Evde Bitki Yağı Yapımı

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

evde bitki yağı yapımı
Nihayet eve yeni internet bağlandı. Aslında anlatmak istediğim birçok şey var. Ama zaman kısıtlılığından şimdilik yaz bitmeden evde bitkisel yağ yapımını anlatmak istedim. Böylece siz de kendi evinizde şifalı bikisel yağlar yapabilirsiniz.

Her zaman yazdığım gibi artık dünya çapında bir doğala dönüş var. İnsanlar kullanıp kullanıp fayda sağlayamadığı kimyasallardan bıkmış durumda. Artık hiçbirşeye güvenim kalmadı ve benim için de evde kendi ilacımı hazırlama vakti geldi. Herşeyden önce çocuklarımı korumanın verdiği annelik içgüdüsüyle kendimi bunu yapmak zorunda hissediyorum. Hatta son zamanlarda zeytinyağının böcek öldürücü etkisini keşfetmiş bulunmaktayım. Gerçekten zeytinyağı böcek öldürüyor. Zeytinyağını evinizde böcek olan biryere damlatın. Birkaç gün sonra üzerindeki ölüleri gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Belki bunu birçok insan biliyor. Benimki Amerika’nın yeniden keşfi gibi oldu ama. Birtek zeytinyağıyla bile böceklerden-sineklerden uzak kalabiliyorsak vücudumuza, çocuklarımızın vücuduna aldığımız bunca kimyasal niye? 1000 yıllardır uygulanan yan etkisiz doğal yöntemleri bırakıp, binip bir alamete kıyamete gitmek niye? Neyse gelelim bitki yağlarına;

Önce yağını yapmak istediğiniz bitkiyi seçin. Mesela ben ilk bitki yağımı topladığım papatya çiçeklerinden yapmıştım. Bitkiyi taze olarak güneşin en tepede olduğu vakitlerde toplayın. Bu zamanda toplanmasının nedeni bitkinin bu saatlerde daha fazla uçucu şifalı yağlara sahip olmasındandır. Bitkilerdeki şifa, içerdikleri uçucu yağlardan kaynaklanıyor. Bitkiyi, örneğin bir gülü kokladığınızda burnunuza gelen koku uçucu yağlardan kaynaklanmaktadır. Eğer taze bitki toplayacak biryer bulamazsanız, yağınızı kuru bitkilerden de yapabilirsiniz. Kuru bitkileri aktarlarda bulabilirsiniz. Ama unutmayın ki her zaman taze bitkiler daha şifalıdır.

 • İstediğiniz miktarda kuru ya da taze bitkiyi küçük küçük kırarak (hatta kırmasanız da olur çünkü beklenen zaman zarfında yağ bitkiye nüfuz ediyor. Yaptığım havuç yağında havuçların nasıl yumuşadığını görünce çok şaşırmıştım.) bir kavanoza doldurun. Mesela 60 gr bitkiyi şeffaf kavanoza doldurun.
 • 60 gr bitki için 120 gr halis zeytinyağını kavanozdaki bitkinin üzerine dökün. Ne kadar bitkiden yağ yapacaksanız, iki katı kadar zeytinyağı ilave edin. Aslında bu konuda çok net bir bilgi bulamadım. 1 kg zeytinyağına 20 çiçek koyup yağ yapanda var. 1/3 oranında yapan da. Ama ortalama olarak 1/2 oranını kullanabilirsiniz. Yağınızın daha konsantre olmasını isterseniz bitkinin üzerini örtecek kadar da kullanabilirsiniz, size kalmış. Zeytinyağının yerine ayçiçek yağı gibi yağlarda kullanılabilir. Ancak şifalı gücü en yüksek yağ zeytinyağı olduğu için zeytinyağı kullanırsanız yağınız daha şifalı olacaktır.
 • Zeytinyağı eklediğiniz kavanozun ağzını sıkıca kapatın. Ardından evinizin en çok güneş alan yerinde 20 gün-1 ay kadar mayalanmasını bekleyin. Bu süre zarfında aklınıza geldikçe mümkünse hergün yağınızı çalkalayın.
 • Bir ayın sonunda yağınızı bir tülbentten geçirin. Tülbentte kalan bitkiyi iyice şifalı yağın içine sıkın. Elde ettiğiniz yağı koyu renkli şişeye doldurun. Şişenin üzerine içerisindeki yağın ismini ve yaptığınız tarihi yazmayı unutmayın. Serin güneş almayan biryerde ya da buzdolabında muhafaza edin. İyi muhafaza ederseniz 1 yıl kadar bozulmadan saklayabilirsiniz. Bu şekilde her türlü bitkinin, meyve, sebzenin yağını yapabilirsiniz.

