Evde Bitki Yağı Yapımı

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

evde bitki yağı yapımı
Nihayet eve yeni internet bağlandı. Aslında anlatmak istediğim birçok şey var. Ama zaman kısıtlılığından şimdilik yaz bitmeden evde bitkisel yağ yapımını anlatmak istedim. Böylece siz de kendi evinizde şifalı bikisel yağlar yapabilirsiniz.

Her zaman yazdığım gibi artık dünya çapında bir doğala dönüş var. İnsanlar kullanıp kullanıp fayda sağlayamadığı kimyasallardan bıkmış durumda. Artık hiçbirşeye güvenim kalmadı ve benim için de evde kendi ilacımı hazırlama vakti geldi. Herşeyden önce çocuklarımı korumanın verdiği annelik içgüdüsüyle kendimi bunu yapmak zorunda hissediyorum. Hatta son zamanlarda zeytinyağının böcek öldürücü etkisini keşfetmiş bulunmaktayım. Gerçekten zeytinyağı böcek öldürüyor. Zeytinyağını evinizde böcek olan biryere damlatın. Birkaç gün sonra üzerindeki ölüleri gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Belki bunu birçok insan biliyor. Benimki Amerika’nın yeniden keşfi gibi oldu ama. Birtek zeytinyağıyla bile böceklerden-sineklerden uzak kalabiliyorsak vücudumuza, çocuklarımızın vücuduna aldığımız bunca kimyasal niye? 1000 yıllardır uygulanan yan etkisiz doğal yöntemleri bırakıp, binip bir alamete kıyamete gitmek niye? Neyse gelelim bitki yağlarına;

Önce yağını yapmak istediğiniz bitkiyi seçin. Mesela ben ilk bitki yağımı topladığım papatya çiçeklerinden yapmıştım. Bitkiyi taze olarak güneşin en tepede olduğu vakitlerde toplayın. Bu zamanda toplanmasının nedeni bitkinin bu saatlerde daha fazla uçucu şifalı yağlara sahip olmasındandır. Bitkilerdeki şifa, içerdikleri uçucu yağlardan kaynaklanıyor. Bitkiyi, örneğin bir gülü kokladığınızda burnunuza gelen koku uçucu yağlardan kaynaklanmaktadır. Eğer taze bitki toplayacak biryer bulamazsanız, yağınızı kuru bitkilerden de yapabilirsiniz. Kuru bitkileri aktarlarda bulabilirsiniz. Ama unutmayın ki her zaman taze bitkiler daha şifalıdır.

 • İstediğiniz miktarda kuru ya da taze bitkiyi küçük küçük kırarak (hatta kırmasanız da olur çünkü beklenen zaman zarfında yağ bitkiye nüfuz ediyor. Yaptığım havuç yağında havuçların nasıl yumuşadığını görünce çok şaşırmıştım.) bir kavanoza doldurun. Mesela 60 gr bitkiyi şeffaf kavanoza doldurun.
 • 60 gr bitki için 120 gr halis zeytinyağını kavanozdaki bitkinin üzerine dökün. Ne kadar bitkiden yağ yapacaksanız, iki katı kadar zeytinyağı ilave edin. Aslında bu konuda çok net bir bilgi bulamadım. 1 kg zeytinyağına 20 çiçek koyup yağ yapanda var. 1/3 oranında yapan da. Ama ortalama olarak 1/2 oranını kullanabilirsiniz. Yağınızın daha konsantre olmasını isterseniz bitkinin üzerini örtecek kadar da kullanabilirsiniz, size kalmış. Zeytinyağının yerine ayçiçek yağı gibi yağlarda kullanılabilir. Ancak şifalı gücü en yüksek yağ zeytinyağı olduğu için zeytinyağı kullanırsanız yağınız daha şifalı olacaktır.
 • Zeytinyağı eklediğiniz kavanozun ağzını sıkıca kapatın. Ardından evinizin en çok güneş alan yerinde 20 gün-1 ay kadar mayalanmasını bekleyin. Bu süre zarfında aklınıza geldikçe mümkünse hergün yağınızı çalkalayın.
 • Bir ayın sonunda yağınızı bir tülbentten geçirin. Tülbentte kalan bitkiyi iyice şifalı yağın içine sıkın. Elde ettiğiniz yağı koyu renkli şişeye doldurun. Şişenin üzerine içerisindeki yağın ismini ve yaptığınız tarihi yazmayı unutmayın. Serin güneş almayan biryerde ya da buzdolabında muhafaza edin. İyi muhafaza ederseniz 1 yıl kadar bozulmadan saklayabilirsiniz. Bu şekilde her türlü bitkinin, meyve, sebzenin yağını yapabilirsiniz.

