Evde Bitki Yağı Yapımı

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

evde bitki yağı yapımı
Nihayet eve yeni internet bağlandı. Aslında anlatmak istediğim birçok şey var. Ama zaman kısıtlılığından şimdilik yaz bitmeden evde bitkisel yağ yapımını anlatmak istedim. Böylece siz de kendi evinizde şifalı bikisel yağlar yapabilirsiniz.

Her zaman yazdığım gibi artık dünya çapında bir doğala dönüş var. İnsanlar kullanıp kullanıp fayda sağlayamadığı kimyasallardan bıkmış durumda. Artık hiçbirşeye güvenim kalmadı ve benim için de evde kendi ilacımı hazırlama vakti geldi. Herşeyden önce çocuklarımı korumanın verdiği annelik içgüdüsüyle kendimi bunu yapmak zorunda hissediyorum. Hatta son zamanlarda zeytinyağının böcek öldürücü etkisini keşfetmiş bulunmaktayım. Gerçekten zeytinyağı böcek öldürüyor. Zeytinyağını evinizde böcek olan biryere damlatın. Birkaç gün sonra üzerindeki ölüleri gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Belki bunu birçok insan biliyor. Benimki Amerika’nın yeniden keşfi gibi oldu ama. Birtek zeytinyağıyla bile böceklerden-sineklerden uzak kalabiliyorsak vücudumuza, çocuklarımızın vücuduna aldığımız bunca kimyasal niye? 1000 yıllardır uygulanan yan etkisiz doğal yöntemleri bırakıp, binip bir alamete kıyamete gitmek niye? Neyse gelelim bitki yağlarına;

Önce yağını yapmak istediğiniz bitkiyi seçin. Mesela ben ilk bitki yağımı topladığım papatya çiçeklerinden yapmıştım. Bitkiyi taze olarak güneşin en tepede olduğu vakitlerde toplayın. Bu zamanda toplanmasının nedeni bitkinin bu saatlerde daha fazla uçucu şifalı yağlara sahip olmasındandır. Bitkilerdeki şifa, içerdikleri uçucu yağlardan kaynaklanıyor. Bitkiyi, örneğin bir gülü kokladığınızda burnunuza gelen koku uçucu yağlardan kaynaklanmaktadır. Eğer taze bitki toplayacak biryer bulamazsanız, yağınızı kuru bitkilerden de yapabilirsiniz. Kuru bitkileri aktarlarda bulabilirsiniz. Ama unutmayın ki her zaman taze bitkiler daha şifalıdır.

 • İstediğiniz miktarda kuru ya da taze bitkiyi küçük küçük kırarak (hatta kırmasanız da olur çünkü beklenen zaman zarfında yağ bitkiye nüfuz ediyor. Yaptığım havuç yağında havuçların nasıl yumuşadığını görünce çok şaşırmıştım.) bir kavanoza doldurun. Mesela 60 gr bitkiyi şeffaf kavanoza doldurun.
 • 60 gr bitki için 120 gr halis zeytinyağını kavanozdaki bitkinin üzerine dökün. Ne kadar bitkiden yağ yapacaksanız, iki katı kadar zeytinyağı ilave edin. Aslında bu konuda çok net bir bilgi bulamadım. 1 kg zeytinyağına 20 çiçek koyup yağ yapanda var. 1/3 oranında yapan da. Ama ortalama olarak 1/2 oranını kullanabilirsiniz. Yağınızın daha konsantre olmasını isterseniz bitkinin üzerini örtecek kadar da kullanabilirsiniz, size kalmış. Zeytinyağının yerine ayçiçek yağı gibi yağlarda kullanılabilir. Ancak şifalı gücü en yüksek yağ zeytinyağı olduğu için zeytinyağı kullanırsanız yağınız daha şifalı olacaktır.
 • Zeytinyağı eklediğiniz kavanozun ağzını sıkıca kapatın. Ardından evinizin en çok güneş alan yerinde 20 gün-1 ay kadar mayalanmasını bekleyin. Bu süre zarfında aklınıza geldikçe mümkünse hergün yağınızı çalkalayın.
 • Bir ayın sonunda yağınızı bir tülbentten geçirin. Tülbentte kalan bitkiyi iyice şifalı yağın içine sıkın. Elde ettiğiniz yağı koyu renkli şişeye doldurun. Şişenin üzerine içerisindeki yağın ismini ve yaptığınız tarihi yazmayı unutmayın. Serin güneş almayan biryerde ya da buzdolabında muhafaza edin. İyi muhafaza ederseniz 1 yıl kadar bozulmadan saklayabilirsiniz. Bu şekilde her türlü bitkinin, meyve, sebzenin yağını yapabilirsiniz.

