Bebek ve Çocuklar için Şifalı Bitkiler

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Son günlerde durmadan şifalı bitkileri araştırıyorum. İyice sardım şu bitkilere. Yakında elişi günlüğü, bitki günlüğüne dönüşürse hiç şaşırmayın:)

İnternette yine şifalı bitkileri araştırırken çok faydalı bir yazı buldum. Pediatride kullanılan yani bebek ve çocuklar için kullanılan şifalı bitkilerle ilgili bir yazı. Ben de çocuklar hastalanınca kullanmak için yazının çevirisini yaptım. Eşim ne yaptığımı sorunca çeviri yaptığımı söyledim. O da yazının herkese çok faydalı olabileceğini ve siteme eklememi söyledi. Ben de hem çevirim kenarda köşede kağıtlarda kaybolup gitmesin diye hem de beni takibeden birçok annenin de faydalanmasını istediğim için çevirimi ekliyorum siteme. Gönül isterki hastalıklar hiç olmasın. Hastalıklar oluyor tabi ama bitkisel çareleri oldu mu artık vız gelir.

Çocuklar hastalandı mı her seferinde acaba ateşini bitkilerle düşürebilir miyim? Ufff gene bu şurubu nasıl içireceğim bu çocuğa? (Çocuklarının hiçbiri şurup sevmeyen bir anne olunca) Bu antibiyotik çok zararlı acaba bitkisel bir alternatifi yok mudur? diye birsürü sorular beynimi tırmalarken bulduğum bu bilgiler içime su serpmiş durumda. Düşünsenize hiçbir çocuğu şurup sevmeyen bir anne olarak bu bitkilerin dıştan bile çaylarını ya da lapalarını sürerek çocuklarımın ateşlerini düşürebileceğim. Bu su vücut tarafından hemencecik emilir ve ateşini düşürmeye başlarmış. Kaynatılan bitki buharları solunum yollarına çok iyi geliyormuş. Gene aynısafadan krem yapılıp bez pişiklerine iyi gelmesi. Çocuklara kullandığım kortizonlu- mantar öldürücü ama kimbilir daha ne yan etkileri olan merhemler. Balgam söktürücü olarak kullandığımız şimdilerde yasaklanan birton ilaç. Hepsi için alternatif çözümler bulabileceksiniz bu yazıda.

Yazıyı http://medherb.com sitesinden alıp çevirdim. Umarım bütün annelere (ben de dahil) çok faydalı olur bu yazı. Bende bol bol dua alırım :)

Spices

Çocuk Hastalıkları için Bitkiler

“Çocuklar hastalıklarında bitkisel ilaçların kullanımı güvenli ve etkilidir. Bitkisel ilaçlar diğer tedavi yöntemlerini tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır. Pediatrik ilaçlar olarak çeşitli bitkilerden elde edilen çaylar, buharlar, banyolar, masajlar, pudralar ve tentürler kullanılmaktadır. Genelde bir ya da iki farklı preparat kullanımı daha etkilidir. Orta kulak iltihabı(otitis media) durumunda bitkinin dışarıdan yağ içeriden çay olarak kullanımı daha uygundur.

Bitkilerde Doz Ayarı

Çocukta doz ayarının yapılması oldukça önemlidir. Çocuğun boy, kilo ve yaşına göre ayarlama yapılmalıdır. Çocuğun yaşına göre güvenli doz ayarlamasının yapıldığı birkaç formül var. Örneğin 6 yaşındaki bir çocuğun doz ayarı yapılırken;

(çocuğun yaşı) / (çocuğun yaşı + 12) =… yetişkin dozu

6 / (6+12) = 1/3 yetişkin dozu (yani 6 yaşındaki bir çocuğa yetişkine verilenin 3′te 1′i kadarı verilmeli. 1 tatlı kaşığı bitkiyi 1 su bardağı hesabı yaparsanız, bardağın 1/3′ü çocuğa verilmeli.)

Bu doz çocuğa günde 3 kere verilir. Fakat günde 4 kere ya da 2-3 saatte bir verilirse akut durumlarda daha etkilidir. 5 yaşında üst solunum yolları enfeksiyonu olan, ateşli, burnu akan, farenjitli, keyifsiz bir çocuğu düşünelim. Ben bu çocuğa hastalığı akut durumda ise 2-3 saatte bir 10-15 damla doz veririm. Çocuk biraz düzelince dozu günde 3′e düşürürüm ve tedaviyi 7-10 gün sürdürürüm. Eğer kronik bir durum söz konusuysa günde 3 kez 10-15 damla dozunda ve daha uzun bir zaman zarfında tedaviyi sürdürürüm.