Elde ettiğiniz yağları aktarlardan ya da eczanlerden satın aldığınız yağlar gibi aynı amaçlar için kullanabilirsiniz. Zaten onların da zeytinyağıyla karıştırılmadan direkt cilde temas ettirilmemesi gerekiyor. Benim şimdiye kadar yaptığım bitki yağları şunlar oldu. Lavanta, papatya, zencefil, adaçayı, nane, havuç, soğan, sarımsak melissa, kantaron, sinirli ot, çörekotu, biberiye yağları. Mutfağımın balkonu yağ mayalanmaya bıraktığım yağ şişeleriyle dolu, evi laboratuvara çevirdim:) Bana zeytinyağı dayanmıyor anlayacağınız. Nasıl bitireceğimi düşündüğüm 10 kg zeytinyağı bitki yağı yapmaya başlayınca şıp diye bitiverdi. Artık biten şurup şişeleri, damlalıkların hepsi benim için çok kıymetli. Etrafta herkese bana koyu renkli şurup, ilaç şişelerini atmayıp bana vermelerini tembihliyorum. Bilhassa az yaptığım yağlarda minik mama kavanozları da çok iş görüyor.

Yağ yapımını öğreneli 2 ay kadar oluyor. Şimdiye kadar yağlarla yaşadığım tecrübeleri şöyle sıralayabilirim. Burada anlattıklarım bizzat benim çocuklarımın ve kendi üzerimde deneyimleyerek şahit olduklarımdır.
Eğer alttaki uygulamaları aktarlardan aldığınız konsantre ürünlerle yapacak olursanı zeytinyağıyla ya da suyla seyreltmeyi unutmayın. Yoksa cildiniz-yaranız acıyabilir.

Lavanta yağı: Ayak bileğimin yan tarafında kaşıntılı ve döküntülü biryer oluştu. Çok kaşınıyor ve rahatsızlık veriyordu. Kendi yaptığım lavanta yağımı sürdüm üç gün üstüste. Böylece kaşınıtıdan kurtuldum. Lavanta mantar öldürücü özelliğe sahiptir. Bu özelliğinden dolayı lavanta yağını kaşıntılı mantar durumlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca lavanta yağını yara ve yanıklarda güvenle kullanabilirsiniz. Hatta bir kimsenin laboratuvarda çalışma yaparken elinin çok feci bir şekilde yandığını ardından elini en yakınındaki lavanta kabına daldırdığını, elinin acısının geçip yanığın çok kısa zamanda iyileştiğini farkettiğini birçok kere okudum. Ayrıca 15 aylık ikizlerimin bez pişiklerinde de lavanta ve kantaron yağı karışımımı sürüyorum, pişik çok kısa sürede iyileşiyor. Ayrıca Ömer’in güneş yanığında ve çeşitli yanıklarda kullandım. Sürdüğünüzde acıyı alıyor. Birkaç kere sürünce iyileşiyor. Yine çocuklarımın sinek ısırıkları ve yaralarında, sıcak pişiklerinde de birçok şifa elde ettim. Son olarak çocukların başucuna bıraktığım lavanta yağlı pamukla sinekleri bu yaz çocuklardan uzakta tuttum. Aynı uygulamayı pamuğa zeytinyağı damlatarakta yapabilirsiniz.

