Güneş Yanığında Bitkiler

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

güneş yanığında bitkiler

Aslında güneş ışınları sağlımız için çok önemli. Güneş ışınları belirli miktarlarda alındığında birçok kanser türünü önlüyor. Fakat aşırı miktarlarda güneş ışını her şeyde olduğu gibi fayda değil zarar getiriyor. Çocuklarda güneş yanığına kullanılabilecek evsel reçetelerden daha önemlisi çocukları güneş yanıklarına karşı korumak için alınacak önlemler tabi ki. Piyasada birçok güneş yağı-kremi vs mevcut. Fakat hindistan cevizi yağı güneş yanıklarından korunmak için cilde uygulanabilen çok daha zararsız bir yağ. Güneş koruyucularınıın içinde o kadar kimyasal var ki; onların verdiği zararlar güneşin verdiği zarardan kat kat fazla. Dışarı çıkmadan önce çocukta açıkta kalan yerlere hindistan cevizi yağı sürün. Bu güneş koruyucu yağ hem cildimizi güneşten korur hem de paraben, oxybenzon ve retynil palmitate gibi kanserojen etkisi olan şüpheli kimyasal maddeler içermez.

Güneş yanıklarında şişliği ve acıyı azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için evde yapılabilecek bitkisel çareleri de araştırdım. Bitkisel tedaviler içlerinde kimyasal barındırmadığı için oldukça güvenlidir. Güneş yanığı için bitkisel reçeteler:

  • Yarım bardak suya 20 damla aynısafa yağı damlatın. Pamuk yardımıyla cilde sürün. Aynısafanın merhemi de aynı işi görecektir. Aynısafa mikrop öldürücü ve iltihaba karşı kullanılan bir bitkidir. Cildi yumuşatıp acının azalmasını sağlar.
  • Bir kaşık kantaron yağını, iki yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp direk yanık bölgeye sürün. 2, 8 ve 24 saat sonra da aynı uygulamayı tekrarlayın. Kantaron yağı mikrop-bakteri öldürücü ve iltihap önleyicidir.
  • Küveti ılık suyla doldurup içine 2-3 poşet sallama çay atın. Çocuğun bu suya girmesini sağlayın. Çay içeriğindeki tannic asit sayesinde acıyı azaltacaktır. Tannic asit aynı zamanda bakteri öldürücü ve kan durdurucudur. Eğer yanıklar çocuğun yüzündeyse çay suyu ile pansuman yapabilirsiniz.
  • Yarım fincan gül suyuna damlatacağınız birkaç damla lavanta yağıyla çocuğunuzun yanıklarını silebilirsiniz. Oğlum Ömer geçen gün piknikte güneşte çok kalınca bunu uyguladım gerçekten işe yarıyor. Gül suyu-lavanta yağı karışımını sürer sürmez yanıklar serinlemeye başlıyor. Birkaç kere sürdükten sonra tamamen iyileşti.

Güneş yanıklarında sizlerinde evde kullandığı doğal reçeteler varsa onları da öğrenmek isterim.

Kaynak: e-How sitesindeki yazılardan derlenmiştir.

One thought on “Güneş Yanığında Bitkiler

  1. Cori Goetzinger says:

    I was just searching for this information for a while. After 6 hours of continuous Googleing, finally I got it in your website. I wonder what is the Google’s issue that doesn’t rank this kind of informative web sites closer to the top. Usually the top websites are full of garbage.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>