Gelin Çeyizi Dizme-Düzme-Yayma-Serme

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Türk örf ve adetlerinde gelin çeyizi sermenin çok önemli bir yeri var. Biz de bu örfe uygun olarak kardeşim Hacer’in çeyizini sermeye gitmiştik evine. Ufak tefek aksilikler olsa da gerçekten çok zevkli bir iş. Kolilerden çıkarılan eşyalar yeni eve en itinalı en düzenli şekilde yerleştiriliyor. Herkes harıl harıl yeni evin yerleştirilmesine katkıda bulunuyor. Ne kadar hayırlı bir iş!

Gelin çeyizi erkeğin evine giderken çeyiz taşınmaya başlanmadan önce gelinin Kuran’ı evden çıkıyor, yine yeni eve ilk olarak Kuran giriyor. Bu da çok önemli ve benim çok sevdiğim geleneklerden biri. Tabi sandığın üzerine gelinin kardeşinin oturtulması ve damattan bahşiş alınması da ayrı bir gelenek. Peki siz kendi yörenizde ne gibi gelenekler uyguluyorsunuz?

Çeyizler yerleştirilirken aklınızda olsun mutfak gereçlerinin önceden yıkanmış olması çok büyük koolaylık sağlıyor. Hacer bütün mutfak gereçlerini yıkayıp paketlemiş, böylece bize sadece yerleştirmek kaldı. Bir daha yıkama işiyle uğraşmadık. Bir de siz siz olun çeyiz kolilerinin üzerine içerisinde neler olduğunu yazmayı unutmayın. Yoksa bizim gibi bir saatinizi temizlik kap ve bezlerinin olduğu koliyi aramakla kaybedebilirsiniz. Bunları da çeyizini hazırlayanlara ipucu olarak yazmak istedim. Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Gelelim kardeşim Hacer’in itinayla düzdüğümüz evine. İlk olarak mutfaktan başlıyorum. Bu fotoğrafta Hacer ve mutfak havlularını görüyorsunuz. Masa örtüsü ve mutfak takımını benim ördüğümü de söylemeden edemeyeceğim :) Bu motifli mutfak takımını ören bayanın bir broşüründe görüp çok beğenmiştim. Aslında kendi çeyizime örmeyi çok istedim. Ama örnek çıkardığım ip ince olduğu için örnek eciş bücüş oldu. Ben evlendikten sonra Hacer’e niyetle 50-60 no iple deneyince örnek kendini gösterdi.
dantelli mutfak havluları
dantel mutfak takımı

Mutfak havluları yakından. Kimisinde dantel kimisinde iğne oyası var. Resimleri büyüterek inceleyebilirsiniz.
dantelli mutfak havluları

Annemim diktiği ekmeklik. Bu ekmeklik gerçekten çok şık bir gereç. Her gözüne ekmek dilimleri yerleştiriliyor. Hatta kullanılmadığı zaman ipini gevşetiyorsunuz düzleşiyor ve hiç yer kaplamıyor.
ekmeklik

Yine benim ördüğüm dantel salon takımı. Orta kısımlarını ise kardeşim Hacer işledi. Örneğin ortasındaki kumaş Yunanistan’dan gelme özel bir kumaş. Perihan Yengem gelin olduğunda böyle kumaşlı bir örnek getirir çeyizinde. Ve bizimkiler bayılırlar bu kumaşlı salon takımına. İş böyle olunca Yengem herkesin bohçasına 1m kadar bu kumaştan koyar. Böylelikle örnek bizim sülalenin geleneği haline gelir. Hatta benim çeyizimdeki orjinal hali için bakınız: işlemeli salon takımı. Daha sonra Hacer artık örneği tekdüzelikten çıkarıp değişik birşey olsun istedi. Ve kenarındaki dantel örneğini değiştirdi, laleli nakışı da güle çevirdi. Laleyi sırf yaldızla işlerken gül de gümüş ve bakır tonlar kullandı. Ortaya herkesinkinden farklı bir salon takımı çıkıverdi.

güllü dantel salon takımı

Salon danteli yakından;
güllü dantel salon takımı

Gelelim banyodaki elişlerine. Hacer’in internetten öğrendiği kumaş çiçekleri aplike ederek kendi tasarladığı çamaşır makinesi örtüsü ve havlu.
banyo havlusu çamaşır makine örtüsü

Banyodaki havlu dolabı. Dantelli havlular pek belli olmuyor. Onları tek tek fotoğraflayacağım bir dahaki gidişimde.
dantelli banyo havluları

Gelelim yatak odasına. Herhalde serilmesi en zor kısım yatak odası olsa gerek. Yatak-yorgan işleri epey yorucu oluyor. Kayınvalide, kayın ve görümcelere verilecek bohçalar en baş köşede sandığın üzerindeki yerini aldı bile.
Resim 066

Kenarları antika çekilerek lale nakışı yapılmış yatak odası örtüleri. Çeyizin en nadide parçalarından.
lale nakışı yatak odası takımı
lale nakışı yatak odası takımı

Kız çeyizinin olmazsa olmazları gül dantelli, göbekli saten ve kadife yün yorganlar.
dantelli göbekli yorganlar

Lif çekmecesinden bir görüntü. Bu örgü saçlı kız lifini çok beğendim.
tığ işi lifler

Yatak odasında havlu dolabından bir görüntü.
dantelli havlular

Son olarak annemin Hac’tan getirdiği boncuk işli yatak örtüsü.
boncuklu yatak örtüsü

Buradan Hacer’in çeyizinin hepsini gösteremesem de çeyiz hakkında bir fikir sahibi olacağınızı ümidediyorum. Hepsi bu kadar mıydı demeyin. Bunlar sadece o gün serili olan ve o karışıklıkta çekebildiğim elişleri. Hacer’in daha birçok elişleri var. Hatta pek çoğu orjinal parçalar. Kimsede göremeyeceğiniz Hacer’in kendi tasarımları. Artık onları da ilerleyen vakitlerde çekerim diye ümidediyorum. Tabi 4 çocuk annesi biri için çok zor olsa gerek. Kardeşim Hacer şu an iki buçuk aylık çiçeği burnunda bir ev hanımı. Hacer’in çeyizi dizilirkenki sevinçli hali o gün görülmeye değerdi doğrusu. En kötü günün böyle olsun kardeşim!

2 thoughts on “Gelin Çeyizi Dizme-Düzme-Yayma-Serme

  1. Genç kızlarımızın el emeği göz nuru çeyizlerinin uzun süre sağlıklı muhafaza edilmesi çok önemlidir.
    Burada paylaştıgınız bilgiler için çok teşekkürler…

  2. Selamlar evet belki ilk bakista insanin bu kadarmi diyesi gelebilir ama bence bu ceyizin tamaminigorenler eminim dudaklariniisirmislardir eee kimin kardesi degil mi ;-)
    evet ceyizin devamini merakla bekliyoruz ozellikle de kurdele nakisi kisimlarini diyebilirim kardesine de mutluluklar diliyorum hayirli , huzurlu,uzun bir birliktelik temennisi ile

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>