Sivrisinek Isırıklarında Bitkiler

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com


Bitkilere olan ilgim günden güne daha da artıyor. Sırf çocuklarımı kimyasallardan ve yan etkilerinden koruyabilmek adına bitkisel araştırmalarıma hız kesmeden devam ediyor ve öğrendiklerimi okurlarımla paylaşıyorum. Hatta şuncacık bilgimle taze taze topladığım papatya, aynısafa, lavanta ve biberiye yağlarımı yaptım bile. Ayrıca yine evimdeki sarımsaklardan yaptığım sarımsak yağı ve evdeki diğer kuru otlardan yaptığım karanfil, melisa, kantaron yağları da mutfak balkonunda günlerini tamamlamayı bekliyorlar. Bu yağların evde nasıl yapıldığı hakkında detaylı bir yazı yazmayı planlıyorum. Bitki yağları tam çocuklara göre. Benim gibi başı şuruplarla hiç hoş olmayan çocuklarınız varsa isterseniz dışardan çocuğa masaj yaparak iyileştirebilirsiniz. Şifalı bitkilerden yağ yapımı ve nelere iyi geldiklerini bir başka yazıma saklıyorum. Gelelim sinek ısırıklarına.

Yazın gelmesi ile beraber yazlıklar, piknik yerleri, ormanlara geziler düzenlenmeye, sineklerde kanımızı emerek bayram etmeye başladı. Hele de yazlık evlerde sabaha kadar tutulan nöbetler insanı canından bezdiriyor. Sinek ısırıklarının oluşturduğu deli edici kaşıntılar, çocukların o bölgeyi sürekli kaşımasına, böylece ufacık ısırığın mikrobunun daha büyük bir alana yayılmasına neden oluyor. Böylece günler süren kabuklu yaralar ortaya çıkıyor. Kalan yara izleri de cabası. Hatta bir keresinde oğlum Ömer’in kulağını sivrisinek ısırmıştı ve kulak hassas bölge olduğu için olsa gerek kocaman olmuş ve şişmişti. Çocuklardaki bu tarz kaşıntıları rahatlatmak için çok çeşitli yöntemler mevcut. Bu doğal yöntemleri deneyerek kaşıntıyı güvenli bir şekilde azaltabilir ve çocuğun unutmasını sağlayabiliriz. Biz küçükken genellikle kolonya ve bir ilaçlı losyona bulardık kendimizi hiç yan etkileri yokmuş gibi. Ama sanırım aşağıda okuyacağınız yöntemler çok daha güvenli ve doğal.

 • Sinek ve diğer böcek ısırıklarına karşı da bu yöntemi kullanabilirsiniz. Biraz karbonatı suyla karıştırın ve ısırıklara uygulayın. Üzerinde bekleterek kurumasını sağlayın. Isırıkların kaşıntısı ve şişlik azalacaktır. Aynı uygulama tuzla da yapılabilir.
 • Yediğiniz muzun kabuğunu çocuğunuzdaki sinek ısırıklarına karşı kullanın. Muz kabuğunun iç kısmıyla sinek ısırıklarını 15 dakika ovalayın. Muzda alerjiye karşı ve ağrı azaltıcı maddeler bulunur.
 • Kol ve bacaklardaki ısırıklarda limon suyu (evde kendi sıktığınız katkısız olanı) ya da limonu ikiye bölerek 15 dakika sinek ısırıklarına uygularsanız bu da kaşıntıyı azaltacaktır. Limon suyunda sitrik asit vardır. Sitrik asit zehirin etkilerini azaltır.
 • Kol ve bacaklardaki ısırıklarda sirkeyi bir pamuğa damlatın ve sinek ısırıklarına uygulayın. Kaşıntının azaldığını fark edeceksiniz.
 • Kaşınan yere pamuğa damlattığınız bir-iki damla lavanta yağını uygulayabilirsiniz. Lavanta yapraklarını ezip kaşıntılı yeri ovarakta kaşıntıyı geçirebilirsiniz. Şişme ve kaşıntı azalacaktır. Hatta diğer sinek kovucu bitkileri anlattığım yazımı okuyan arkadaşlar hatırlayacaktır; lavanta sinekleri kaçırmak içinde kullanılıyor. Düşünebiliyor musunuz bitki ilacını yaranıza sürdüğünüzü :)
 • Sallama çay poşetini de bu iş için kullanabilirsiniz. Bardakta süzülen sallama poşetini nemli olarak ısırıkların üzerinde bir süre bırakın. İçeriğindeki tannin isimli madde allerjeni etkisiz hale getirecektir.
 • Kaşıntıyı azaltmak için ezdiğiniz taze maydanozlarla kaşınan yeri ovalayın. Aynısafa, ısırgan, semizotu ya da sinirli ot ile de aynı uygulamayı yapabilirsiniz.
 • Yine kaşınan yere bir parça soğanı ya da sarımsağı 15 dakika uygulayın ve ısırık yerini 5 saat yıkamayın. Soğan suyundaki sülfür ve diğer maddeler acıyı alır. Soğan suyu ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliklere sahiptir.
 • Bu yöntemler yan etkisi olmayan doğal yöntemlerdir. Yine de çocuğunuzun bu doğal maddelere alerjisi varsa uygulamayın.

  Sinek ısırıklarıyla uğraşmak istemiyorsanız sinek kovucu bitkisel yöntemler ile ilgili yazımdan faydalanabilirsiniz.

Şimdi de çocuklardaki güneş yanıkları için doğal olarak neler yapabileceğimi araştırmaya ve uygulamaya başladım bile.

Kaynak: e-How sitesindeki birçok yazıdan derlenerek yazılmıştır.

3 thoughts on “Sivrisinek Isırıklarında Bitkiler

 1. 16 aylık kızımın göz kapağını ısırmış,hemde kasım ayında olacak iş değil.Kızımın gözü zor açılıyor.Akşam acile gittik.Baştan sinek ısırığı olduğunu anlamamıştık.Doktor da alerji şurubu verip gönderdi.Umarım buradaki bilgiler yardımcı olur.Sitenizi araştırırken keşfettim,çok faydalı bilgiler var.Emeğinize sağlık

 2. umarım bunların bir faydası olur:(kızımı sinek ısırdı doktor birkaç pomad değiştirdi ama eli hala şiş(normalden 4 5 kat daha iri) şimdilik korkacak bişey yok dedi morarırsa korkmalıymışız ya o zaman da çok geç olursa:(:(:(:(:(:

  • Bence bu kadar korkmanızı gerektirecek birşey yok. Benim ikizlerimin de aynı şekilde yanağını ve burunlarını ısırdı sinekler ve gerçekten bir yanak balon gibi şişti. Benim yaptığım tek şey ise elma sirkesi sürüp beklemek oldu. Şimdi düzeldi birşeyleri kalmadı. Pomad tarzı şeyleri kullanmıyorum ben çocuklarıma. Çünkü içleri zararlı katkı maddeleri dolu. Onun yerine elma sirkesi ya da kendi yaptığım bitki yağları gibi doğal ürünleri tercih ediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>