Elde ettiğiniz yağları aktarlardan ya da eczanlerden satın aldığınız yağlar gibi aynı amaçlar için kullanabilirsiniz. Zaten onların da zeytinyağıyla karıştırılmadan direkt cilde temas ettirilmemesi gerekiyor. Benim şimdiye kadar yaptığım bitki yağları şunlar oldu. Lavanta, papatya, zencefil, adaçayı, nane, havuç, soğan, sarımsak melissa, kantaron, sinirli ot, çörekotu, biberiye yağları. Mutfağımın balkonu yağ mayalanmaya bıraktığım yağ şişeleriyle dolu, evi laboratuvara çevirdim:) Bana zeytinyağı dayanmıyor anlayacağınız. Nasıl bitireceğimi düşündüğüm 10 kg zeytinyağı bitki yağı yapmaya başlayınca şıp diye bitiverdi. Artık biten şurup şişeleri, damlalıkların hepsi benim için çok kıymetli. Etrafta herkese bana koyu renkli şurup, ilaç şişelerini atmayıp bana vermelerini tembihliyorum. Bilhassa az yaptığım yağlarda minik mama kavanozları da çok iş görüyor.

Yağ yapımını öğreneli 2 ay kadar oluyor. Şimdiye kadar yağlarla yaşadığım tecrübeleri şöyle sıralayabilirim. Burada anlattıklarım bizzat benim çocuklarımın ve kendi üzerimde deneyimleyerek şahit olduklarımdır.
Eğer alttaki uygulamaları aktarlardan aldığınız konsantre ürünlerle yapacak olursanı zeytinyağıyla ya da suyla seyreltmeyi unutmayın. Yoksa cildiniz-yaranız acıyabilir.

Lavanta yağı: Ayak bileğimin yan tarafında kaşıntılı ve döküntülü biryer oluştu. Çok kaşınıyor ve rahatsızlık veriyordu. Kendi yaptığım lavanta yağımı sürdüm üç gün üstüste. Böylece kaşınıtıdan kurtuldum. Lavanta mantar öldürücü özelliğe sahiptir. Bu özelliğinden dolayı lavanta yağını kaşıntılı mantar durumlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca lavanta yağını yara ve yanıklarda güvenle kullanabilirsiniz. Hatta bir kimsenin laboratuvarda çalışma yaparken elinin çok feci bir şekilde yandığını ardından elini en yakınındaki lavanta kabına daldırdığını, elinin acısının geçip yanığın çok kısa zamanda iyileştiğini farkettiğini birçok kere okudum. Ayrıca 15 aylık ikizlerimin bez pişiklerinde de lavanta ve kantaron yağı karışımımı sürüyorum, pişik çok kısa sürede iyileşiyor. Ayrıca Ömer’in güneş yanığında ve çeşitli yanıklarda kullandım. Sürdüğünüzde acıyı alıyor. Birkaç kere sürünce iyileşiyor. Yine çocuklarımın sinek ısırıkları ve yaralarında, sıcak pişiklerinde de birçok şifa elde ettim. Son olarak çocukların başucuna bıraktığım lavanta yağlı pamukla sinekleri bu yaz çocuklardan uzakta tuttum. Aynı uygulamayı pamuğa zeytinyağı damlatarakta yapabilirsiniz.

Karanfil yağı: Bu yağ karışımını ikizlerin dişleri çıkarken çektikleri sıkıntılar için kullanıyorum. Karanfil yağının uyuşturucu etkisiyle çocuklarım rahatlıyor, hem de diş çıkarma acıları için eczanelerde satıln mor jelin hiçbir yan etkisine maruz kalmadan. Bu bilgiyi bulduğum zaman ah nasıl daha önce akıl edemedim karanfil yağını diye çok vahlandım doğrusu. Parmağınıza damlattığınız karanfil yağıyla çocuklarınızın diş etlerini ovalayın. Çok rahatladıklarını farkedeceksiniz. Ayrıca karanfil yağını sahurda ağrıyan dişim için kullandım. Ve o saatten beri daha ağrı duymadım. Karanfilin iltihap giderici özelliğini de unutmamak gerekli.