Karanfil yağı: Bu yağ karışımını ikizlerin dişleri çıkarken çektikleri sıkıntılar için kullanıyorum. Karanfil yağının uyuşturucu etkisiyle çocuklarım rahatlıyor, hem de diş çıkarma acıları için eczanelerde satıln mor jelin hiçbir yan etkisine maruz kalmadan. Bu bilgiyi bulduğum zaman ah nasıl daha önce akıl edemedim karanfil yağını diye çok vahlandım doğrusu. Parmağınıza damlattığınız karanfil yağıyla çocuklarınızın diş etlerini ovalayın. Çok rahatladıklarını farkedeceksiniz. Ayrıca karanfil yağını sahurda ağrıyan dişim için kullandım. Ve o saatten beri daha ağrı duymadım. Karanfilin iltihap giderici özelliğini de unutmamak gerekli.

Sarımsak yağı: Bebeklerin diş çıkarma ağrılarında sarımsak yağını da kullanabilirsiniz. Ama tabi bayağı kokulu oluyor. sarımsak yağını kulak iltihaplarında da kullanabilirsiniz. Kulak ağrısını hemen geçirdiğine bizzat şehit oldum. sarımsağın antibiyotik özelliğini bilmeyen kalmamıştır. Evde sarımsakları beklettiğiniz yağı bu iş için kullanabilirsiniz.

Kantaron yağı: Süper bir yara iyileştirici. Hatta geçen ikizlerden Zeynep’in uçuğunun çıktığını görür görmez sürdüm ve hemen kabuk bağlayıp geçti.

Papatya yağı: İkizlerin ateşini düşürmek için kullandım. Dışarıdan alna sürebilirsiniz. Ayrıca papatya yağı bebek bitkisi olarak biliniyor. Yağını da bebeğinizin diş çıkarma acılarında, kulak ağrılarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bebeklerde diş çıkarma için kullanılabilecek bitkiler için daha detaylı bir yazı projemde var.

Ek(14.02.2012): Yağını yapacağınız bitkiler ıslak olmamalıdır. Mutlaka üzerindeki suyun kurumasını bekleyin.

110 thoughts on “Evde Bitki Yağı Yapımı

 1. merhaba sitenize bugün rastladım. Yazılarınızı ve tariflerinizi çok beğendim. Kulak ağrısında sarımsak suyu damlatıyordum. Biraz yakıcılığı var. Yağıda aynı şekilde yakıyormu?

  Birde çocuklara küp şeker yerine nöbet şekeri ile verin.Küp şekerinde jelatin olduğu için biz kendimizde kullanmıyoruz.

  • Merhaba Şehriban Hanım
   Teşekkürler. Evde hazırlayarak kullandığım sarımsak yağı kulağı yakmıyor. Çocukların kulağı hiç acımadı. Hazır satılan sarımsak yağını hiç kullanmadım. Sarımsak suyunun yakması normal. Biraz zeytinyağıyla karıştırarak damlatırsanız daha seyreltik olur, yakıcılığı azalır.

   Evet bu yazımı hazırladığım zamanlarda şeker kullanıyordum. Artık şekeri komple kendi hayatımdan ve çocuklarımın hayatından çıkardım. Çünkü Türkiye’de GDO’lu şeker pancarı ekimi yapılıyor. Ayrıca şeker kanser hücrelerini besleyen çok zararlı birşey. Bahsettiğiniz nöbet şekerinin ne olduğunu bilmiyorum. Nöbet şekeri de şeker pancarından yapılıyorsa onu da tüketmemek gerekir.
   Sanırım

 2. Emine KOBAŞ says:

  Selam ; Saadet hanım. Kendi tarlamda yetiştirdiğim lavantalardan harika yağ, oda spreyi, el kremi , sabunlar yaptım. Gerçekten doğal ve kendi ürününüz olması kullanırken ki keyfi arttırıyor. Şimdi gelincik şurubu nu keşfettim. Muhteşem…

  Özel formülasyon cilt bakımı ürünlerim ile eş dost ve öğrencilerim in sorunlarına çözümler sunuyorum..Benim araştırmalarım daha çok bitkilerle şifalar..

