Bebeklerimin İlk Yardım Bitkileri

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Birçok okurum ikiz bebekleri hiç doktora götürmediğimi söyleyince, bebeklerim için hangi şifalı bitkileri kullandığımı merak ediyordu. Ben de bu yüzden ikizlerin hastalıklarında kullandığım şifalı bitkileri bir başlık altında toplamaya karar verdim. Aslında bebeklerime kullandığım bitkileri yazılarımın arasına serpiştirmiştim. Ancak acil olarak arayan annelerin daha hızlı bulabilmesi için böyle bir yazıyı uygun buldum.

 1. Adaçayı: İkizlerde en çok kullandığım bitki tabi ki adaçayı. Neredeyse bütün hastalıklarımızı adaçayıyla atlattık çok şükür. Burunları mı aktı, akıntı burnu tıkayıp öksürüğe mi döndü bu gibi sıradan rahatsızlıklarda adaçayı imdadımıza yetişti. Hem ucuz hem de bizim topraklarımızın ürünü. 100 g.’ı 2-3tl civarında. Hem de aylarca yetiyor. Bizim evde şeker kullanılmadığı için ikizler de öyle alıştılar ve adaçayını şekersiz tüketiyorlar. Tonlarca zararından dolayı şekeri hayatımızdan çıkardık. Şekerin ş’sini bile duymak istemiyorum artık.
 2. Lavanta yağı: İkizlerin bez pişiklerinde kullandığımız bir numaralı ilacımız lavanta yağıydı. En kuvvetli pomatlara taş çıkartır lavanta yağı. Hem de içerisinde hiçbir katkı maddesi olmadan. Artık evimizden bütün merhem-pomat tarzı ilaçlar çıktı. Yerlerini lavanta yağı, kantaron yağı aldı. Lavanta yağı olarakta kendi yaptığım yağı kullandım. Size çok kullanışlı bir fikir vereceğim. Lavanta yağını boş bir roll-on şişesine döküp kullanmıştım. Çok kullanışlı oldu benim için. Hiç elimi yağa bulaştırmadan,kolayca sürebiliyordum. Lavanta yağını yine suçiçeği oldukları zaman sürdüm vücutlarına. Kısa zamanda doktora gitmeye gerek kalmadan atlattılar hastalıklarını. Ayrıca lavanta yağını bir pamuğa sürüp odalarına bırakarakta ikizlerimi sineklerden koruyordum. Aynı zamanda sinek kaçırıcıdır lavanta. Son zamanlarda da kekik suyunu keşfettim. Sinekler toptan evi terkediyorlar artık. Hiç öyle bitkisel yaftalarıyla satılan sinek kaçırıcı sentetiklere tonlarca para ödemeyin. Kekik suyu, kendi vatanımın kekiği. 1 litresini 5 liraya aldım. Senelerce gider bize. Lavanta yağının yapımı için bakınız: evde bitki yağı yapmak
 3. Bebeklerimin ilk yardım çantasındaki bitkileri