Sarımsak yağı: Bebeklerin diş çıkarma ağrılarında sarımsak yağını da kullanabilirsiniz. Ama tabi bayağı kokulu oluyor. sarımsak yağını kulak iltihaplarında da kullanabilirsiniz. Kulak ağrısını hemen geçirdiğine bizzat şehit oldum. sarımsağın antibiyotik özelliğini bilmeyen kalmamıştır. Evde sarımsakları beklettiğiniz yağı bu iş için kullanabilirsiniz.

Kantaron yağı: Süper bir yara iyileştirici. Hatta geçen ikizlerden Zeynep’in uçuğunun çıktığını görür görmez sürdüm ve hemen kabuk bağlayıp geçti.

Papatya yağı: İkizlerin ateşini düşürmek için kullandım. Dışarıdan alna sürebilirsiniz. Ayrıca papatya yağı bebek bitkisi olarak biliniyor. Yağını da bebeğinizin diş çıkarma acılarında, kulak ağrılarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bebeklerde diş çıkarma için kullanılabilecek bitkiler için daha detaylı bir yazı projemde var.

Ek(14.02.2012): Yağını yapacağınız bitkiler ıslak olmamalıdır. Mutlaka üzerindeki suyun kurumasını bekleyin.

110 thoughts on “Evde Bitki Yağı Yapımı

 1. saadet hn selamlar tekrar portakal için kabukları demişsiniz daha önceki yazılarınızda acaba kabukların içindeki zarlar çıkarılacakmı sadece beyazsız kabukmu kalması gerekiyor ben aslında sadece koku olarak kullanmak istiyorm portakalı işde suyun içine damlatayım vb. yanii selaülüt için kullanmıyacağım açıkcası nasıl yapayım sirkemi yoksa yağmı ne dersiniz kolay gelsin görüşmek üzere…..

  • Kabukların tümünü kullanabilirsiniz. Koku ya da parfüm yapımı hakkında bilgim yok. Ancak koku için hazır satılan bitki yağlarını öneririm. Çünkü hazır satılanlar öz olduğu için daha yoğun kokulu oluyor. Sirke yapmanızı da tavsiye etmem, bildiğiniz gibi sirkelerin ekşi bir kokusu oluyor.

 2. canan mutu says:

  aktarlardan aldığım yağlara bir türlü güvenemiyordum nasıl yapıldı yeterince organik mi ne zaman yapıldı şişelendi …..şimdi kendi yağımı kendim yapacağım :)))))))))

  • Çok haklısınız Canan Hanım. Piyasada ne idüğü belirsiz birçok yağ var. Ya sentetik doğallıkla hiçbir alakası yok, fabrika ürünü. Yahut bildiğin zambak kokulu alakasız bir yağ çıkıyor şişeden. Zaten artık dışarıdan birşey almıyorum. Olabildiğince ilaçlarımızı ve gıdalarımızı evde yapıyorum. Düşünün en basitinden aktardan aldığınız macun isimli karışımlarda bile bal namına birşey yok. Hepsi glikoz şurubu. Ben de gözüm görünce içim rahat ettiği için kendim yapmayı tercih ediyorum. Bu konu daha çok su götürür. Sonuçlarından ve yağlarda bulduğunuz şifalardan da bahsederseniz, birçok kişi sizin yaptıklarınızdan faydalanabilir.

 3. alihakan says:

  saadet hanım bildiğimiz şeker yerine alternatif olarak ne kullanabiliriz?

  • Önce şeker neden kullanılmamalı onunla ilgili birkaç şey söyleyeyim. Ben de 1 senedir şekeri hayatımdan çıkardım. Nedenlerine gelince bir kere Türkiye’de üretilen şeker birkaç senedir gdo’lu tohumdan üretiliyor. Devlet her sene çiftçiye gdo’lu tohumu veriyor ve çiftçide pancarı fabrikalara gönderiyor. Bu bağlamda pancar pekmezinden de sakınmanızı öneririm. Çünkü o da gdo’lu şeker pancarından yapılıyor. İkinci sebepte zaten gdo’lu olmasa bile insan sağlığına çok büyük zararları var. Tamamen fabrikasyon bir ürün. Bizim köylerde eskiden şeker tüketilmezmiş. Anlayacağınız şeker hastalığı, insanlar şehirlere yerleşip ne zaman bol şekerle yaşamaya başlamışlar, pankreas bu şekeri kaldıramayıp, iflas etmeye ve şeker denen hastalık ortaya çıkmaya başlamış. Çevremizde de şeker hastası olan birçok kişi var .

