Fitoterapi-3: Solunum Sisteminde Bitkiler

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Önümüzdeki pazar Fitoterapi kursum sona eriyor. Bu haftayı fitoterapi haftası ilan ediyorum. 4. dersi de yarın özetlersem geriye kalıyor son ders. Onu da haftaya anlatırım.

3. derste artık yavaş yavaş bitkilere ve latince isimlere geçince, isimleri bildiğimi gören arkadaşların meşhur sorusu şu oldu:
-Siz doktor musunuz, eczacı mı?
-Yok mühendisim.
-??????????? (Ne alaka?)
-Kişisel ilgi alanım :)

solunum sisteminde bitkilerFiteterapi kursunun 3. dersinde solunum sistemi hastalıklarında kullanılan bitkileri işledik. Soğuk algınlığı, grip, nezle, alerji, öksürük gibi hastalıkların tedavisinde hangi bitkileri kullanabileceğimizi, bitkinin hangi kısımlarından ne şekilde yararlanabileceğimizi, dozlarını öğrendik. Bu arada gribi nezleden ayıran en önemli fark ateşle birlikte seyretmesiymiş.

 1. Bakteriler, antibiyotiklerdeki tek kimyasal maddeye karşı direnç geliştirebiliyorlar. Bu yüzden bir antibiyotik çeşidi bir kimseye belki birkaç zaman iyi gelebilir. Fakat zaman sonra vücuttaki bakteriler bu antibiyotiğe direnç geliştirmiş oluyor, içilen antibiyotik kar etmiyor. Bu yüzden daha kuvvetlisi daha kuvvetlisi içiliyor. Bunun sonu nereye varacak? Bu tip hastalıklarda bitkileri kullanabiliriz. Bakteriler bitkilerde birçok etken madde olduğu için bunlara karşı direnç gösteremiyor. Hele hele nezle grip gibi hastalıklarda içilen antibiyotikler bir işe yaramıyor. Vücuda kimyasal depolamaktan öteye geçmiyor.
 2. Nezle, grip gibi hastalıklar virüsün neden olduğu hastalıklardır. Tıpta virüse karşı henüz bir ilaç geliştirilememiştir. Oysaki bitkilerin bazıları virüsler üzerinde etkilidir. Kolaylıkla ulaşılabilecek, kullanımları daha kolay olan antiviral bitkiler şunlar; kekik, nane ve adaçayı. Adaçayı doğal ve güçlü bir antibiyotik.
 3. Solunum yolları hastalıklarında ilk aklımıza gelmesi gereken bitki kekik. Herkesin kolayca ulaşabileceği, mutfağında bulundurduğu bir baharat. Sofralardan eksik edilmemeli. Kekik virüslere etkili bir bitki. Mantar ve deri parazitlerinde de oldukça faydalı. Yemeklerinize kekik eklerseniz onların bozulmasının önüne geçebilirsiniz. Bizim memleketin(Trabzon) adetlerinde de soğuk algınlığında yayla çayı içilir. Bildiğim kadarıyla yayla çayı bir kekik türü. Demekki eski insanlar doğru bitkiyi kullanmışlar.
 4. Ayva çekirdeği öksürükte çok faydalı. Akşamdan soğuk suya bıraktığınız ayva çekirdeklerinin jel kıvamına gelen suyunu öksürükte kullanabilirsiniz. Suyu jel kıvamına dönüştüren madde müsilajdır. Müsilajlı bitkiler öksürükte çok etkilidir. Jel tabakası vücut içinde tahriş olmuş kısımların üzerini örter. Böylece daha fazla tahrişi engeller. Ayva çekirdeği jeli ayrıca cildi nemlendirmek, güneş yanığı ve dudak çatlağı için de kullanılabilir. Öksürük için kullanılabilecek tahriş azaltıcı, içinde müsilaj bulunduran diğer bitkiler; öksürük otu (Tussilago farfara), ebegümeci (malva sylvestris), hatmi çiçek ve kökleri (Althea officinalis), ıhlamur çiçek (tilia argentea), mürver çiçeği (sambucus nigra), ekinezya (Echinacea purpurea), keten tohumu (Linum usitatissimum).
 5. sığır kuyruğu bitkisi