 4. Sarımsak yağı: İkizlerin kulak ağrılarında sarımsak yağını kullandım. Müthiş bir ilaç. Yalnız ağrıyan kulağa değil her iki kulağa da uygulanıyor tedavi. 5 gece yatarken 5′er damla sarımsak yağıyla kulak ağrısını geçirebilirsiniz. Sarımsak ve soğan %100 mikrop öldürücüdür. Biraz kokuyor ancak konvansiyonel ilaçların zararlı yan etkileri yerine sarımsağın kokusu mis gibi gelir bana.
 5. Karanfil yağı:İkizlerin diş çıkarma zamanlarını atlatmamız için hızır gibi yetişmişti karanfil yağı. Ağızlarına korka korka sürdüğüm mor jeli çöpe atıp, gönül rahatlığıyla kendi yaptığım karanfil yağını sürmek beni çok rahatlatmıştı. İçerisinde adını bile bilmediğim şeylerin olduğu konvansiyonel ilaç yerine karanfil ve zeytinyağından mütevellit anne eli değmiş karanfil yağı. Karanfil yağını da ben yapmıştım. Ayrıca karanfili de ikizlere değilde 5 yaşındaki oğlum Eyüp’e çok kullandım. Eyüp ishal olunca mutlaka yemekten önce 7-8 tane karanfili yutardı ve ishaline çok iyi gelirdi. Çok fazla hasta olmamasını da ben karanfile bağlıyorum.
 6. Elma sirkesi: Anneme gittiğimizde ikizler sineklerin hışmına uğramıştı. O zamanda da elma sirkesiyle geçmişti sinek ısırıkları. Ayrıca ikizlerin ateşlerini de vücutlarına elma sirkesi sürerek düşürdüm hep. Bildiğiniz gibi ateş, vücudun mikroplarla savaşabilmesi için verdiği doğal bir tepki, olması gereken birşey. Elma sirkesini sürerek yavaş yavaş ateşin düşmesini sağlıyorum. Biraz yükseldi mi tekrarlıyorum. Birkaç kez sürdükten sonra artık ateş kendiliğinden düşüp, geçiyor. Tabi elma sirkesi de ev yapımıydı. Siz alır hazırlardan sürerseniz ona ben kefil olamam. Çünkü hazırlar sentetik kimyasal karışımlardır, fayda yerine zarar bulursunuz. Nasıl yapılıyor derseniz bakınız: evde elma sirkesi yapmak
 7. Kantaron yağı: Yine çocuklarımın yara-berelerinde, sıyrıklarında kullanıyorum. Kantaron yağını da kendi ellerimle topladığım kantaronlardan yapmıştım. Yağların nasıl yapıldığını merak mı ettiniz: Evde bitki yağı yapımı
 8. Ayva Çakirdeği:(Ek 16.11.2012)Meğer bu kadar bitkiyi anlatırken ayva çekirdeğini unutmuşum. İkizlerin ishallerinde ve öksürüklerinde ayva çekirdeği çok faydalı oldu bize. Artık ayva çekirdeklerine bizim evde çöp gözüyle bakılmıyor. Hepsi toplanıp bir kasede tezgahın üstünde kurutuluyor ve minik kavanoza kaldırılıyor. Ayva çekirdeğini bebeklerin rahatsızlıklarında kullanmak için asla kaynatmayın. Çünkü kaynatınca içerdiği faydalı madde olan müsilaj bozunuyor ve etkisi kayboluyor. Bu yüzden Bir bardak oda sıcaklığındaki suya geceden 7-8 adet ayva çekirdeği bırakın. Ertesi sabah süzüp çocuklarınız-bebekleriniz su istediğinde gün boyu içirin. Hem çocuklar ilaç içtiğini bile anlamıyor. İlaç ya da bitki çayı içmekte zorlanan çocuklarınıza bu şekilde ayva çekirdeğinin suyunu çaktırmadan verebilirsiniz. Akşam demleyip sabah içirin, sabah demleyip akşam içirin. Çekirdekleri 2 kere kullanabilirsiniz. Çünkü içinden gelen jelimsi madde gelmeye devam ediyor.

İşte ikizler böyle büyüdüler. Bundan sonra da aynı şekilde büyüyecekler. Şimdi 3 yaş 3 aylıklar. Aslında hastalıkların çoğunun nedeni gıdalar. Bence aslında ikizlerin ne yediğiyle ilgili bir yazı yazsam daha iyi olacak. Çünkü önce hastalıklardan nasıl korunmak gerektiğini bilmeliyiz. Böylece tedaviye de gerek kalmaz. Başka bir yazımda da çocuklarıma ne yedirip ne yedirmediğimi yazmalıyım.

Kendimiz belki tüketim endüstrisinin kurbanı olduk. Her önümüze geleni yiyor ve poşetler dolusu hap kullanıyoruz. Ama çocuklarımıza bunu reva görmeyelim ne olur. Onlar seçici olsunlar ve hastalıklardan uzak olsunlar. Unutmayın ki hiçbir albenili paketli gıda, annenin evde hazırladığının milyonda biri dahi olamaz. Sizin şefkatle, merhametle baktığınız yavrunuz öyle bir paragöz endüstrinin elindeki; bir yandan gıda endüstrisiyle zehirlenen evlatlarımız, öbür yandan tıp endüstrisine mahkum ediliyor. İşte bu kadar acımasız sistemin çarkları. Her doğan bebeğe sömürülecek müşteri gözüyle bakan koskoca acımasız bir endüstri. Bu yazı oldukça uzun olduğu için gıdalarla ilgili yazımı başka zamana bırakarak bu yazımı burada bitiriyorum.

49 thoughts on “Bebeklerimin İlk Yardım Bitkileri

 1. slm saadet hanım benim bir sorum olacak lavanta yağını lavantanın yapraklarından yapabilirmiyiz bilirsinizki bu mevsimde çiçekli değiller birde melisa yağını da yapama istiyorum elimde melisa bitkisi var saksıda ama nerede kullanılabirizbenim 6 yaşında ve 1 yaşında çocuklarım var artık doktora götürmk istemiyorum saygılar

  • Lavanta yağını yapraklarından da yaptım. Rengi biraz koyu yeşil oluyor sadece, yapabilirsiniz. Yalnız körpe yapraklarından yapmaya dikkat edin. Melisa olarakta Türkiye’de iki bitkiye de melissa deniyor. Birisi uzun ince yapraklı olup aktarlarda melissa diye satılan ancak gerçek melisa olmayan limonotudur. Diğeri ise gerçek melisa olan kalp yapraklı melisadır. Sizdekini cinsini öğrenirsem daha rahat yardımcı olurum.

