ekmeginizi iyilere nasip etmesini Rabbimden niyaz ediyorum.Sevgilerimle.Essalamu Aleyküm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>