Kumaştan Hediye Paketleri ~Video

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

İşte Japonlar’dan geleneksel bir el sanatı daha: Furoşiki. Çevreyi kirleten, tek kullanımlık hediye paketleri yerine, hem çok şık hem de tekrar tekrar kullanılabilecek kumaş hediye paketleri. Çeşit çeşit ve birbirinden güzel paketleme şekilleri mevcut. Benim de yeni öğrendiğim bir sanat. Oğlum Ömer Bilim Çocuk’a abone olmak isteyince ben de sitelerine girdim. Bu ayki derginin tanıtım sayfasında “Kumaşla Paketleme Sanatı Furoşiki” başlığı gözüme çarpar çarpmaz araştırmaya başladım.

Furoşikiyi Japonlar eskiden hamama giderken kıyafetlerini taşımak için kullanırlarmış. Ama zamanla o tarz gelenekler ortadan kalkınca furoşikiler hediye paketleme de kullanılır olmuş. Ayrıca furoşikiyi Japonlar öğle yemeklerinde sıklıkla kullanıyor. Hem öğle yemeğini taşımak hem yemeği yerken de sergi olarak kullanıyorlar. Bu tarz eski şeylerin hikayelerini dinlemeyi ben çok severim.

Paketler kumaş olduğu için defalarca kullanılabilir. Verdiğiniz hediye paketiyle hediyenizi eşsiz ve özel kılabilirsiniz. Hem paketleme şekli hem kumaşın rengi hem de orjinalliğiyle dünyada eşi benzeri olmayan bir hediye paketi sunmuş olacaksınız. Hediye paketi de hediyenin bir parçası olmuş olacak.

Ayrıca çevreyi koruyucu nitelikte olması da biz annelerin çocuklarına temiz bir dünya bırakması için dikkat edeceği nitelikte. Kumaş hediye paketleriyle hem çöpler azalacak hem paketler tekrar kullanılabilecek. Benim yapmamla ne olur demeyin lütfen. Herkes kendine çekidüzen verirse dünya düzelir.

Furoşiki yapımında çok çeşitli kumaşlar; ipek, pamuk, naylon kullanılabiliyor. Genellikle furoşikide kullanılacak kare şeklindeki kumaşın bir kenarı 45cm~70cm civarı oluyor. Kare bir eşarp şeklinde düşünebilirsiniz. Ve alttaki videolarda görüleceği gibi çeşitli şık şekillerde paketleniyor. Japonlar her paketleme biçimine ayrı ayrı isim vermişler. İlk video Japonya’da ki çok meşhur bir hediye paketleme dükkanına ait. Videoda birkaç çeşit paketleme şekli mevcut. Bu paketleme şekli sonucunda ortaya bir çanta çıkıyor. Keşke birgün bu çantaların poşetlerin yerini aldığını görebilsek.. (Videoları izleyebilmek için bilgisayarınızda youtube ayarını yapmış olmalısınız.)

İlk videoyu izleyerek alttaki çanta şeklinde paketlemeyi öğrenebilirsiniz. Çantaya ihtiyaç olan bir zamanda hızlıca bir çanta yapabilirsiniz. Hatta çok değişik çantalar takmaktan hoşlanan biriyseniz tek yapmanız gereken çeşit çeşit kumaşlar alıp furoşiki tarzında paketleyip düğümlemek. Bütün fotoğrafların üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.
furoşiki çanta furoşiki çanta

Alttaki paketleme şekillerine karpuz paketi ve iki şişe paketi ismi veriliyor. Genelde yuvarlak şekilli şeyleri paketlemek için karpuz paketi şekli kullanılıyor. Kumaşın karşılıklı iki kenarı düğümlenip birbirinin içinden geçiriliyor. 2 şişe paketi de el yapımı içeceklere çok şık bir paket olabilir bence. Üstteki video serisinin 2.sinde karpuz paketinin, 3. videoda ise şişenin nasıl paketleneceği gösteriliyor.
furoşiki karpuz paketi /></a> <a href=furoshiki iki şişe pakedi

Furoşiki Japonya’da sırf hediye paketleme de değil, ayrıca kıyafetleri ve diğer ev eşyalarını taşımak için de kullanılıyor. Bir nevi bizim Türk geleneklerindeki bohçaya benzetilebilir. Görüntüsünden sıkıldığınız bir objeninn dışını beğendiğiniz bir kumaşla düğümleyebilirsiniz. Ne dikme derdi var ne de yapıştırma. Ya da altta gördüğünüz gibi furoşikiyi bir kavanoza uygulayarak çaktırmadan vazo olarak kullanabilirsiniz :)
furoshiki yastık furoshiki kavanoz vazo
furoshiki sepet furoshiki yumurta sepeti

Altta tüm paketleme şekillerinin yapım aşamalarını birarada görebileceğiniz resim var. Bildiğim kadarıyla Japon devleti tarafından bu geleneğin yaygınlaştırılması amacıyla hazırlanmış. Bütün fotoğrafların üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.
furoşiki paketleme şekilleri
Kaynak siteler: Bilim Çocuk, wikipedia, diylife, Alderspring Design, SOFennell, This and That From Japan, Rose Mag, super_ziper, myfuroshiki

Tagged with 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>