Diş Çıkaran Bebeklere Bitkiler

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

İkiz kızlarım Zeynep ve Zehra artık bir buçuk yaşındalar. Günler o kadar çabuk geçiyor ki. Bütün ebeveynler gibi ikizleri büyütürken bizim de çok zorlandığımız zamanlar oldu. Uykusuz geceler, ağlamalar, mızırdanmalar, hastalıklar, diş çıkarma ağrıları. Hele şimdilerde azı dişleri hepsi birden patlayıp, çıkmaya başladı. Bu yazımda ikizlerin diş çıkarma zamanlarında kullandığım bitkisel yöntemleri aktarmaya çalışacağım.

diş çıkaran bebeklere bitkiler

İkizler diş çıkarma zamanlarında sebepsiz yere ateşlendiler, kusma, ishal, pişik bunların hepsini biz de yaşadık. İlk çocuklarımda bunları pek farkında olarak yaşamadım. Ama büyüttüğünüz 3. ve 4. çocuklarınız olunca herşeyin daha bir farkında oluyorsunuz.

İkizler önceki dişlerini çıkarırken -doğal yöntemleri bilmediğim için- hepimizin bildiği o mor tüplü kimyasal jelden sürmüştüm ben de dişlerine. Herkes jelin zararlarından bahsederken, bunları bile bile çaresiz kalıp, biraz rahatlasın diye çocuğunuzun dişlerine sürmek çok ızdırap verici. Yazarken bile bir fena oldum doğrusu. Ama artık kimse beni o jele mahkum edemez. Çünkü bitkilerle ilgilendiğim bu son zamanlarda karanfil yağını öğrendim. Artık ikizler huzursuzlandıkça dişlerine sürmek için ecza dolabımızda yerini aldı bekliyor. Karanfil yağımı ben kendim yaptım. Okumayanlar için bitki yağının nasıl yapıldığını sitede anlatmıştım. Karanfil yağını yapmak için vaktim yok derseniz aktarlardan da alabilirsiniz. Yalnız evde yapılan yağ ile aktardan alınan yağın kullanımı farklı şekilde. Evde yapılan yağ zeytinyağıyla karışık olduğu için direk sürebilirsiniz. Fakat aktardan alınan karanfil yağı saf halde olduğu için onu seyrelterek kulllanmalısınız. 1 damla karanfil yağını bir yemek kaşığı zeytin yağı ile karıştırın. Parmağınızı bu karışıma daldırıp bebeğin çıkacak dişlerine ara ara masaj uygulayın. Fakat çok fazla kullanmamaya dikkat edin. Yoksa karın ağrısı yapabilir. Karanfil yağı niye daha önceden benim aklıma gelmemiş acaba diye çok hayıflandım doğrusu. Karanfil yağını birara arkadaşımın oğlunda denedik ve çok iyi geldiğini söyledi. Aynı karışımı büyükler de diş ağrılarını hafifletmek için kullanabilir. Aynı uygulamaları papatya yağıyla da yapabilirsiniz.

İkizlere ve diğer çocuklarımın eline diş çıkarma zamanlarında diş kaşıyıcı plastikler yerine misvak verdim. Diş kaşıyıcılar ne de olsa plastik ve birsürü kimyasal içeriyor. Çocuklar ağızlarına götürdükçe onlarca bilinmeyen kimyasal bebeğe hücum ediyor. Ayrıca bebeğin eline vereceğiniz çubuk şeklidendeki meyan kökü de diş çıkarma ağrılarının azalmasına yardımcı olacaktır. Meyan kökü tatlı tadıyla hem diş kaşıyıcı görevi görür, hem de içerisinde analjezik(uyuşturan) maddeler vardır.

Şiş diş etlerini rahatlatmak için papatya çayını kullanabilirsiniz. Bebek bitkisi olan papatya içerisindeki ağrı kesiciler sayesinde hem diş ağrılarını dindirecek, hem de bebeğinizin gece uyumasını sağlayacaktır. Ateşi düşürmek için de kullanabilirsiniz.

Yabancıların dişleme bisküvisi dedikleri birşey var. Bebekler için özel olarak evde yapılıyor. Sert bir bisküvi, bebeklerin dişlerini kaşımalarında çok işe yarıyor. Belki bizdeki peksimete karşılık geliyor olabilir. Bu bebek diş kaşıyıcısı bisküvinin tarifini de portakalağacı ve diğer yemek bloglarına bırakalım bakalım.

Birkaç damla evde hazırladığınız sarımsak yağını diş ağrılarında kullanabilirsiniz. Çoğumuz kolaylık olsun diye sarımsakları zeytinyağının içinde saklıyor. İşte bu yağı bebekler için diş çıkarma ağrılarında kullanabilirsiniz. Aynı karanfil yağında olduğu gibi parmağınızı yağa daldırıp bebeğinizin dişetlerine masaj yapın. Sarımsak hem ağrı kesici hem de mikrop öldürücü maddelere sahiptir. Sarımsak yağını daha büyük çocukların ya da büyüklerin diş ağrılarında da güvenle kullanabilirsiniz. Sarımsak zeytinyağında bekletildiği zaman bu maddeler yağına da geçmektedir. Çok kıymetli olan sarımsak yağını biraz ılıtıp çocuklardaki kulak ağrısında da güvenle kullanabilirsiniz. İki damla yağ hemen çocuğunuzun ağrısını geçirecektir. Günde iki kez 4 gün boyunca uygulayın.

Sarımsak yağını yapmak için: 250 g kadar sarımsağı soyun, parçalayın. Bir kavanoza doldurun. Üzerini örtecek kadar zeytinyağı doldurun. 2-3 gün güneş alan biryerde bekletin. Süzüp, şişeleyin ve serin biryerde saklayın.

Kaynak: Dr Christopher
İllüstrasyon: Saelee Oh

Tagged with 

24 thoughts on “Diş Çıkaran Bebeklere Bitkiler

  1. Ben papatya yagi sürüyorum kızımın dış etlerine günde bir defa bir damla dış etlerine sürüyorum rahatlıyor sizce bir zararı olur mu onu da birinden duymuştum

    • Eğer kendi yaptığınız yağı sürerseniz bir problem olmaz. Çünkü piyasadan saf papatya yağı almanız mümkün değil. Hileli yağlar bebeğinize zarar verebilir.

  2. Merhabalar benim bebegimde iki gecedir çok huysuz atesleniyorda 7 aylik sanirim diş çıkarıyor benim için ne tavsiye edersiniz doktorumuz ateslendiginde ara ara ağrı kesici ateş düşürücü verin ne zaman patlayacağı belli olmaz dedi cok huysuz bana ne onerirsiniz.teşekkürler şimdiden

  3. Saadet hanim bu zamanda gunes yok napmam lazim sizce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>