 2. saadet hanım bende sitenizi yeni keşfettim, bu faydalı bilgileri paylaştığınız için ALLAH RAZI olsun .6 aylık bebebğim var il iki çocum çok sık hastalanırdı çok antibiyotik kullandım ,bebeğimi daha bilinçli büyütmek istiyorum ,lütfen bebeklerinizi nasıl beslediğnizi paylaşırmısınız.ayrıca şeker tüketmiyormuşsunuz kek kurabiye gibi yiyeceklere şeker yarine ne koyuyorsunuz teşekkür ederim.

  • Teşekkürler Belgin Hanım. Kek ve kurabiyeyi pekmezle yapıyorum. Hele bu ara katkısız kakao kullanarak pekmezle kakaolu ıslak kek yapıyorum çok nefis oluyor. Kakao pekmezin keskin tadını bastırıyor. çocuklar bayılıyor. Kurabiye pek yapmam, kek daha kolay olduğu için. ama yaparsam da pekmezli ve zencefilli kurabiye yapıyorum. Bilhassa yolculuğa giderken çok iyi oluyor, çocukların mide bulantısını kesiyor. Bunların tariflerini de eklemek istiyorum. Çünkü ıslak keki kendim geliştirdim ve annelere de bu konuda yardımcı olmayı çok istiyorum. Gıdalarla ilgili yazımı da siz merak ettiğiniz için bir an önce toparlayıp ekleyeyim.

 3. İlaçlardan uzak kalmalı da nasıl olur,ne yapılır diye çıkamazdım işin içiden.Ama devir değişti.Dönüp dönüp okuyorum .Allah razı olsun.

 4. Bu yazı müthiş faydalı olmuş,fikirlerimiz birbiriye çok örtüşüyor.Bende kızım soğuk algınlığı,geçirdiğinde ilaç vermeyi hiç sevmiyorum.Belki öksürüğü daha uzun süre de geçiyor,ama antibiyotik kullanmıyorum.Çevremdekiler çocuğa neden antibiyotik vermiyorsun,içsin sabaha düzeliverir diye çıkışsalar da, zorunda olmadıkça kullanmıyorum,kullanmayacağım.Dediğiniz gibi herşey yapay,ve para endüstrisi için çalışıyor.Çocuklarımızı bari koruyalım

  • Çok teşekkür ederim. İnsan vücudunda ani değişikler meydana geldiğinde vücutta çok zararlı etkiler olabiliyor. Antibiyotikler gibi. Oysa bitkilerin daha yavaş ve daha emin adımlarla ilerlemesi vücuda bir zarar vermiyor. Antibiyotik belki ertesi güne iyileştiriveriyor ancak verdiği zararlar o kadar fazla ki. Maalesef herkes görüntünün peşinde, ardındaki zararları inceleyen,araştıran yok.

   • Hızlı cevabınız için çok teşşekkür ederim bazı yağ tariflerinizi hemen yaptım bile aslında size sorucak çok şeyim var şuan bebeğim nezle oldu ve sürekli geniz akıntısı var adaçayı verebilirmiyim 2yasına kadar vermeyin diyorlar birde tariflerinizi bekliyorum (bebeklerine yaptığınız) selametle

    • Rica ederim. Bebeğinize adaçayını gönül rahatlığıyla verebilirsiniz. 1 bardak suda 1 tatlı kaşığı adaçayını demleyin. Sabah akşam yarım fincan kadar, çay kaşığıyla içirin. Bebeklerime çokta özel birşey yapmadım. 14 aya kadar anne sütüyle besledim. Ardından da yediğimiz yemeklerden yedirmeye başladım. Şu anda neleri yedirip neleri yedirmediğimi anlatan bir yazı hazırlığındayım.

 5. saadet hanım sizi kaç senedir takip ediyorum bilemiyorum. bildiğim tek şey sizin verdiğiniz bilgilerden çok faydalandığım.Özelliklede karanfil yağı süper birşey. benim size sormak istediğim sedef hastalığım var ve emiziriyorum. Mecburen bir iki ilacımı 1,5 yıllık süreçte kullandım. kantaron yağı kullanmaya başladım şimdi fakat yetersiz geliyor. ama şikayetlerimi azalttığını söyleyebilirim. bana önerebileceğiniz neler olabilir acaba? Özelliklede saçlı bölge beni zorluyor. şimdiden teşekkür ederim.