  Sizinde bilgileriniz çok faydalı. Kolay gelsin..

  • Ne mutlu size Emine Hanım kendi lavantanızı kendiniz yetiştirebiliyorsunuz. Keşke benim de böyle bir şansım olsaydı. Doğal ürünler yaşama girdikçe daha zevkli daha bereketli bir yaşam başlıyor. Ben bunu hayatımda yaşıyorum. Keşke herkes yaşasa ne güzel olurdu, çocuklarımıza daha yaşanılabilir bir dünya bırakabilirdik.

   Bende elimden geldiğince siteden ve çevremdeki insanlara anlatmaya çalışıyorum bitkilerin şifalarını. Anlattıkça ve şifaları yaşadıkça daha da fazla öğrenme iştiyakı oluyor. Bakalım eğer bu sene 2 yıllık tıbbi ve aromatik bitki bölümünü kazanabilirsem çok daha fazla şeyler öğrenebilecek, kendime ve çevreme daha fazla yardımcı olabileceğim.

   Size de araştırmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Sizin bilgilerinizden de istifade etmeyi çok isterim:)

 3. merhaba enginar yağı için nasıl bir işlem yapmalıyım yardımcı olurmusunuz.
  saygılar

  • Aynı yukarıdaki adımları takibedebilirsiniz. Yalnız kullanacağınız enginarın şifa özelliğinin fazla olmasından dolayı yabani enginar kullanmanızı öneririm. Yabani bitkiler diğer bitkilerden kat kat daha şifalı.

 4. sayın hocam ,
  susam yağı yapımı ile araştırma yapıyorum , susam yağını güneşten koruyucu olarak hergün dışarı çıkmadan önce sürüyorum, hazır satılanlardan kullanmak istemiyorum . bitkisel yağları tek başına kullanmayın diye duydum, nasıl inceltme veya içerisine ne katmamız gerekir. sayğılarımla.

  • Necdet Bey susam yağını seyreltmeden kullanabilirsiniz. Susam yağı sabit yağdır. Seyreltilmesi gereken yağlar, uçucu yağlardır.

   • evde havuç yağı yapımı:
    bir su bardağı rendelenmiş havuç, alabildiği kadar zeytinyağı.
    bir bardağa rendelenmiş havucu ve zeytinyağını ilave ederek, tencerenin içerisine su koyuyoruz ve bardağı bu tencerenin içerisine bırakarak 15 dakika kaynamasını bekliyoruz. bardağın içerisine su girmemesine dikkat ediyoruz.tencereden indirerek süzüyoruz. günde 3-4 çay kaşığı içerek cilt güzelliği, saç güzelliği,kalp sağlığında fayda eder. iç detoks yaparak vücudu temizler.a-b1- b6 vitaminleri ihtiva eder.yaralara, varislere faydalıdır. cilde rahatlıkla sürülür. güneş koruyucu yağ olarak kullanılır, cildi temizler.

 5. asmin hanım merhaba güzel paylaşımlarda bulunmuşsunuz tebrikler duyarlılığınız için. ancak bu bitki yağı diye verdiğiniz tarifleri bilinçsizce kullanmamak gerekli. çünkü bazı bitkiler gün ışığında toksik etki gösterebilirler..
  örneğin kantaron sürüp güneşe çıkıldığında lekelenmelere neden olabilir..amacım sizi eleştirmek değil ama biraz daha bilinçlenip bu bilgileri oyle paylaşsanız insanlığa daha faydalı olursunuz kolay gelsin … saygılar ( bu arada ben tıbbi aromatik bitkiler mezunuyum bunların tümünü etkileriyle birlikte okulda oğretiyorlar bize)

 6. siteniz bilği dolu bu konudaki ihtiyacı karşıladı . ben, çörek otu yağı yapmaya karar verdim . çörek otunun tohumundan mı kullanacağım , yani aktarlarda satılan tanelerimi kullanayım, teşekkür ederim.