   Şeker yerine altarnatif olarak kahverengi şeker kullanılabilir. Ancak Türkiye’deki kahverengi şekerler boyanmış şekerden başka birşey değil. Bu yüzden önerilmiyor. Bulunabilirse şeker kamışı şekeri yeyin deniliyor. Ayrıca başka bir tatlandırıcı agave şurubu. Normal şekerden 4 kat daha tatlı. Bu şurup bir kaktüsten elde ediliyor. Ancak pahalı olması, bitkiden alındıktan sonra bazılarının işlenmiş olması negatif tarafları.

   Şekere bir diğer alternatif stevia bitkisi. Yabani olarak Brezilya’da yetişen bir bitki. Latincesi Stevia rebaudiana. Türkiye’de şeker bitkisi olarak tanınıyor. İşlenmiş şekilde eczanelerde var. Ancak benim tavsiyem kendisini yetiştirmeniz. Bir yaprağının bir bardak çayı tatlandırdığını biliyorum. Hamurişlerinde de kullanılabiliyor. Hatta ben de bulabilirsem alıp yetiştirmek istiyorum. Bu bitkiye yabancı ülkelerdeki fabrikalar tarafından savaş başlatılmış durumda zaten. Aleyhine propaganda yapmaya çalışıyor endüstri.

   Yalnız dikkat etmemiz gereken bir nokta da bu şeker alternatiflerinin uzun vadede neler getirebileceği. O yüzden şimdilik ben tatlandırmak için hamurişlerine pekmez (dut, keçiboynuzu ve üzüm pekmezi), keçiboynuzu tozu kullanıyorum. Bu konuda “Beyaz Unsuz Şekersiz Hamurişleri” isimli kitaptan faydalanıyorum. Limonata yaparken ve ısının olmadığı yiyeceklerde de bal kullanıyorum.

   Alternatif olarak kullanılan bir şeker daha var. o da kaya şekeri. işlenmemiş bir şeker. ancak onunda gdolu olmaması lazım.

   • alihakan says:

    günaydın Saadet hanım
    Stevia rebaudiana bitkisinin yetiştirildiği yerlerde bu bitkinin doğum kontrol için kullanıldığını okumuştum.uzun vadede erkeklerde kısırlık tehlikesi bulunuyormuş buda bitkinin başka bir yan etkisi olsa gerek yada bitkinin gercek etkisi budur da ama sadece şeker kısmı insanların dikkatini celbediyor.
    on yllarca yediğimiz şekeri birden hayatımızdan cıkarmak kolay olacağa benzemiyor.daha doğrusu doğal alternatifini sürekli olarak bulmak cok zor olsa gerek.gıda endüstrisini ensesi kalın cüzdanı şişkinleryönettiği için,halkın ne yediği onlar için pek önemli olmasa gerek.daha birkac sene önce sokak sütçülerini ,medyayı kullanarak nasıl linç ettiklerini hatırlayın…devletin gıda politikasında,kartellerin ve holdinglerin menfaatlerini değil halkın sağlını düşündüğü zamanlar gelirse o zaman doğal gıdalara sürekli kavuşuruz.büyük şehirlerde yaşayan insanlardan kac tanesi katkısız yiyecek ve içeçek maddesi bulabilir acaba?cok karışık ve cetrefilli bir konu.devlet bir baba gibidir.bir ailede baba cocuklarına zehirli yiyecekler yedirirmi?bilemiyorum!uluslar aşırı menfaatler sınır tanımıyor devamlı büyümeye calışan vahşi kapilalizimin hırcın cocukları karteller insan sağlığını kendi menfaatlerinden aşağı gördüğü sürece biz daha cok şeker hastası parkinson vs hastaları olarak sahnede yerimizi alırız,ilaç şirketleri nasıl olsa yakalanacağımız hastalıklar için bol yan etkili ve başka bir yerlerimizi bozan ilaçlarıyla köşe başında ayaklarını uzatmış celmelemek için bizi bekliyor.araştırmadan cok uzak sadece öğrendikleriyle yetinen bazı recete yazanlarda buna canak tutuyorlar.konu nerden nereye geldi ama hepsi birbiriyle bağlantılı durumda.
    hakikaten bütün pancar şekerleri gdo’lumu ?inanmıyorum ya bu kadarda olmaz.!tavuklar hormonlu bitkiler hormonlu meyveler hormonlu!
    merak ediyorum bize bunları layık görenler neleri yiyorlar?elaleme verir talkımı kendi yutar salkımı;misalikendileri bir kilo organik gıda için 100 kilometre uzaklara gidip alıyorlarmı?benim tanıdığım bir ensesi kalın var organik yoğurt için 80-90 kilometre yol yaptırıyorlar calıştırdıklarına.yani bir kilo yoğurtu 50 tl ye falan yiyorlar.ALLAH sonlarımızı hayırlara cıkarsın bugidiş gidiş değil ama…..ne yapmam gerektiğini inanın bilemiyorum..belki benim için geç oldu ama en azından cocuklarım öğrensinde bulaşmasın bu pisliklere diyorum…
    sağlıcakla kalın.