Elde ettiğiniz yağları aktarlardan ya da eczanlerden satın aldığınız yağlar gibi aynı amaçlar için kullanabilirsiniz. Zaten onların da zeytinyağıyla karıştırılmadan direkt cilde temas ettirilmemesi gerekiyor. Benim şimdiye kadar yaptığım bitki yağları şunlar oldu. Lavanta, papatya, zencefil, adaçayı, nane, havuç, soğan, sarımsak melissa, kantaron, sinirli ot, çörekotu, biberiye yağları. Mutfağımın balkonu yağ mayalanmaya bıraktığım yağ şişeleriyle dolu, evi laboratuvara çevirdim:) Bana zeytinyağı dayanmıyor anlayacağınız. Nasıl bitireceğimi düşündüğüm 10 kg zeytinyağı bitki yağı yapmaya başlayınca şıp diye bitiverdi. Artık biten şurup şişeleri, damlalıkların hepsi benim için çok kıymetli. Etrafta herkese bana koyu renkli şurup, ilaç şişelerini atmayıp bana vermelerini tembihliyorum. Bilhassa az yaptığım yağlarda minik mama kavanozları da çok iş görüyor.

Yağ yapımını öğreneli 2 ay kadar oluyor. Şimdiye kadar yağlarla yaşadığım tecrübeleri şöyle sıralayabilirim. Burada anlattıklarım bizzat benim çocuklarımın ve kendi üzerimde deneyimleyerek şahit olduklarımdır.
Eğer alttaki uygulamaları aktarlardan aldığınız konsantre ürünlerle yapacak olursanı zeytinyağıyla ya da suyla seyreltmeyi unutmayın. Yoksa cildiniz-yaranız acıyabilir.

Lavanta yağı: Ayak bileğimin yan tarafında kaşıntılı ve döküntülü biryer oluştu. Çok kaşınıyor ve rahatsızlık veriyordu. Kendi yaptığım lavanta yağımı sürdüm üç gün üstüste. Böylece kaşınıtıdan kurtuldum. Lavanta mantar öldürücü özelliğe sahiptir. Bu özelliğinden dolayı lavanta yağını kaşıntılı mantar durumlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca lavanta yağını yara ve yanıklarda güvenle kullanabilirsiniz. Hatta bir kimsenin laboratuvarda çalışma yaparken elinin çok feci bir şekilde yandığını ardından elini en yakınındaki lavanta kabına daldırdığını, elinin acısının geçip yanığın çok kısa zamanda iyileştiğini farkettiğini birçok kere okudum. Ayrıca 15 aylık ikizlerimin bez pişiklerinde de lavanta ve kantaron yağı karışımımı sürüyorum, pişik çok kısa sürede iyileşiyor. Ayrıca Ömer’in güneş yanığında ve çeşitli yanıklarda kullandım. Sürdüğünüzde acıyı alıyor. Birkaç kere sürünce iyileşiyor. Yine çocuklarımın sinek ısırıkları ve yaralarında, sıcak pişiklerinde de birçok şifa elde ettim. Son olarak çocukların başucuna bıraktığım lavanta yağlı pamukla sinekleri bu yaz çocuklardan uzakta tuttum. Aynı uygulamayı pamuğa zeytinyağı damlatarakta yapabilirsiniz.

Karanfil yağı: Bu yağ karışımını ikizlerin dişleri çıkarken çektikleri sıkıntılar için kullanıyorum. Karanfil yağının uyuşturucu etkisiyle çocuklarım rahatlıyor, hem de diş çıkarma acıları için eczanelerde satıln mor jelin hiçbir yan etkisine maruz kalmadan. Bu bilgiyi bulduğum zaman ah nasıl daha önce akıl edemedim karanfil yağını diye çok vahlandım doğrusu. Parmağınıza damlattığınız karanfil yağıyla çocuklarınızın diş etlerini ovalayın. Çok rahatladıklarını farkedeceksiniz. Ayrıca karanfil yağını sahurda ağrıyan dişim için kullandım. Ve o saatten beri daha ağrı duymadım. Karanfilin iltihap giderici özelliğini de unutmamak gerekli.

Sarımsak yağı: Bebeklerin diş çıkarma ağrılarında sarımsak yağını da kullanabilirsiniz. Ama tabi bayağı kokulu oluyor. sarımsak yağını kulak iltihaplarında da kullanabilirsiniz. Kulak ağrısını hemen geçirdiğine bizzat şehit oldum. sarımsağın antibiyotik özelliğini bilmeyen kalmamıştır. Evde sarımsakları beklettiğiniz yağı bu iş için kullanabilirsiniz.

