Evde Doğal Elma Sirkesi Yapımı

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Bugün size benim yeni favorimden bahsedeceğim. Hatırlarsanız yazın evde kendi bitki yağımı kendim yaptığımdan bahsetmiştim. Bugünlerde ise favorim sirke yapımları. Herşey birkaç ay önce, sirke ile ilgili bir yazıda Prof. Dr. Ayten Altıntaş’tan ,satın aldığımız sirkelerin fabrikalarda içine asetik asit dökülerek birkaç saat içinde yapıldığını ve sağlığa çok zararlı olduğunu öğrenmemle başladı. Sonra ev sirkesinin hem çok lezzetli hem de her derde derman olduğunu öğrenince kolları sıvadım tabi. Evde sirke yapımlarına başladım. İlk denemem elma ve portakal sirkeleri oldu, ardından limon sirkesi yaptım ve gayet başarılı oldular. Nar sirkesini ise beceremedim, rengi muhteşemdi, fakat küflendi ve çöpe gitti ne yazıkki. Birşeyi yanlış yaptım galiba. Aslında olsaydı gıda boyası yerine tatlı ve pastalarda denenebilecek müthiş bir renge sahipti. Yapay gıda boyası yerine nar sirkesi bir alternatif olabilir kesinlikle doğal ve zararsız.

Eskiden köylerde büyük toprak varillerde yapılırmış sirkeler. Daha sonra ne olduysa bu adetlerimizden kopuvermişiz. Şehre yerleşme ve fabrikasyon sirkelerin çıkması biz de “nasıl olsa hazırı var” düşüncesini oluşturmuş. Ve sirkeyle olan bağlarımız kopmuş. Sanayinin de sınır tanımayan herşeyi ucuza imal etme mantığı bizi sağlımızdan etmiş. Fabrikalarda 2 saat içinde, içerisine asetik asit eklenerek oluşturulan berrak sıvıya “sirke” demeye dilim varmıyor. Doğal sirke zaten o kadar asitli de olmuyor. Doğal sirkenin lezzetini bilmediğimiz için o sirke sanarak aldığımız şey bize güzel geliyor. Haydi hep birlikte evde sirke yapmaya.

Elma sirkesini ben elmanın sadece dış kabuk ve çekirdek kısımlarından yaptım. Zaten şehrin ortasında bütün elmadan sirke yapmak hayal. Bir ton para verip aldığımız meyveyi yeyip, kalan kısımlarından sirke yaptım. Aslında köy yerinde yazın ağaçlar meyve dolu. Yere düşüp çürüyorlar. İşte onlar tam sirke yapmalık. Gelelim zararsız, ucuz, temiz ve doğal elma sirkesinin yapımına:

evde elma sirkesi

 1. Elinizdeki elma kabuk ve çekirdek kısımlarını bir cam kavanoza doldurun.
 2. Üzerine 1/4 elma, 3/4′ü içme suyu olacak şekilde su doldurun. Eğer keskin seviyorsanız elmaların üzerine kadar su doldurun.
 3. Kavanoza elinizde varsa bir kaşık elma sirkesi ya da bal ekleyin. İlk yaptığım zaman bal eklemiştim. Sonrakilerde ben bal eklemedim. Bu işlem sirkenin mayalanmasını kolaylaştırıyor. Eklenmese de oluyor.
 4. Kavanozu güneş görmeyen biryerde ağzı açık, tülbent bağlı şekilde saklayın. Ya da benim yaptığım gibi kavanozun tepesine bir kumaş kese ve lastik geçirip hem ağzının açıkta kalmasını hem de karanlıkta kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde elmaların 15-20 günde çürümesi sağlanır. Bu süre içinde yine elma ekleyebilirsiniz.
 5. Elmalar suda iyice çürüyüp yumuşadıktan sonra, bu karışımı tülbentten süzün ve elma cüruflarını çöpe atın.
 6. İçerisine 2-3 nohut, bir parça ekmek, biraz kalın tuz atarak sirke kavanozunun kapağını kapatın. Kapatırken sirkeye bir isim verin, mesela Ayşe. Kapağı kapatırken “adını Ayşe verdim 40 gün sonra seni çağıracağım” diyerek sirkenizi kurun. (Bu isim verme işlemini kayınvalidemden öğrendim.) Kırk gün sonra ise sirkenizi ismiyle çağırarak açabilirsiniz. Tabi sirkenin üzerinden ne kadar zaman geçerse o kadar lezzetli ve değerli olduğunu söyler eskilerimiz.

