Evde Doğal Üzüm Sirkesi Yapımı

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Hatırlarsanız ocak ayından beri elma sirkesi yapmış ve doğal elma sirkesi yapımını sizlerle paylaşmıştım. Şimdi artık üzüm mevsimi geldi. Ben de üzüm sirkesi yapmaya başladım. Üzüm çok şifalı bir meyve. Tabi ki sirkesi de şifalıdır. Birçok hastalığın tedavisinde üzüm ilk sırada yer alıyor. Gerçekten çok şaşırtıcı. Günlük belli miktar üzüm yiyerek birçok hastalığınıza şifa bulabilirsiniz. Hatta siyah üzüm suyuyla birçok kanserli hasta hastalığını atlatmış durumda. Tıbbi olarak şifahi amaçla kullanılan üzüm çeşidinin ismi “sultaniye üzümü” denen bir türdür. Bunu Prof. Dr. Turhan Baytop Hoca’nın kitabından öğrenmiştim. Sirkenizi de bu üzümden mayalarsanız çok daha şifalı bir sirke elde edebilirsiniz.

Üzüm çok şifalı gıdalardan. Yaşını bulamadığınız zaman, kuru üzüm yiyebilirsiniz. Yalnız kuru üzümlerin doğal kurutulmuş olmaları gerekiyor. Marketlerde satılan kuru gıdalar paketlere konulurken ilaçlanıyor. Kuru üzüm, kurutulurken renginin koyulaşmaması, daha çabuk kuruması, böceklerin yanaşmaması, uzun süre dayanması ve fazla su tutması için kükürtle ya da farklı kimyasallarla işlem görüyor. Kükürt ise insan sağlığı açısından endişe verici. Ayrıca yapılan çalışmalarda kükürtün astım atakları, mide problemleri, alt solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu ortaya konmuştur. Kükürt hava kirliliğine yol açar ve bu havanın solunması durumunda insan sağlığına çok zararlıdır. Aynı zamanda kükürtleme işleminin yapılması üzümde vitamin kaybına neden oluyor. Bu da bir diğer olumsuzluk. En iyisi doğal kurutulmuş üzümler tercih edilmeli. Bu şekilde işlem geçirmiş kuru üzümden şifa değil zarar görülür. Tüketimin artması için sayfalarca kuru üzümün yararları anlatılır. Ama bu olumsuzlukları kimse ifade etmiyor nedense. Aynı zamanda tahminimce üzümlerin birbirlerine yapışmaması için ayçiçek yağı da katılıyor kuru üzüme. Hatta kuru üzümü suya attıysanız farketmişsinizdir yağlı bir tabaka oluşur. Kuru üzümle birlikte gdo’lu ayçiçek yağı tüketmekte çok acı. Aynı zamande ayçiçek yağı kalp hastalığı ve obeziteyi tetikliyor. Üzümle ilgili söylenebilecek daha pek çok şey var. Üzüm için başka bir yazı yazmayı planlıyorum. Gelelim üzüm sirkesinin yapımına.

Üzüm sirkesi yapılırken yine üzümlerin çürük kısımlarını ve saplarını kullanabilirsiniz. Çekirdekli olması siyah ya da beyaz olması farketmez.
10 gün sonra doğal üzüm sirkesinin üstten görünüşü, sirke anası

 1. Bir kavanoza üzümlerin yemediğiniz kısımlarını, çürüklerini ve saplarını koyun.1 kısım çürük üzüm ve sapı için 3 kısım su ilave edin. Yani şunu demek istiyorum. Üzümlerin 3 katı kadar su ilave edin. Sonradan elinize yine üzüm geçerse, aynı oranda su ve üzüm ilave edebilirsiniz.
 2. Kavanozun ağzını tülbentle kapatın ki hem hava alsın hem de içerisine sinek kaçmasın. Ara ara karıştırın. Bu zaman zarfında sirkenin üzerinde sağdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi beyaz bir tabaka oluşabilir. Bu tabaka küf değildir. Bu tabaka sirkeyi oluşturan bakterilerin artıklarıdır. Yani sirke anası denen oluşumdur. Bunun için endişelenmeyin. Bu doğal gidişattır. Bu şekilde sirkeyi 10-15 gün kadar bekletin. Üzümler ve sapları iyice yumuşasın.
 3. 10 gün sonra doğal üzüm sirkesi

 4. 10-15 gün sonra ince bir süzgeçten sirkenizi süzün. Üzüm cüruflarını iyice sıkarak, üzümün şifalı suyunun suya geçmesini sağlayın. Kupkuru kalsın. Çöpe atın ya da toprağa karıştırın.
 5. Kalan sulu kısma ufak bir ekmek içi, birkaç nohut ve 1 tatlı kaşığı kadar kalın tuz ekleyin. Tuzun şaraplaşmayı engellediğini söylemişti kayınvalidem. Kavanozun kapağını kapatıp 40 gün dinlendirin. Tabi sirke ne kadar eski olursa o kadar kıymetli olur.