Kantaron yağı: Süper bir yara iyileştirici. Hatta geçen ikizlerden Zeynep’in uçuğunun çıktığını görür görmez sürdüm ve hemen kabuk bağlayıp geçti.

Papatya yağı: İkizlerin ateşini düşürmek için kullandım. Dışarıdan alna sürebilirsiniz. Ayrıca papatya yağı bebek bitkisi olarak biliniyor. Yağını da bebeğinizin diş çıkarma acılarında, kulak ağrılarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bebeklerde diş çıkarma için kullanılabilecek bitkiler için daha detaylı bir yazı projemde var.

Ek(14.02.2012): Yağını yapacağınız bitkiler ıslak olmamalıdır. Mutlaka üzerindeki suyun kurumasını bekleyin.

110 thoughts on “Evde Bitki Yağı Yapımı

 1. selamlar bugün elma yağı yapmak istedim önce size sorayım dedim ama sık sık rahatsız etmiyeyim dedim ama ?????? şöle bir google amcaya araştırma yaptırdım hani bu elmalar farklımıdır diye evet gördümki meüersem acı elma diye bir elma varmış diğer adıda anadolu adaçayı imiş bu konudaki düşünceleriniz alabilirmiyim hani arada bir kızım rahatsızlığında kullanmak üzere yapmak istedim iyi hatırlıyorum anneannem rahmetli hep kullanırdı ayak tabanlarına karnına sürerdi arada elma yağını müthiş der dururdu kolaylar gele hayırlı günler

 2. Türkan Barulay says:

  Saat hanım: merhabalar : ) oğlum 8 aylık soğuk aldığında hemen göysü doluyor ( doktor buronşit demişti ) şuan ğünde 5 6 defa hava veriyorum. Sentetik İlaç kullanmak istemiyorum bana ne kullanmamı önerirsiniz. Oğluma Bitki çayları içirmekte zorlanıyorum ne yapmalıyım?
  Lütfen acele yardım edermisiniz?

  Birde bebeğime. ( çörek otu Zedeçal zencefi vesaire ) çorbalarına mamalarına katmak istiyorum uyğunmudur enüz çok küçük olduğundan dolayı ( olusa nasıl kullanmam ğerekir?

 3. slm saadet hanım faydalı bilgileriniz için tesekkürler bende lahana yağı yapmayı düşünüyorum onu da diğerleri ile aynı şekilde mi yapmalıyım

 4. slm saadet hanım buğday kırarak koysak olurmu bıde 100 gr z yağa ne kadar koymak lazım bıtkıleri artık bende yapıyom çünkü kendimde aktarım yağlar tam doğal deyıl

 5. saadet hanım evde yağ yapımı diye ararken sizin sitenize rastladım bende herşeyi evde kendim yapmaya çalışırım bu aralar bitkisel yağlara takıldım.portakal yağını nasıl yapabilirim acaba.yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • Nefise Hanım portakal kabuklarını rendeleyin ve zeytinyağında bekletin. hepsi bu.

   • Saadet hn peki portakal kabuklarının tamamen beyaz olan kısımlarının temizlenmesi gerekirmi yoksa soyduğumuz portakalı olduğu gibi kabuklarının yağı yapılırmı ?

    • Tabi Teslime Hanım o kısımlarda çok şifalı. Ben portakal yağı yapmadım ama limon yağını bahsettiğim şekilde yaptım.

   • teşekkür ederim bugün havuçları hazırlayıp balkonuma güneşe koydum.portkal için sizden cevap bekliyodum.yarında onları hazırlarım çok teşekkür ederim

 6. mrb ablacım öncelikle bloğunuz çok faydalı hergün takipteyim. bende doğal yöntemlerle cilt ve saç bakımı yapıyorum. ama aktarlardan almaktan bıktım çünkü doğal mı değilmi bilmiyoruz. bende balkonumda yağ yapmak istiyorum. annemin memleketten kurutup getirdiği kuşburnu var çayını yapıyorum. öğrendimki kuşburnu çekirdeği yağı cilde özellikle göz çevresini çok faydalıymış. bunu nasıl yapabilirim biliyorsanız tarif edebilir misiniz şimdiden teşekkürler

  • Teşekkürler Ceylan. Bende senin gibiyim, herşeyi evimde yapmaya çalışıyorum. Kuşburnunun çekirdeklerini çıkartıp (hepsi birliktede olur) iyice ez, parçala. Aynı şekilde zeytinyağında beklet. Kolay gelsin.