elma sirkesi
İkinci olarak ise portakal sirkesini denedim. Ne duymuş ne de görmüşlüğüm vardır. Sırf soyduğum portakal kabukları çöpe gitmesin diye yaptım sirkesini. Yani ben uydurdum diyebilirim. Kötü olursa yemeklerde kullanmasam bile temizlik için kullanırım diye düşündüm. Gerçekten hiçbirşeyi çöpe atmamak lazım. Portakal ve limon sirkesini de tıpkı elma sirkesi gibi kabuklarından yaptım.

Gelelim elma sirkesinin kullanım alanı, fayda ve şifalarına. Birçoğu kendi tecrübe ettiklerimdir:

 • Elma sirkesini hem bakterileri hem virüsleri hem de mantarları öldürmek için kullanabilirsiniz.
 • Elma sirkesi çok iyi bir koku giderici ve dezenfekte edicidir. Koku gidermek istediğiniz yerlerde rahatça kullanabilirsiniz. Ayrıca mutfak bezlerinin dezenfeksiyonunda da kullanabilirsiniz.
 • Elma sirkesini çamaşır makinesinde yumuşatıcı gözünde kullanıyorum. Hem çamaşırları yumuşatıyor hem de deterjanın zararlı koku ve etkilerini azaltıyor. Ayrıca düşük sıcaklıklarda yıkanan çamaşırlarda koku problemi olmuyor. Bir diğer şey ise çamaşırlardaki lekeleri çıkardığını hayretle gözlemledim. 3-4 sene önceden kalma bir lekeyi çıkardığını farkettim.
 • Bulaşık makinesinde parlatıcı gözünde elma sirkesi kullanıyorum. Diğer parlatıcılar yapay olup durulanmadıkları için direkt midemize iniyor. Çoluk çocuğunuza parlatıcı yedirmek istemezsiniz değil mi?
 • Güneş yanıkları, sinek ısırıkları gibi kaşıntılı durumlarda elma sirkesini bir pamuğa damlatın ve kızarık yere uygulayın. Acısını alıp kaşıntıyı geçirecektir.
 • Elma sirkesi ile suyu karıştırarak camlarınızı temizleyin. En pahalı deterjanlara taş çıkardığını hayretle gözlemleyeceksiniz.
 • Ayrıca elma sirkesi halınıza aniden birşey döküldüğünde harika bir temzileyicidir. Lekelenen yeri bol sirkeli bezle silin, lekeden eser kalmayacaktır.
 • Karbonat ve elma sirkesi ile (yada portakal sirkesi de olabilir) lavaboları ovduğumda ışıl ışıl parladığını ve kirlenmenin geciktiğini gözlemledim.
 • Elma sirkesi ile dişler fırçaladığında ağızda müthiş bir ferahlık oluyor ve dişleri beyazlatıyor.
 • Elma sirkesi ve soda karışımı çok iyi bir cilt temizleyicisi. Sivilceler için de çok faydalı bir karışım.
 • Elma sirkesinin topuk dikenine iyi geldiğini pekçok kaynaktan okudum. Bunun için yapmanız gereken topuk dikenini sürekli sirkeyle temas ettirmek. Bir beze sirke dökerek ayağa bağlamak ve ayağı sirkeli suda bekletmek çok faydalı.
 • Saçlarınızın kepeksiz olması ve ışıldaması için elma sirkesini kullanabilirsiniz.
 • Elma sirkesini ayrıca hazım problemleri, sinüs enfeksiyonları, saç dökülmesi, kilo vermek için, reflü, gut, artrit, sistit, mantar enfeksiyonu, yüksek tansiyon, menopoz sıkıntıları, siğil, ayak-vücut kokusu, zona, uçuk, varisler, uykuya dalmada güçlük,yorgunluk ve kolestrolde güvenle kullanabilirsiniz. Kanser, şeker hastalığı ve kemik erimesinden korunmak için de elma sirkesinden faydalanabilirsiniz.

