Fitoterapi-4: İdrar Yolu Hastalıklarında Bitkiler

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Fitoterapi kursunda her meslekten insana rastlamak mümkün. Sosyolog, işletmeci, aktar, doktor, eczacı, biyolog, mühendis. Meslekleri farklı olsa da bitkilerin gizemli dünyasını öğrenmeye çalışan, ilgi alanları bir noktada çakışan birçok arkadaş. Genelde gözlemlediğim herkesin doğala olan merakı. Ben kendimi çok doğalcı bilirken, kendimden çok daha doğalcı olan arkadaşlarla aynı ortamı paylaşmak, onların tecrübelerinden faydalanmak çok keyif verici.

Kursumuzda 4. dersin konusu idrar yolları rahatsızlıklarında kullanılan bitkilerdi. İdrar yolu rahatsızlıklarında kullanılan bitkiler genelde idrar söktürürerek ya da vücuttaki suyu arttırarak etki ediyorlar. Alttaki şıklarda bahsettiğim bitkilerin hepsi idrar söktürücüdür. Birtek altınbaşak otu vücuttaki suyu arttırarak etki ediyor.Dersin özetine gelince;

 1. En kolay ulaşılabilen idrar söktürücü, sabah kahvaltılarında tüketilen çaydır. Aşırı ve demli içildiği zaman kabız yapıcı özelliğe sahiptir. Yeşil çay da idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Ayrıca yeşil çayı deriyle ilgili her türlü sorunda da kullanabilirsiniz.
 2. ayrık otu

 3. Diğer bir bitki ayrık otu kökü idrar yolları enfeksiyonlarında çok etkili. Günde 5-6 defa 2-5 g kök bir bardaktan biraz fazla suyla kaynatılıp kullanılır. Hepsini birkere de hazırlayıp günboyu kullanabilirsiniz. Ayrıkotu tarlalarda zararlı ot olarak bilinir ve istenmez. Fotoğrafını sağda görebilirsiniz.
 4. Mısır püskülü sistitte(idrar kesesi iltihabı) çok faydalıdır. Günlük yarım litre mısır püskülü çayı içilmelidir.
 5. Böbrek taşı-kumu düşürücü olarak maydonoz sapları demlenerek kullanılabilir. Ayrıca maydonoz; koku alıcı, böcek sokmalarında ve bitkileri zararlılardan korumak için bahçeye ekilmelidir.
 6. yaban mersini, likapa

 7. Gerçek yaban mersini de iyi bir idrar söktürücüdür. Aktarlarda yaban mersini adıyla satılan kırmızı üzüm şeklindekiler gerçek yaban mersini değildir. Gerçek yaban mersini minik ve mürdüm rengi olanıdır. Yandaki fotoğrafta görebilirsiniz. Ayrıca gerçek yaban mersini gözlere, katarak durdurucu olarak, varis ve hemoroidlere çok faydalıdır. Bu faydasından istifade etmek için 4-8 g yaban mersini meyvesinin günde 5-7 kere tüketilmesi gerekir. Hatta 2. dünya savaşında pilotlara gece görüşlerinin artması için yaban mersini yedirildiğini duymuştum. Yaban mersinini 2 haftadan fazla ve aspirin gibi kan sulandırıcılarla beraber kullanmayın. Yaban mersini Anadolu’da likapa ismiyle de bilinir.
 8. American üzüm (Vaccinium macrocarpon)

 9. Yaban mersini yerine satılan kırmızı üzümler ise kronikleşmiş idrar kesesi iltihabında çok etkilidir. Yandaki fotoğrafta şeklini görebilirsiniz. Şeker hastaları için satılan bu üzüm çeşidi maalesef şekere bulanarak satılmaktadır. Şeker hastaları bu yüzden bu üzümün şekersiz olanını tercih etmelidir.
 10. Diğer idrar söktürücüler; kereviz (Apium graveolens), kırkkilit (Equisetum arvense), kayışkıran (Ononis spinosa), yoğurt otu(Gallium aparine),huş ağacı yaprak (Betula pendula), java çayı (Orthosiphonis stamineus), altınbaşak (Solidago virgaaurea), karahindiba (Taraxacum officinalis), ardıç (Juniperus communis), çoban çantası(Capsella bursa pastoris).
 11. İyi huylu prostat büyümesine karşı kullanılan kabak çekirdeği(günlük 10g) aynı zamanda iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Kutu kutu vitamin hapları içmenin gereği yok. Yatak ıslatan çocuklarda günde 2-4 g kabak çekirdeğine 3 ay devam edilmesi işe yarar. Ailesinde börek kum-taşı olan çocuklara kabak çekirdeği mutlaka yedirilmelidir.
 12. altın otu

 13. İyi huylu prostat büyümesini durdurmada kullanılan diğer bitkiler; ısırgan(Urtica dioica), cüce palmiye (Serenoa repens), altın otu (Helichrysum arenarium) bitkisini sağ tarafta görebilirsiniz.

Kursun diğer derslerini altta ilgili yazılar kısmından bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>