  • Böyle geri dönüşümler alınca çok mutlu oluyorum, çok teşekkür ederim. Sedef hastalığınız için size karaciğerinizi temizlemenizi öneririm. Çünkü deri sorunlarının altında genellikle karaciğer sorunu vardır. Karaciğer atamadığı toksinleri bu şekilde sedef gibi cilt rahatsızlıklarıyla atmaya çalışıyor. Karaciğer temizliğini emzirirken de yapabilirsiniz. Ayrıca dışarıdan da kendi yaptığınız elma sirkesini sürmek çok faydalı olacaktır. Karaciğer temizliğini düşünürseniz size ayrıca detayları gönderirim.

 6. Merhaba
  Yeni keşfettim sitenizi ve bayıldım.Öğrenmek istediğim birşey var.Ben çalışan bir bayanım.Açıkçası kozmetik makyaj ürünlerinede gayet meraklı biriyim.Sizden isteğim biz kozmetiğe meraklı bayanlar için evde hazırlanabilecek ürünler konusunda bilgi almak.Mesela allık için doğal bi bitkiden nasıl renk çıkartabiliriz

  • Merhaba Yasmine
   Teşekkür ederim. Bitkiler renk elde etme amacıyla çok eski çağlardan beri kök boyası olarak kullanılmaktadır. Bilhassa halıcılıkta bu bitkisel boyalar çok kıymetlidir. Aynı şekilde tabiki kozmetik için de bu bitkiler kullanılabilir. Mesela sarı renk eldesi için sarı kantaron, safran ya da zerdeçal, ceviz yaprak ve meyve kabuklarından kahve tonları ,gülhatmi çiçeklerinden mavi, böğürtlen kabuklarından parlak gri renk elde etmek mümkün. Tabi bunların iyice kurutulup, ezilerek kullanılması gerekir.

 7. merhaba saadet hanım, öncelikle emeklerinize sağlık..size bir sorum olucak , 13 aylık bir kızım var , 1-hafif öksürük olduğu zaman adaçayını ölçü olarak nasıl vermem gerekiyor? 2-burun tıkanıklığı için kaç damla damlatmam gerekiyor?
  bilgi verirseniz çok sevinirim… tekrar emeğinize sağlık

  • Merhaba
   Sağolun. Adaçayını 1 bardak suda 1 tatlı kaşığı demleyerek, sabah akşam yarım fincan içirebilirsiniz bebeğinize. Burnuna da her bir burun deliğine 10 ml kadar damlatabilirsiniz.

 8. Size bir sorum var. Sac bakımında kullanılabilecek önerileriniz var mı?
  Doğal yağ yapımı ve kullanımı ile ilgili bilgileriniz cok faydalı oldu. Sayfanizi ilgiyle takip ediyorum.

  • Saç bakımı için de size bitki sirkelerini önereceğim. Eğer kepek sorunu için kullanacaksanız biberiye ya da ısırgan sirkesi kullanabilirsiniz. eğer saç renginizin koyulaşmasını istiyorsanız adaçayı sirkesini, rengin açılmasını istiyorsanız da papatya sirkesini tavsiye ederim. Sirkeleri banyo yapmaya başlarken, doğal bir sabunla saçınızı temizledikten sonra saçınıza iyice sürün. Banyonun sonunda saçınızı durulayın. Faydalı olabildiysem ne mutlu bana. Hep beraber keşfediyoruz bitkiler alemini. bu konuda sizlerin tecrübelerini de çok merak ediyorum.

 9. Sümeyra says:

  Dis cikarmalarda karanfil yagini nasil kullanacagimiz hakkinda bilgi verir misiniz? Hangi miktarda, ne kadar sure ve nasil uygulanacak?

 10. 2005 den beri takip ediyorum, ben sizin önceki yazılarınızdan epey faydalandım
  kantaron yağını kullandım hatta hep elimin altında oğlum çok düşüyor çizik, yara, berelerine sürüyorum
  kızım geçen sene su çiçeği olduğunda kullandım hiç iz kalmadı
  yeğenimin yüzünde tırnak çiziği vardı ben 1 ay sonra gördüm kıpkırmızı ve iyleşmemişti hemen kantaron yağı verdim epeydir kullanıyorlar izi küçücük oldu
  şeker için ne çözüm buldunuz pratik mi merak ettim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>