Tabi sağlıkla ilgili olan kısımlarda kesinlikle hazır sirke kullanmayın. Çünkü faydadan çok zarar getirecektir. Sirke hakkında son birşey de elma sirkesinde çeşitli bitkileri bekleterek, bitki sirkeleri yapabilirsiniz. Mesela size iyi gelen şifalı bir bitkiyi yaptığınız elma sirkesinde 20 gün-1 ay kadar bekletin. Böylece elma sirkesinin şifasını iki katına çıkarmış olursunuz. Mesela adaçayı menopoz sıkıntılarında çok önemli bir bitkidir. Adaçayı sirkesini yaparak salatalarınıza ve yemeklerinize kullanıp sıhhatli bir yaşam sürdürebilirseniz. İlaç kullanmadan, yan etki görmeden..

Not(07.03.13): Bitki sirkesi yapımı için bakınız: Evde bitki sirkesi nasıl yapılır?

191 thoughts on “Evde Doğal Elma Sirkesi Yapımı

 1. Merhaba Saadet Hanım. Size iki sorum olacaktı. 1-Sirke yapımı için cam kavanoz şart mıdır? 2- Sıcak ya da soğuk bir yerde beklemeleri fark eder mi? Cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

  • Ayşe Hanım hoşgeldiniz
   1.Cam kavanoz şart değil. Sadece daha sağlıklı olması için öyle yazdım.
   2.Sirke bakteri fermantasyonuyla oluştuğu için aşırı soğuk ortamlarda bakteriler yaşayamaz. Bu nedenle sirkeleşme meydana gelmez. Bu yüzden ortam, oda sıcaklığında yaklaşık 25 derece civarında olmalıdır.

 2. Annem sirkelerimizi kendisi yapardı. halada yapar ve turşularının tadına doyum olmaz. asmalrdakı kalmış üzümlerden olduğu gibi evde bulunan ve yenmeyen her tütlü meyveyi bir kaba koyar. kabı yarıya kadar su doldurur. kabın büyüklüğüne göre içerisine çeyrek veya yarım ekmek katar. iki baş sarımsağı soymadan katar. kabım ağzına bir kumaş parçası bağlar. bazen sirke kabının üzerinde mucuk dediğimiz küçük beyaz sineklerin uçtuğu olurdu. ağzı kapalı olduğu için içine giremezlerdi tabiki. sizin yazınızı okuduktan sonra bende kendi sirkemi kendim yapmaya karar verdim inşallah becerebilirim. iyi günler

 3. canım dediklerini aynen yaptım ama kurtlandı bunlar.ben nerde yanlış yaptım:(((

  • Nesrin merhaba
   Elmalar üste çıkınca ufak tefek kurtçuklar oluşabiliyor. Bunlar sirkenin doğal gidişatı. Elmalar sirkeye temas ederse zaten ölürler.

   • bi sakıncası var mıdır bu kurtlanmanın acaba? bende de oldu bu ama bozmadım halen bekletmeye devam ediyorum.

    • Hayır bir sakıncası yok Mehmet Bey. Sirkenin doğal gidişatında kurtçuklar oluşabiliyor. Elmalar üste çıktığında olur genellikle.

 4. MErhaba,
  Su sıralar üzüm zamanı. Uzum sirkesi nasıl yapılır. Tecrubenizi paylasır mısınız.

  Cekirdekli / cekirdeksiz farkedir mi,

  Tskkurler

 5. Merhaba Saadet Hanım,

  ben elma sirkesinin ağzını sıkıca kapadım. bir hafta böyle durup, ikinci hafta ağzını açıp gazını atmak için hergün karıştırıcam aldığım tarife göre. Fakat internette farklı farklı tarifleri görünce kafam karıştı :)

  Sizce, min. kaç gün de sirke oluşur ve bu süreçte ağzı kapalı mı açık mı olmalı, kapalı olacaksa max. kaç gün olmalı?

  şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Melis Hanım
   Gerçekten herkesin elma sirkesini yapışı çok farklı. Ben üstte de anlattığım gibi 15-20 gün ağzını tülbent bağlı saklıyorum. Kayınvalidemler eskiden sirkeyi toprak küplerde yapar, ağzını da kapatırlarmış. Ama tabi toprak kap hava alan bir kap. Bizim yaptığımız cam ve plastik kaplar hava almıyor. Geçenlerde bir yazıda;meyvelerin kapalı ortamda bekletilmesiyle alkol, havalı ortamda bekletilmesiyle sirke oluştuğunu okumuştum. Bu okuduğuma göre de yaptığım doğru oluyor. Sirkenin oluşması için minimum 40 gün yeterlidir. Yine aklınıza birşey takılırsa çekinmeden sorun lütfen. Sirke konusunda iyice işi ilerlettim, şimdi de üzüm sirkesi yapımına başladım:)

   • çok teşekkür ederim. :)

    aklıma bi iki bişey daha geldi,

    daha kavanoza koymadan elmalar pişirilmeli gibi tariflere rastladım. Pişirilmeli gerekiyor mu? yoksa elmayı yıkayıp, küçük taneler halin de cam şişelere doldursakta olur mu?

    Bir de;
    bal, elma pekmezi veya sirke tarzı bişey eklemedim. bunları eklememizde ki amaç nedir? eklemesek de olur dimi?

    son olarak :)

    Tarifinizin sonun da; nohut, ekmek ve kalın tuz eklemekten bahsetmişsiniz. Şimdiye kadar tüm tarifler de rastlamadım. Neden ekliyoruz?

    Çok soru sordum, hakkınızı helal edin. Kusura bakmayın Saadet Hanım. 2 büyük cam kavanoz da yapıyorum, daha doğrusu annem yapıyor. :) O yüzden biraz titiz davranıyor… Bir de o kadar çok tarifle karşılaştık ki kafamız karıştı :))

    Tekrar tekrar çok teşekkür ediyorum.
    Sağlıcakla kalın.

    • Rica ederim Melis Hanım

     Elmaların pişirilmesi içinde vitamin kaybına neden olur. Bence hiç böyle bir işleme gerek yok. Hem zahmetli hem de vitamin kaybına sebep olur. Aslında o kadar kolay ki elma sirkesi yapmak alışınca ne kadar kolay olduğunu görüp şaşıracaksınız. Niye daha önceden de yapmamışım diye hayıflanacaksınız.

     Bal sirkenin daha keskin olması için ekleniyor. Zaten yaptığım sirkeler bana göre oldukça keskin. O yüzden ben bal eklemeden yapıyorum.

     Nohut ve ekmek ekşimeyi sağlıyor. Kalın tuz konmazsa kayınvalidemin söylediğine göre sirke değil şarap olurmuş. Benim bildiklerim bunlar. Atadan görme olduğu için bu tarz şeylerin yapımı yöreden yöreye farklı oluyor.

 6. Merhaba. Elma sirkesi yapımını ararken buldum sitenizi daha önceden biliyordum elişlerinden özellikle kurdele nakışlarından dolayı. Ama şifalı bitkilerle ilgilendiğinizi ve yazılarınızı ilk defa gördüm(!) nedense.

  Elma sirkesi yapımıyla ilgili bir şeyler soracaktım; vaktiniz olur ve cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  2.adımda 1/4 elma derken elma suyu ve 3/4 içme suyu mu?
  3.adımda elma sirkesi hazır satılanlardan mı? Yani ev yapımı sirkem şu an için yok onun yerine mutlaka bal eklemelimiyim yoksa bu adımı atlamalımıyım?