    • Alihakan Bey stevia konusunda bizi aydınlattığınız için çok teşekkürler. Gerçekten ingilizce sitelerde stevia’nın kısırlık yaptığına dair birsürü bilgi mevcut. İnanın söylediklerinizin hepsine katılıyorum. Çok uluslu şirketlerin çarklarını geriye çevirmek gerekiyor. Ancak bu da bizlerin bilinçlenmesi ve tabi gıdaya ulaşma baskısı yapabilmemize bağlı. Bu konularla ilgili Kemal Özer’in çok takdir edilecek yazıları var. Ayrıca Kemal Bey’in şeker hakkındaki yazısı için bakınız; Türkiye’deki şekerler gdo’lu Son bir link: Türkiye’deki gdo gerçeği ile ilgili video

 4. alihakan says:

  merhaba saadet hanım.
  sitenizi dün gördüm ve hala buradayım.yazılarınız cok sade ve samimi ve saf ve cok doğal.internette bircok meşhur herbalst var ama onların coğu işi tüccarlığa döktükleri için yazdıkları veya yaptıkları doğru bile olsa bana samimi ve içten gelmiyorlar.sizin verdiğiniz bilgiler de onlarınki ile aynıdır biliyorum ama söz var tatlıdır söz var acı…sizin sitenizde bir başka hava var ne bileyim sanki karşılıklı sohbet ediyormuş gibi samimi ve sıcak.Allah başarılarınızı daim etsin.bilgilerinizden cok fayda sağlayacağımdan eminim.takdir Allah’tan tedbir insandan..sağlıcakla kalın….

  • Sağolun Alihakan Bey. Benim yapmak istediğim, dili olmayan ve şifalarını söylemekten aciz bitkilerin dili olabilmek. Doğru dürüst bir iyileştirici özelliği bile olmayan sentetik ilaçlar yere-göğe sığdırılamazken, bitkiler yerin dibine sokuluyor. Bitkilere sahip çıkmalıyız. Ve sizin yazınızla ilgili olarak çok beğendiğim Nazım Hoca’nın sitesinde yazan bir söz vardır: (http://bitkisandigi.blogspot.com/)
   “Kadim şifacılık geleneği bizleri bırakıp gideli yıllar oldu. Almadan vermeyi bilen, maksatları yalnız iyilik olan o iyi yürekli şifacılar çoktan unutulup gitti. Yerlerini umutları sömüren, daha çok kazanma hırsı gözlerini, gönüllerini kör eden tacirler aldı. ” Keşke tekrar kültürümüzdeki bu güzel değerleri diriltip, yaşatabilsek.

 5. sitenizi şimdi keşfettim harikasınız kızım diş çıkarıyor ve pişik oldu mor jeli kullanıyordum acil tedbir için aktarın karanfil y. işe yararmı evde hazırlamak için biraz zaman gerekli sanırım kızım 1oaylık üst dişleri çıkıyor bul.mak.ve çam.mak.için det.yapımını rica ediyorum emeğinize sağlık çam.suyu yerine ne kullanılabilir

  • Zübeyde merhaba
   Aktardaki yağı da kullanabilirsin. Ancak güvenilen bir ürün olmasına dikkat et. Karanfil yağı diye zambak yağı yutturmasınlar sonra :)
   Allah(cc) şifalar versin bebeğinize. Detejanlar için de denemelerim var fakat net bir sonuç elde edersem mutlaka yazarım siteye. Şu ara sınavlarım var, sınavlardan sonra daha sık ilgileneceğim inşallah. Yağ yapımında kolaylıklar dilerim.