  • Sağolun Necedet Bey. Börek-çöreklerde kullanılan siyah taneleri hafif ezerek kullanabilirsiniz.

   • sayın hocam, çok teşekkür ederim, ilk denemem bu olacak,evde çörek otu tanesi var 1 yıldır beklemiş, yarın aktardan taze almayı düşündüm. elma sirkesini her akşam yatmadan önce bir çorba kaşığı bardağa koyarak bir bardak suyla karıştırıp içiyorum. en kısa zamanda elma sirkesini yapacağım. evde sabun yapmak konusunda fikrinizide almak isterim,teşekkür ederim emeğinize sağlık.

    • Estağfurullah Necdet Bey bu konuda kendimi hoca değil öğrenci olarak görüyorum. Benim yaptığım yalnızca bildiklerimi paylaşmak. Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu. Evde sabun yapımı hakkında araştırmalarım sürüyor. Neticelendirdiğim zaman sitem aracılığıyla sizlere sunacağım.

 7. merhaba btki yağlarına benimde çok merakım var evde yapmak istiyorum havuç yağının şems hanım rendeleyip ocakta kaynatarak yapıyor siz güneşte yapınyosunuz hangisi daha doğru olur kafam karıştı

  • merhaba nilay
   acele lazım olunca o şekilde yapabilirsin. ama bitkiyi ateşe koyunca biliyoruz ki birçok faydalı vitaminleri ölüyor. Eğer 20 gün-1 ay kadar vaktiniz varsa, vitaminler kaybolmadan yavaş yavaş, hazmederek yağın güneşte olgunlaşmasını beklemeniz daha faydalı olacaktır.

 8. Arzu Serim says:

  Merhaba

  saçlarım için evde sarmısak yağı yapmak istiyorum. Acaba nasıl yapacağım konusunda bilgi verebilirmisiniz. Şimdiden teşekkürler

 9. şeydanur says:

  yazınız çok hoşuma gitti.bilgilendirdiğiniz için eşekkürler. karanfil yağı yapmak istiyorum.karanfili çiçek olarak mı kuru olarak mı kullanmak lazım.miktarları ne kadar olmalı. bide yağ olduktan sonra koyu renkli şişeye koymamızdaki amaç ney ? şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Şeydanur
   Aktardan aldığın kuru karanfilleri kullanabilirsin. Zaten bu minik uyuşturucu etkisi olan karanfillerin, çiçek şeklinde bizim bildiğimiz karanfillerle ilgisi yok. Türkiye’de yetişmiyor. Bu yüzden tazesini bulamazsın. Koyduğun karanfilin üzerine iki katı kadar zeytinyağı eklemen yeterli. Koyu renkli şişeye koymadaki amaç ise; dışarıdan gelecek güneş ya da ışığın, yağı bozmasını engellemek. Eğer karanlık biryerde saklayacaksan şeffaf şişeye de koyabilirsin. Koyu renki ilaç-şurup şişelerini atmayıp bu işlerde değerlendirmek en güzeli.

 10. yazı için teşekkürler.emin olmak için soruyorum,bitki-zeytinyağını karışımını koyu renk kavanoza mı konup güneşe bırakılıyız, şeffaf kavanozlar olmaz mı?

  • Mehtap siteme hoşgeldin
   Güneşte açık renkli şeffaf şişede bekletilecek. Süzülünce koyu renkli şişeye konup karanlığa kaldırılacak.