  bir de bu bekleme sürelerinde çok koku oluyormu?
  sevgiler ve teşekkürler

  • Merhaba
   Kavanozun 1/4′ü elma, kalan kısmı içme suyu alacak. Ben elmanın kendisini kullandım sirke yaparken.
   Yok hazır satılanlardan kullanmayın. Elinizde el yapımı sirke yoksa kullanmayın. Zaten şu an hava çok sıcak. Sirkeleşme çok çabuk oluyor. Doğrusunu isterseniz şu ana kadar yaptığım sirkelerde ne bal ne de elma sirkesi eklemedim.
   Çok fazla bir koku olmuyor. Hatta yaptığım sirkelerle aramda bir bağ oluştu galiba. Eskiden sirke kokusunu çok rahatsız edici bulurdum. Ama şimdi kolonya yerine elma sirkesi kullanıyorum. Her hastalıkta, çocukların ateşlerinde, kaşıntılarında, sinek ısırıklarında, güneş yanıklarında elimin altında oluyor, hemen sürüyorum. Hem doğal olduğu için fabrikasyon gibi yakmıyor da. Şifa olsun.

 7. sibeltunay says:

  Canım senin tariflerden karanfil yağımı yaptım ellerime kullanarak bitirdim.Krem hiç sürmüyorum zaten.Şimdide yine senin tariflerden lavantamla,portakal yağımı yaptım,onları ellerimde kullanacağım.Mis gibiler.Zeytin yağı zaten faydalı,azıcıkta göz kenarlarıma sürüyorum.Malum yaşlanıyoruz.Oda spreylerimede bu lavantadan katıyorum.Gerçekten işe yarıyorlar.Hiç olmazsa doğallar.Şimdilik hoşcakal.,teşekkürler.

 8. saliha kuru says:

  s a saadet hanım paylasımınız için çok sagolun. bu sene elmalarımız bereketli senesiydi. çok oldu agaçlar tartmadı biz toplatıp ambarlara koyduk aslında size sormak istiyordum elma sirkesini. ama kısmet olmadı nasip degilmiş. şu anda sonu kaldı biraz buruştular ama bu sene hep organik elma yedik. kalanıyla yapmak istiyorum. cahilligimi hoş görün bir ölçüsü varmı elma çok koyup suyu az falan. zayıflamak için kendi dogal sirkemi yapmak istiyorum. zamanınızı alıyorum hakkınızı helal edin ALLAHA emanet olun

  • as saliha hanım
   estağfurullah. yazımda da bahsettiğim gibi elmanın 3 katı kadar su ekleyerek yapıyorum sirkelerimi. Güzel oldular. Bazısı elmanın üstünü kapatacak kadar su ekliyor, elma kadar su eklenir diyen de var. Sanırım suyun miktarını damak tadına göre ayarlamak gerekiyor. Dediğim gibi benim oranım 1′e 3. Daha yoğun sevenler su miktarını azaltabilirler.

 9. sibel tunay says:

  Vallahi harikasın.Geçenlerde aklıma gelmişti,Saadet sirkeyi evde nasıl yapıyor diye soracaktım.Ben sadece yazın üzümün çürüklerini,saplarını kola şişesinde biriktirip,ekmek mayasıda atmıyordumki annem atılır demişti işte bunu yapıyordum.Elmayı hemen senin gibi yapacağım.Çok teşekkürler.

 10. Saadetcim, ne iyi yapmissin. Biz de belki 1 senedir evde temizlik icin sirke kullaniyoruz; ilk temizlik aninda sirke kokusu olsa da , evi havalandirinca, geriye koku da kalmiyor. Esimin midesinde heliko-bakteri diye bir rahatsizlik vardi, bu tedavi edilmezse ulsere yol aciyor. Doktor antibiyotikler veriyor, geciyor, 3 ay sonra gene cikiyordu; bu birkac sene boyle devam etti, sonra biz elma sirkesini kesfettik; yemeklerden hemen once 1 corba kasigi icmeye basladi ve o gun bugundur masallah bir rahatsizligi kalmadi’ esimin cektigi agrilar da yanina kaldi. Dogal urunler ustune yazilarinin devamini temenni edeerim. Sevgiler.

  • Hoşgeldin Serracım
   Tecrübeni paylaştığın için çok sağol. Bildiğim kadarıyla heliko bakter pilorinin tıpta çaresi yok. Çok zor bir hastalık. Bundan sonra bu dertten muzdarip olanlara tavsiye etmeliyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>