Hem iç hem dıştan tedavide dışarıdan bitki tedavilerinin uygulaması daha kolay ve etkilidir. Dışarıdan tedavi bitki banyoları, dermotolojik durumlarda cilt yıkamaları, ateş ve gripte; losyonlar, bronşiyal tıkanıklık ve daralmada bitki buharları, şişmiş bezeler ve ağrılı bademcik için bitki sıcak kompresleri şeklindedir.

Civanperçemi: Ateş düşürücü, soğutucu bir bitkidir. İçeriğindeki azulen’den dolayı damar-bağ dokusuna etkilidir. Ayrıca gaz gidericidir. Dışarıdan uygulamayla bile azulen ateşi düşürür, doku iyileşmesini sağlar. Pansuman, banyo ya da krem olarak kullanılabilir.

Aynısafa: Geniş bir kullanım alanı vardır. Bitkinin antifungal(mantar öldürücü) özelliğinden dolayı yıkama, merhem ve krem olarak kullanışlıdır. Akyuvarları hareketlendirir, lenfatik akışı canlandırır, lenf bezlerinin ateşini düşürür ve lenfatik dolaşımı destekler. Aynısafadan yara tedavisinde de merhem, krem, sıcak kompres, yıkama, kulak yağı ve cilt pudrası olarak yararlanılabilir. Bez pişiği için aynısafa mükemmeldir. Kaşıntılı cilt rahatsızlıklarında ve kesik-yaraların her tipinde de çok kullanışlıdır.

Rezene ve anason: İkiside sindirim sistemindeki kolik-karın ağrısını azaltıcı ilaçları tatlandırmakta kullanılır. Rezene yumuşak bir ishal yapıcı ve sindirim sistemini rahatlatıcıdır. Anason hem sindirim sistemini rahatlatır hem de solunum sistemine özeldir. Anason solunum yolları enfeksiyonlarında ve öksürüklere iyi gelen bir bitkidir. Sadece rahatlatmaz, bronşiyal spazmları da azaltır. Akciğerleri boşalttığından dolayı uçucu yağının mikrop öldürücü özelliği vardır.

Çördük otu ve kekik: Uçucu yağlarındaki içeriklerinden dolayı idrar yolları ve solunum sisteminde bakteri öldürücü etkileri vardır. İkisi de balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Bronşlardaki spazm -kasılmaları çözerler. Yağları dışarıdan losyon ya da krem olarak kullanıldığında mantar öldürücü özelliğe sahiptir. Çördük otu farklı olarak sadece solunum sisteminde değil tüm vücudu rahatlatmada etkilidir. Bu yüzden çocuk gergin ve huzursuzsa sıklıkla çördük otu tercih edilir. Astım ve boğmacada genellikle kullanılır. Dahili bir ilaç ve dıştan buharı solunarak kullanılır.

Papatya: Popüler olarak bebek-çocuk bitkisi olarak bilinir. Çok yumuşak ve olduça etkilidir. Uçucu yağında civanperçeminde olduğu gibi azulen vardır. Fakat papatyadakinin miktarı daha fazladır. Papatyanın ateş düşürme özelliği azulenden kaynaklansa da başka maddelerde vardır. Papatya yağında bulunan alpha bisabolol ise ateş düşürücü, spazm çözücü ve ağrı kesici etkiye sahiptir. Papatyanın sindirim sistemine özel bir etkisi vardır. Gaz, sinirsel sindirim sistemi rahatsızlıkları, ishal ve akut sindirim sistemi tahrişlerinde kullanılır. Demlenerek kullanıldığında acıyı azaltır, mide ve bağırsakları sakinleştirir. Bakteri zehirlerini bağladığı ve etkisiz hale getirdiği kanıtlanmıştır. Streptekok ve stafilokok bakterilere karşı etkilidir. Üst solunum yolları için buharı solunduğunda enfeksiyon ve sinüzite iyi gelir. Bu kesindir. Dıştan lapa olarak, kremler, yara yıkamaları, ateş düşürme ve tahrişi hafifletmek için kullanılır.

Mürver çiçeği: Üst solunum yollarında, burun mukozasında ve sinüslerde etkilidir. Yatıştırıcı(içeriğindeki zamktan dolayı), ateş düşürücü, nezleye karşı ve terletici özellikleri bulunur. Bu yüzden ateşin eşlik ettiği üst solunum yolu enfeksiyonlarında oldukça kullanışlıdır. Ihlamurla karıştırıldığında grip için muhteşem bir karışım meydana gelir.”