   • ablamm çok teşekkür ederim cevap yazdığın için :)) bide limon yağı yapıcam bundada sanırım limonun kabuğunu zeytinyeğında bekletiyoruz dii mi ?

 7. merhaba hocam zeytın yağını kavanoza koydum 4 5 çeşit bitki 1 kavanozda olurmu

  • Yapabilirsiniz Hüseyin Bey. Ancak bu konudaki yaklaşım bitki sayısının 4′ü aşmaması şeklindedir. Çünkü bitki kimyasalları reaksiyona girip birbirlerinin etkisini yok edebilirler. Kolay gelsin.

 8. Türkan Barulay says:

  Saadet hanım: nane yağı yaptım,ama biraz tuhaf oldu .çok hafif nane kokuyor nanenin yanısıra birde kötü bir kokuda var ne yapmam lazım

  Bu mevsimde papatya yağı yapamıyacağım için mecburen hazır almak zorundayım
  Bebeğime kullanıcam nasıl kullanmamı önerirsiniz

  Bebeğime ada çayını kullanmak istiyorum, henüz 7.5 aylık nasıl kullanmam ğerekir,
  Burnuna ğünde kaç damla adaçayı damlatabilirim.

  • Nane yağıyla ilgili birşey diyemeyeceğim maalesef.
   Papatya yağını hazır alın ancak çok dikkat etmeniz lazım. Çünkü ben bir kere ismi lazım değil bir markanın papatya yağını aldım sonuç hüsran. Yağın kokusunun uzakten yakından papatyayla bir ilgisi yoktu. Daha sonradan öğrendimki piyasada birçok yağ çeşidinin altında bol ve ucuz olan zambak kokusu kullanılıyor ve de aldığımız ya değil kimya sanayinin bir mamülü. Papatya yağını alırken şunlara dikkat edelim;

   Kokusu mutlaka bizim bildiğimiz keskin papatya kokusu olmalı.
   Papatya yağınınn rengi papatyanın içerdiği azulenden dolayı mavidir.

   Bunlara dikkat edersek aldığımız yağ sahte değildir. Tabi bunları çoğu aktarda bilmez.

   Adaçayından 3-4 damla damlatın tek burun deliğine. 1-2 saat kontrol edin. Eğer rahatlama olursa diğer burun deliğine de damlatabilirsiniz.

 9. Türkan Barulay says:

  Saadet kardeşim : merhabalar! En üste koyduğunuzun ne yağı olduğunu öğrene bilirmiyim.
  Bir sorum olacak ,bir yakınımızın bacaklarında şişme var ,vede kireçleme ve kemik erimesinde var
  Artık yürürken topallaya topallaya yürüyor ( doktor ameliyat olmasını söylemiş ) ameliyata ğerek kalmadan nasıl tedavi edilir.

  Amcamın kızında’ da yüksek ( şeker ) var daha yaşı ( 35 ) bunlar için ne önerirsiniz.

  Saadet hanım: yazınızda bahsettiğiniz karanfil nasıl uyğulanır .allah sizden razı olsun.
  Eskilerin ( lokman hekimi )varsa bizimde { Saadet hekimimiz var } daha ne olsun.

  • Türkan Hanım yağ fotoğrafları bana ait değil. Kireçlenme de çınar yaprağı çok faydalıdır. Çay gibi demleyip içilebilir. Kemik erimesinde soğan kabuğu suyu çok faydalıdır.
   Şeker için 4 önemli bitki var. Bunları toz haline getirip hergün sabah akşam tüketirse, çok şifasını görür. Bu bitkiler tarçın, çemen, çörek otu, kudret narı. 6 ay gibi bir zaman kullanılırsa şeker hastalığını geçirir. Tabi şeker hastalığında diyete dikkat edilmeli.
   İshalde; yemeklerden önce 7-8 adet karanfil yutulur. Karanfiller bütün ya da ikiye bölünerek yutulur. Toz şeklinde alınmaz.
   Siz de sağolun. Şu ara sınavlara çalışıyorum, arta kalan vakitlerimde size yanıt vermeye gayret ediyorum. Lokman Hekim pirimizdir tabiki. Ancak biz onların tırnağı bile olamayız. Allah’a emanet olun.

 10. havuç yağı yaptınızmı acaba bunu yapmak istiyorum rica etsem tarifi verirmisiniz çok teşekkürler

  • havuçları rendeleyip, zeytinyağında 20 gün güneşte bekletin. Kolay gelsin.

   • 20 günden fazla beklerse herhangibir şey olurmu Saadet hn ben yaklaşık 2 aydır balkonda bekletiyorum arada havalar hep kapalı oldu v.b olduğu için yani arıtk alıp süzüp kullanayımmı ne dersiniz