   • merhaba elma sirkesi için çürümeye yüz tutmuş elmalaradamı sitedeki tarifi uygulamak gerekiyor cevaplara gösterdiginiz özen için teşekkür ederim

    • Evet çürümeye yüz tutmuş, çürümüş elmaları da aynı şekilde sirke yapabilirsiniz. Babam Rahmetlik “elmanın çürüğü öldürür” derdi. Ama bu sirke öyle mübarek birşey ki çürükleri bile şifaya dönüştürüyor. Çürümüş insanı bile şifaya kavuştururr EvelAllah!

 6. İyi günler hanımefendi.Çok güzel bir site hazırlamışsınız, netteki bilgilerin gittikçe daha çok kirli ve karmaşık bir hale geldiği bu zamanda böyle sade bir çalışma çok hoşuma gitti.
  Bu sitedeki bilgilerden sonra çok iyi bitki yağları yapacağım sanırım ,çünkü ben dünyanın en iyisi kabul edilen filistin ve suriye zeytinyağlarını kullanıyorum …

  sevgiyle kalın

 7. Çörekotu yağı yapmak istiyorum biraz bilgi verebilir misiniz acaba?Anlattıklarınız için teşekkürler..

  • Elzem çörekotlarını hafifçe ezerek zeytinyağında bekletin. Çörekotu yağı kulak ağrısında, kulağın altı ve boyna sürülürse çok iyi gelir.

 8. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim bir sorum olacaktı, kavanoza sarı kantaron yaptım ben bugün. Kavanozu acaba dışarıya direk güneşin altına mı koyacağız yoksa evin içinde güneş alan bir camın kenarına vb. bir yere mi? Teşekkürler..

 9. slm yag yapiminiz ilgimi cekti ben almanyada yasiyorum burda bu tur yaglar cok pahali ama kendim yapmayi denedim umarim olur merak ettigim kabak yagini nasil yapa bilirm cekirdeklerinden mi yapmam gerkioyr tarifini yazarsaniz sevinirim simdiden tekurler

  • Eğer kırışıklıklar için kullanacaksanız kabak çekirdeği yağı yapmalısınız. Öksürük kesici-göğüs yumuşatıcı olarak kullanmak içinse kabak yağı yapmalısınız. Hangi amaç için kullanacaksanız kabağın o kısmını doğrayın ve zeytinyağında bekletin.

 10. celil özgen says:

  Bu siteyi yeni gördüm.Hoşuma gitti.Benimde birkaç sorum olacak. Bitki yağlarını yaparken kavanozdan çıkardıktan sonra bir sitede okuduğuma göre, su dolu kapta kavanozun ağzı açık olarak bir müddet ısıtıyor muşuz.Sonra ağzını kapatıyor muşuz.Böyle bir şey var mı?Varsa sebebi nedir?Açıklarsanız sevinirim.

  • Merhaba
   Bahsettiğiniz yöntem bitki yağı güneşte değil de ısıtılarak yapılırken kullanılıyor. Acil yağ lazım olunca yapılabilir. Ancak ısıtma bitkideki vitaminleri öldüreceğinden ben bu yöntemi kullanmıyorum.

   • celil özgen says:

    İlginize çok teşekkür ederim.
    Cevabınız beni çelişkiden kurtardı.
    Size bir sorum daha olacak.Bazı bitkilerin kokuları güzel değil insanlar rahatsız oluyor.Bu bitkilerin kokusunu nasıl giderebiliriz?

    • Bitkileri çay şeklinde tüketmekten bahsediyorsunuz sanırım. Farklı kombinasyonlar denenebilir. Diğer sevilen bitki karıştırılarak, kokunun bastırılması sağlanabilir. Ama çok fazla bitkiyi de karıştırmak şifai açıdan iyi değil. Çünkü bitkilerde birçok bitki kimyasalı var. Olabildiğince sade içilmeli.