Paul Bergner
Kuzey Amerika Tedavi Edici Bitki Bilimi Akademisi Müdürü

66 thoughts on “Bebek ve Çocuklar için Şifalı Bitkiler

 1. Merhaba hocam 16 aylık bır oglum var genelde geceleri yogun olan bı oksurugu oluyo GUN cersındede arasıra oksuruyo doktora gittik cıgerlerde bısey yok dedi durup vardı ama ben bitkisel bır corum ıstıyorum bitkisel olarak bana ne tavsıye edebılrsınız

 2. burçin ozkAN says:

  merhaba çocuğum 2,5 yaşında alternatif tıp dokturuna ihtiyacım var nasıl bulabilirim. Çok korkuyor ve tedirgin sürekli okulda sürekli çanta sırtında geziyor korkuları için masaja ihtiyacı olduğunu söyledi pedegogları 4 yaşından önce biişey yapılamaz dedi ama nasıl ulaşacağımı bilmiyorum.

 3. merhaba benim kızım 3 aylık ve karacığer değerleri 80-90 cıkıyor lavanta kürü kullansam bebeğe faydası olurmu yada ben içsem bebek için faydalı olurmu lutfen bilgi verebilirmisiniz tesekkurler:.

  • Lavantayı siz içebilirsiniz. Kalple ilgili sorunu olan bir bebekte sırf annesinin içtiği çayla duzelmişti. İnş sizin bebeginizde sifa bulur. Çok geçmiş olsun.

 4. Merhaba 2 yaşındaki kızımın lökositleri çok yuksek çıkıyor hersey yapıldı 3 aydır bir problem yok viral kaynaklı oldugu için antibiyotikte dusurmuyor Allah ruzası için yardım edin kötü bir hastalığa cevirmeden düşmesi lazımmış wbc nasıl düşer

  • Antiviral bitkileri kullanabilirsiniz. Zencefil, limon, sarımsak, kekik. Bunlar antiviral özelliktedir. Çay yaparak ya da yemeklerine piştikten sonra ekleyerek kullanabilirsiniz.

 5. Kızım sürekli grip oluyor oksurugu çok 1 aydır öksürüyor nefes almaktan zorlanıyor napabilrim

 6. Merhaba sitenizi ilk kez gordum cok faydali bilgiler paylasilmis tesekkur ederim.Benim 5 aylik bir bebegim var balgamli oksurugu var Nefesi sikintili odayi Nemli tut maya ozen gosteriyorm,ayva cekirdegi cayinin sifasini okudum hazirladim yarin sabah hazir olcak ama ne kadar vermeliyim bilmiyorm ayva crkirdegi cayindan once ne verebilirim? Insaallh hemen gorur ve cevaplarsiniz.

  • Çaydan önce birşey vermeniz gerekmiyor. Zaten anne sütü alıyordur diye düşünüyorum. Günboyu verebilirsiniz. Su içiriyorsanız su yerine de.

 7. Saadet hanim , ben çorekotu yağı yapmaya çalıştım. Fakat güneşte bekletmedim. 20 gün dolabın içinde karanlıkta beklettim yani😕. Yanlış kalmış aklımda. Az evvel okuyunca bir daha yazınızı hatamı farkettim. Benim yağım olmamışmıdır şimdi? Yeniden mi yapsam? Sevgiler

 8. Merhaba hocam kekiği iki yaşındaki kızımın boğaz iltihabı için kullanabilir miyim ? Nasıl kullanmam gerekiyor. Dr her gidişimizde antibiyotik veriyor faydası yok. Yardımcı olun lütfen teşekkürler

  • Tabi kullanabilirsiniz. 1 su bardağı kaynar suda 1 tatlı kaşığı kekiği demleyin. Bardağın dörtte birini günde 3 kere verin.

 9. Merhaba hocam iki yasindaki ogluma hacamat yapilabilirmi yada hacamat yasi cocuklarda kacdir

  • Merhaba Hatice Hanım. İslam ülkelerinde çocuklara sünnet olduğu için doğar doğmaz hacamat yapılmaktadır. Hatta bu bebeklerin çok daha sakin olduğu söylenir.

 10. gülçin says:

  Merabalar benim 3yasinda bir oglum var.ve asiri hareketli,sinirli,asabi ve ofke kontrolu yok bunun icin ne onerirsiniz simdiden tesekkurler

  • Papatya çocuklar için vazgeçilmez bir bitki. Yatıştırıcı ve uyku verici özelliktedir. İkizler bebekken çok istifade etmiştik papatyadan.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>