 6. Solunum yolu hastalıklarında balgam söktürücü, bronş açıcı olarak kullanılan diğer bitkileri en zararsızından en dikkatli kullanılması gerekene doğru sıraladım; sığırkuyruğu çiçek (bazı verbascum türleri) (fotoğrafını sağda görebilirsiniz), ökaliptüs (eucalyptus globulus), süt otu (bazı polygala türleri), çuha çiçeği (bazı primula türleri), kürdan otu (Ammi visnaga), deniz üzümü (bazı ephedra türleri). Gripte C vitamini kaynağı olarakta kuşburnu (Rosa canina) demlenip içilmelidir.
 7. Kulak ağrısında 1-2 damla sarımsak yağı ya da lavanta yağı pamuğa damlatılarak kulağa tıkanır. Yağ ve pamuk vücut ısısında olmalıdır. Kendiniz evde bitki yağı yapabilirsiniz.
 8. Hafif astım krizlerinde kekik, ekinezya ve papatya yararlıdır.
 9. Geleneksel olarak gripte kafurun haricen kullanımı yaygındır. Fakat deriden emilip kana karışacağı, kusma ve ölüm gibi çok ağır sonuçları olabileceği için kafuru kesinlikle kullanmayın!
 10. Bitkileri kullandığınız halde soluk almada güçlük, göğüste aşırı ağrı, ateşin hiç düşmemesi, ağız-burundan kan gelmesi gibi durumlarda doktora başvurulmalıdır.

Diğer dersler: fitoterapi kursu ders1 ve fitoterap kursu ders2

10 thoughts on “Fitoterapi-3: Solunum Sisteminde Bitkiler

 1. Merhaba hanım efendi benim sizin sitenizi bulmam flickr sayesinde oldu. Sizinle birçok bagdasan yönümüz var ve benim sizden yardim almak isdedigim konular var yardim ederseniz sevinecegim. Cevabinizi bekliyecegim .yardima ihtiyacım var bitkilerle alakali .

 2. merhaba saadet hanım yardımınıza ihtiyacım var….annemler köyden papatya toplamıs ama hanı papatyanın 2 türü var biri söyle top top büyük tepe tepe ortaları biri ise cuku
  r ve daha güzel kokulu bunlardan hangisi içilir hangisi içilmez kurumadan ayırmak istiyorum bir çesidi içilmiyormus öyle mi internette bilğiler çok karısık bazısı içilir diyor sadece hassas bünyelerde türü farklıdır diyor beni bilgilendirir misiniz?? :(

 3. merhaba canım,bende yazılarını okudukca hakkında bilgileniyorum.demek trabzon’lusun benimde beyim trabzon’lu ama trabzon’a gitmelisin.ben eskişehir’liyim.sizin oralar çok güzel 24 senedir evliyim, belki 30 defa gitmişimdir.ben diyorum ki insan ölmeden önce(allah gecinden versin)bir trabzon’u,birde şehitlerimizin olduğu çanakkale’yi görmelidir.benim kızımda istanbulda oturuyor,verdigin bilgiler çok değerli,allah senden razı olsun,birde ortanca kızım sivilcelerden sıkıntılı ona önerecegin bitki var mı canım iyi günler diliyorum.

  • Nermin Hanım bu sene Trabzon’a gitmeyi düşünüyoruz kısmetse. Bendeki bu bitki merakını orada giderme niyetindeyim:) Çanakkale’ye gitim 6 sene önce. Gerçekten muhakkak görülmeli.

   Kızınız için tavsiyem hodan yağı. Her türlü cilt rahatsızlığında hodan yağı bir numara. Hodanın farklı farklı isimleri var. Kabalak, zılbıt, ispit, biz de saluk derler. Eminim bu isimlerden birini hatıralaayacaksınızdır. İsterseniz güvenilir markaların yağını alabilirsiniz. İsterseniz de hodan yağını evde yapabilirsiniz. Hodanın yağını, tohumlarını evde bitki yağı yapımı‘nda anlattığım gibi yapabilirsiniz. Koaly gelsin.

 4. sibeltunay says:

  Canım sen Trabzon’lu musun?Benim eşimde Trabzon’lu,20 sene kaldıktan sonra buraya geldik.Bitki dersin çok güzel gidiyor.Dikkatli izliyorum dersini,teşekkürler.

  • merhaba sibel hanım
   evet gitmesem de bir kere görsemde Trabzon’luyum. Orada doğmadım, annem babam doğmuşlar. yardımcı olabiliyorsam ne mutlu.

 5. saliha kuru says:

  selamun aleyküm saadet hanım,bende istanbulda olup bu kursa gitmek ve sizle tanışmak isterdim.bitkilerle sizin kadar olmasada bende ilgiliyim. mevlam hiçbir canlıyı sebebsız yaratmamıstır. geç de olsa artık insanlar bitkilerden yararlanmayı öğrendi. bir yerde okumuştum bir agrı kesici ilacı vucüt 40 günde dısarı atarmıs. Allah yardım etsin bilgilerinizden dolayı Allah sizden razı olsun hayırlı günler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>