ZTBB Fitoterapi Kursum-2

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

aromaterapi yağ lambası
Fitoterapi’nin 4. dersini de yaptık bu hafta sonu. Son bir dersimiz kaldı. Ben de elimden geldiğince derslerden özet geçmeye, ilginç kısımlarını özetlemeye çalışıyorum sitemde. Üstteki resimde gördüğünüz ise aromaterapi yağ lambası. Altta mum yanarken, üst kısma su konulup içerisine 3 damla istenilen uçucu yağdan damlatılır. Böylece buharlaşan uçucu yağ hem etrafa mis gibi bir koku saçıyor hem de odayı dezenfekte ediyor. Kursta buna benzer bir yağ lambası var. Bütün gün sınıfta lavanta, nane ya da bergamot kokusu saçıyor. Benim çok hoşuma gidiyor. Bu kokular daha sonraları eminim her seferinde bana fitoterapi kursunu hatırlatacak.

Fitoterapi kursunun 2. dersinde “Tıbbi Bitkilerin Yetiştirilmesi-Hasadı ve Kurutulması” konusunu işledik. Aslına bakarsanız evde çiçek, ev bitkisi yetiştiremedim hiç. Annemin verdiği birkaç ev bitkisinin de hayatı son bulunca bu işle uğraşmayı hiç istemedim. Annem ev bitkilerini çok sever. Hatta dersi dinleyince Annem’in derste öğrendiğimiz çoğu şeyi bildiğini farkettim. Derste söylenen birçok şeyi Annem ev bitkilerini yetiştirirken uyguluyordu. Anneme yeniden hayran oldum. Bundan sonra evimde aloe vera, zencefil ve stevia bitkilerini büyütme hayalim var. Aloe vera bitkisi krem tüpü gibi bir bitki. Ucundan azıcık kırınca jel gibi birşey geliyor. Ve yaraları-kesikleri iz bırakmadan iyileştiriyor. Çocukların yara-bereleri için çocuk büyütenlerin evinde bulunması gereken bir bitki.

2. derste öğrendiklerimizi kısaca özetlemem gerekirse;

  1. Organik tarım yapılan yerlerde de genleriyle oynanmış tohumlar ekilebiliyor. Organik diye aldığınız ürünün genleriyle oynanmamış olduğuna dair bir garanti yok.
  2. Tıbbi bitkiler bol güneş seviyor. Bu yüzden eviniz güneş görmüyorsa tıbbi bitki yetiştirmeye kalkmayın, çok zor. Ayrıca süs bitkilerine bol su verilebiliyor. Ama tıbbi bitkiler yetiştirilirken hayatta kalacakları kadar, çok az su vermek gerekiyor. Böylece tıbbi bitkimiz bizim için bünyesinde daha şifalı maddeler meydana getiriyor. Bitkiye çok su verildiyse toprak üstünde beyaz-kırmızı bir renk oluşuyor. Bu da fazla nemden toprakta mantar oluşumunun başladığını gösteriyor.
  3. Bitkileri yetiştirirken saksıda kullanılacak toprak çok temiz olmalı. Eğer dışarıdan alınan bir toprak evde bitki yetiştirmek için kullanılacaksa, toprağı böcek yumurtası ve kurtlardan temizlemek için sterilize etmek gerekiyor. Aksi takdirde bitki çeşitli hastalıklara yakalanabilir ya da istenmeyen böceklenme durumu oluşabilir. Evde kullanılacak toprak, fırının ağzı açık olarak 100C ‘de 45-60 dakika sterilize edilir. Böylece ev saksılarında kullanılabilecek steril bir toprak elde edilir.
  4. Bitkiyi karınca ve yaprak bitlerinden kurtarmak içinse; 2 diş sarımsağı ezip, bir bardak suda 24 saat bekletip, bitkiye fısfıslayın. Ya da sitede yazdığım yazıdaki gibi tarçın ve limonla da bitkilerinizi karıncalardan koruyabilirsiniz.
  5. Aktardan bitki alırken çok dikkatli olmak gerekiyor. Gerekli saklama koşulları sağlanmadığı zaman bitkilerde aflatoksin isimli bir küf mantarı oluşuyor. Bu mantarın 1 mg’a kadar vücuda alınması çeşitli karaciğer hastalıklarına neden oluyor. Daha üstü ise karaciğer kanserine yolaçıyor. Bu yüzden hafif küflenmeye başlayan herhangi bir gıdanın hepsinin atılması gerekiyor. Çünkü bizim göremediğimiz yerlerde mantarlaşma çoktan başlamış oluyor.
  6. Aktarlardan alınan bitkileri olabildiğince iri boyutlarda almak, gerektiği zaman küçültüp kullanmak daha faydalı. En şifalı bitki taze olanı, ardından kurusu, en az şifalısı ise kurutulmuş bitkinin toz haline getirilmişi.

Fitotarapi kursunun ilk dersinin özeti için bakınız: Fitotarapi Kursu 1. Ders
İstanbul Zeytinburnu’nda ki Fitotarapi Kursu hakkında bilgi almak için: 0212 6644155 (ZTBB)

4 thoughts on “ZTBB Fitoterapi Kursum-2

  1. Bu eğitim şuan için de var mı acaba bilginiz varmı

  2. saadet hanım çok güzel ve faydalı bilgileriniz için teşekkür ediyorum.aloevera bitkisinin tohumu nereden bulabilirim?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>