İşte hepsi bu. Ben de elma sirkesiyle başladım, yaklaşık 1 senedir yapıyorum, bırakamadım, çok zevkli yapması hem de çok kolay. Bu yaz domates salçası yapmak için uğraşırken sirkeye rahmet okudum yani o kadar kolay sirke yapımı. Yeterince detayıyla anlatmaya çalıştım. Yine takıldığınız biryer olursa ben burdayım, yorumlarda soru sorabilirsiniz. Aşağıda yabancı sitelerden araştırıp bulduğum üzüm sirkesinin şifalarını öğrenebilirsiniz. Eğer sağlığınız için üzüm sirkesini kullanacaksanız mutlaka ev yapımı olmalı. Hazır sirkeler bu iş için uygun değil. Ev yapımı sirkeler hem doğal hem de hazır sirkelere göre çok daha yumuşak oluyor.

 • Üzüm sirkesi ve suyu karıştırıp içerseniz uykusuzluk ve yorgunluk için birebirdir.
 • Boğaz ağrısında üzüm sirkesiyle gargara yapın.
 • Ekmeği üzüm sirkesine batırın, nasırlarınıza ya da sertleşmiş deri üzerine uygulayın.
 • Başağrısı, astım ve çiller için üzüm sirkesini suda kaynatın ve buharına durun.
 • Üzüm sirkesini güneş yanığına sürün. İkinci derece yanıkları dahi iyileştirir.
 • Kaşınan yerlerinize ve çatlak derinize üzüm sirkesi sürün.
 • Bir bez parçasını üzüm sirkesine batırıp, midenizin üzerinde tutarsanız mide bulantısı ve kusmayı önler.
 • Sirkeye batırılmış bezi varislerinize uygulayın.
 • Kepekli ve mat saçlar için saçlarınızı çalkaladığınız suya biraz üzüm sirkesi ekleyin. Korkmayın sonradan saçınızda sirke kokusu kalmıyor.
 • Saç şekillendirici olarak sulandırılmış sirkeyi kullanabilirsiniz.
 • Üzüm sirkesi doğal iştah kesicidir. Vücuttaki safrayı baskılayarak iştahın kesilmesini sağlar.
 • Üzüm sirkesinin şeker ve kolestrol düşürücü özelliği vardır.
 • Üzüm sirkesi bakteri öldürücü etkisinden dolayı enfeksiyon hastalıklarında kullanılır.
 • Üzüm sirkesi bakteri öldürücü özelliğinden dolayı deodorant olarak kullanılabilir.
 • Üzüm sirkesi tümör oluşumunu engelleyicidir.
 • Kaynaklar: Food Mate, wikipedia

129 thoughts on “Evde Doğal Üzüm Sirkesi Yapımı

 1. Tarifiniz harika teşekkürler yüreğinize sağlık , bilinçli insanlara çok ihtiyacımız var.

 2. Benide merak sardi bismillah diyip ise baslayacagim bakalim basarabilecekmiyim Faydali seyler ögreniyoruz sayenizde tesekkür ederim

 3. Mehmet 33 says:

  Ben de yaş trabzon hurmadan sirke yaptim.bugun 10.gun ve cok eksi bir tad olmus. Kuflenme yada kotu bir koku yok. Bu sirkenin oldugu anlamina mi geliyor??

  • Hayır Mehmet Bey. Suyun içindeki meyve çürümüştür. İçine tuz ve nohut ekleyip ağzını kapatın. 40 gün oda sıcaklığında bekletin. Şifa olsun.

 4. Merhaba ben de elma sirkesi kurdum. Kavanozumun yarısına kadar su koydum içime bulgur nohut ve bal birazcık da eski ev yapımı sirkeden kattım. Kuralı 5 gün oldu ama üstü yemyeşil küf olmuş. Bu küf neden olur? Şimdi ne yapmalıyım, sirkemi kurtarmamın yolu var mı?

