Mide Ülseri ve Gastrit İlacı Bitki

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Aslında bu bitkiden 3 seneden beri haberim vardı. Ancak hiç tecrübe edinmediğim birşey olduğu için buradan paylaşmayı uygun görmemiştim. Bu bitkinin gastrit ve mide ülserini geçirdiğini bu seneki ders kitaplarımızda da okuyunca artık iyice emin olmuştum. 15 gün kadar önce arkadaşım, eşinin rahatsızlığından bahsedince ben de bu bitkiyi tavsiye ettim. Ve bu bitkinin kürüne başlamasıyla beraber, çok güzel sonuçlar görülmeye başlandı çok şükür.

Bildiğimiz gibi antasit mide ilaçlarında alüminyum mevcut. Buna rağmen gebelere güvenle verilebilir yazar ilaçların prospektüsünde. Bunları uzun süre kulanırsanız vücudunuza şifa yerine aluminyum depolarsınız. Alüminyum hidroksit, kabız yapıcı, vücuttan fosfatı uzaklaştırıp kemik yumuşamasına neden olan ve sinir dokusunu zehirleyen bir etkiye sahiptir.

Gelelim gastrit ve mide ülserine iyi gelen bitki kökümüze. Bu bitki bir çoğumuzun çokta aşina olduğu bir bitki olan meyan kökü (Glycyrrhiza glabra). Meyan kökü şerbeti Akdeniz Bölgesi’nde sıklıkla tüketilen bir bitki şerbeti. Meyan köküyle ilk tanıştığımızda, bir kökün nasıl bu kadar tatlı olabildiğine çok şaşırmıştım doğrusu. Genelde bitki kökleri acı ve keskin tatlarıyla tanınır. Meyan kökü bendeki bu önyargının kırılmasını sağladı. Aslında tatlandırma amacıyla hamur işlerine eklenebilir gibime geliyor ancak denemedim.

Meyan kökü içeriğindeki glycyrrhetinic asit gastrit ve mide ülserini iyileştirici etkiye sahip. Gelelim nasıl kullanmak gerektiğine. 1 su bardağı soğuk suda 1 tatlı kaşığı meyan kökü ekleyip, bekletin. Akşam hazırlayıp sabah, sabah hazırlayıp akşam tüketin. Muz ve kayısı ile tüketilmesi vücuttan atılan potasyumun geri kazanımı için önemlidir.

Mide ülserine meyan kökü

Meyan kökünün diğer faydaları:

 1. Meyan kökü saponin içeriğinden dolayı solunum sistemi rahatsızlıklarında öksürük kesici ve balgam söktürücü olarak kullanılır.
 2. Meyan kökü yatıştırıcı-sakinleştirici özelliğe sahiptir. Kronik yorgunlukta faydalıdır.
 3. Meyan kökü koku gidericidir.
 4. Meyan kökü idrar söktürücüdür.
 5. Meyan kökü hararet gidericidir.
 6. Meyan kökü bağışıklık sistemini güçlendirir.
 7. Meyan kökü hipoglisemi de etkilidir.
 8. Meyan kökü içeriğinde bulunan doğal kortizondan dolayı böbrek üstü bezi rahatsızlıklarına(addison hastalığı) iyi gelir.
 9. Meyan kökü fitoöstrojen içeriğinden dolayı kısırlık, adet düzensizliği ve adet sancılarını iyi gelir.
 10. Meyan kökü bebekler için dişlerin çıkmasına yardım eden naturel bir diş kaşıyıcıdır. Böylelikle beebklerdeki kabızlığın giderilmesine de ysrdımcı olur.
 11. Meyan kökü virüs ve mantar enfeksiyonlarında etkilidir.
 12. Meyan kökü hafif müshil etkiye sahiptir.

Kaynaklar:
http://en.wikipedia.org/wiki/Antacid
http://www.herballegacy.com

4 thoughts on “Mide Ülseri ve Gastrit İlacı Bitki

 1. reyhan bayraktar says:

  benim eşimde mide rahatsızlığı geçirdi ciddi bir mide kanamasıda yaşadık biz şifayı propolis denen arı ürününde bulduk gastrite ülsere enfeksiyona ve kitlelere iyi geldiğini bizzat gördük herkese tavsiye ederiz

 2. saadet hanım mailinizi iyice okuyup anlamaya çalışıyorumda bu arada aıdın salihin kitabınıda almayı düşünüyorum ne dersiniz? sorularım var size çok başınızı ağrıttım ama mide ve bağırsak hazırlık süresini ben 4-5 haftamı tutmalıyım? yoksa 3 hafta yeterlimi?

  • Alabilirsiniz tabi Emel Hanım. Ben yaptığım zaman hazırlık süresini es geçmiştim. Tabi orada yazanlar daha doğrudur.

 3. saadet hanım bende eltimin bu rahatsızlığına ne iyi gelir diye bakıyordum. yine sizin sitenizde gördüğüm ısırgan çayını önermiştim. tadından dolayı içememişti. bu yazınızı görünce çok sevindim. Allah sizden razı olsun. İyi çalışmalar…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>