  • Küfü azsa ve içine bulaştırmadan alabiliyorsanız alın. Ancak içine karışırsa olmaz, tadını bozar. Böyle bir durumun oluşmaması için sirkeyi arada karıştırmak ve üst kısmının kurumasını engellemek gerekir.

   • Teşekkürler. Küfü aldım şimdi arada karıştırıyorum tekrar küflenmesin diye. Hatta 1 tane daha kurdum yanına. 25 gün kadar oldu. Çok ekşi olan kokusu gitti şu an daha nötr nir kokusu var. Elmalar da iyice aşağı çöktü. İçine nohut bal ve biraz önceden elimde olan elma sirkesinden koymuştum. Süzdükten sonra tekrar nohut koymalı mıyım yoksa tuz koysam yeter mi? Bir de komşumun süzüp ağzını kapattığı kavanoz patlamış. Süzdükten sonra kavanozun ağzını kapatmasak ya da arada havalandırsak olur mu? Son bi soru: Sirke bekledikçe suyu buharlaştı. Nerdeyse elmalar sudan daha fazla kütkeye sahip. Çok keskin olmaması için su eklemek istiyorum. Eklemeli miyim?

    • Rica ederim. Nohut, ekmek gibi şeyler sirkenin mayalanmasını hızlandırmak için, konulmasa da olur. Ancak tuz alkolleşmeyi engellediği için olmazsa olmazımız. Sıcak yörelerde bu patlama olayı gerçekleşebilir. O yüzden şişeyi tam doldurmayın. Yahut kapağını fazla sıkıştırmayın ki havasını dışarı atabilsin. Evet çürütmeden sonra, sirkenin ağzını kapatmadan önce yeterince su ilave edip kapağını kapatabilirsiniz.

 5. Merhaba, anlattığınız tarife göre sirkemi yaptım. Süzdükten sonra tuz ekmek içi nohut koyarak beklemeye aldım. Yaklaşık bu şekilde 20 gündür bekliyor. Üzerinde sirke anasıda oluştu, rengi berraklaşmaya başladı. Yalnız koklayınca keskin gibi olmasına ramen tadına baktım tadı buruk ve keskin değil hatta biraz buruk bi su gibi. Acaba bi yerde hata ı yaptım bekledikçe mi keskinleşecek? Yoksa sirkelerim olmucakmı? 70 litre kadar yapmıştım panikteyim :(

  • Sitenizle çok ilgilenmiyosunuz sanırım 4 gün oldu bir cevap alamadım..

  • Merhaba Alpay Bey. Sirkeniz durdukça keskinleşecektir. Bakteri faaliyeti devam ediyor çünkü sürekli. Eğer daha da keskin seviyorsanız bir daha ki sefere eklediğiniz su miktarını azaltın.

   • Çok teşekkür ederim saadet hanım. Ölçüsünü tarifinize göre ayarladım. Çok keskin sevmiyoruz ama sonuçta sirke bu biraz keskin olmalı,tadı öle olunca panikledim. Beklemeye devam ozaman :)

 6. Saadettin konur says:

  Beya z olan kuf degil diyorsunuz bunu atalimmi karistiralimmi

  • Sirkenin üzerinde oluşan beyaz tabaka küf değildir. Küf yeşil renkli oluyor. Ve zaten o keskin küf kokusunu alırsınız. Sirkeye karışırsa yenmeyecek kadar kötü küf kokuyor. Ancak beyaz tabakayı sirkeye karıştırabilirsiniz. Zaten küf, sirkeyi karıştırmayıpta elmaların üste çıkması sonucu oluşuyor.

 7. Şirkete konulan tuzun şaraplaşmayi engellemesi tamamen şehir efsanesidir. Alkolleşme ve tuzun birbiriyle hiç alakası yok. İstediğiniz gıda mühendisi veyahut biyokimyacıya bu konuyu danışabilirsiniz.Uzun lafın kısası,’çine tuz attım hiç biseycik olmaz buna’ demeyin bilmeden alkollü bir şey tüketiyor olabilirsiniz.

 8. merhaba üzümleri süzdükten sonra kapatıp kırk gün bekleteceğiz ya o zaman yine tülbentlemi kapatıyoruz yoksa kavanozun kapağınımı sıkıcamı kapatıyoruz…

 9. Eyvallah makbule geçti valideye anlattım yapıyor eline saglık

 10. 1 seneden fazla kalinca şarap oluyormus ama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>