Bebek ve Çocuklar için Şifalı Bitkiler

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Son günlerde durmadan şifalı bitkileri araştırıyorum. İyice sardım şu bitkilere. Yakında elişi günlüğü, bitki günlüğüne dönüşürse hiç şaşırmayın:)

İnternette yine şifalı bitkileri araştırırken çok faydalı bir yazı buldum. Pediatride kullanılan yani bebek ve çocuklar için kullanılan şifalı bitkilerle ilgili bir yazı. Ben de çocuklar hastalanınca kullanmak için yazının çevirisini yaptım. Eşim ne yaptığımı sorunca çeviri yaptığımı söyledim. O da yazının herkese çok faydalı olabileceğini ve siteme eklememi söyledi. Ben de hem çevirim kenarda köşede kağıtlarda kaybolup gitmesin diye hem de beni takibeden birçok annenin de faydalanmasını istediğim için çevirimi ekliyorum siteme. Gönül isterki hastalıklar hiç olmasın. Hastalıklar oluyor tabi ama bitkisel çareleri oldu mu artık vız gelir.

Çocuklar hastalandı mı her seferinde acaba ateşini bitkilerle düşürebilir miyim? Ufff gene bu şurubu nasıl içireceğim bu çocuğa? (Çocuklarının hiçbiri şurup sevmeyen bir anne olunca) Bu antibiyotik çok zararlı acaba bitkisel bir alternatifi yok mudur? diye birsürü sorular beynimi tırmalarken bulduğum bu bilgiler içime su serpmiş durumda. Düşünsenize hiçbir çocuğu şurup sevmeyen bir anne olarak bu bitkilerin dıştan bile çaylarını ya da lapalarını sürerek çocuklarımın ateşlerini düşürebileceğim. Bu su vücut tarafından hemencecik emilir ve ateşini düşürmeye başlarmış. Kaynatılan bitki buharları solunum yollarına çok iyi geliyormuş. Gene aynısafadan krem yapılıp bez pişiklerine iyi gelmesi. Çocuklara kullandığım kortizonlu- mantar öldürücü ama kimbilir daha ne yan etkileri olan merhemler. Balgam söktürücü olarak kullandığımız şimdilerde yasaklanan birton ilaç. Hepsi için alternatif çözümler bulabileceksiniz bu yazıda.

Yazıyı http://medherb.com sitesinden alıp çevirdim. Umarım bütün annelere (ben de dahil) çok faydalı olur bu yazı. Bende bol bol dua alırım :)

Spices

Çocuk Hastalıkları için Bitkiler

“Çocuklar hastalıklarında bitkisel ilaçların kullanımı güvenli ve etkilidir. Bitkisel ilaçlar diğer tedavi yöntemlerini tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır. Pediatrik ilaçlar olarak çeşitli bitkilerden elde edilen çaylar, buharlar, banyolar, masajlar, pudralar ve tentürler kullanılmaktadır. Genelde bir ya da iki farklı preparat kullanımı daha etkilidir. Orta kulak iltihabı(otitis media) durumunda bitkinin dışarıdan yağ içeriden çay olarak kullanımı daha uygundur.

Bitkilerde Doz Ayarı

Çocukta doz ayarının yapılması oldukça önemlidir. Çocuğun boy, kilo ve yaşına göre ayarlama yapılmalıdır. Çocuğun yaşına göre güvenli doz ayarlamasının yapıldığı birkaç formül var. Örneğin 6 yaşındaki bir çocuğun doz ayarı yapılırken;

(çocuğun yaşı) / (çocuğun yaşı + 12) =… yetişkin dozu

6 / (6+12) = 1/3 yetişkin dozu (yani 6 yaşındaki bir çocuğa yetişkine verilenin 3′te 1′i kadarı verilmeli. 1 tatlı kaşığı bitkiyi 1 su bardağı hesabı yaparsanız, bardağın 1/3′ü çocuğa verilmeli.)

Bu doz çocuğa günde 3 kere verilir. Fakat günde 4 kere ya da 2-3 saatte bir verilirse akut durumlarda daha etkilidir. 5 yaşında üst solunum yolları enfeksiyonu olan, ateşli, burnu akan, farenjitli, keyifsiz bir çocuğu düşünelim. Ben bu çocuğa hastalığı akut durumda ise 2-3 saatte bir 10-15 damla doz veririm. Çocuk biraz düzelince dozu günde 3′e düşürürüm ve tedaviyi 7-10 gün sürdürürüm. Eğer kronik bir durum söz konusuysa günde 3 kez 10-15 damla dozunda ve daha uzun bir zaman zarfında tedaviyi sürdürürüm.

Hem iç hem dıştan tedavide dışarıdan bitki tedavilerinin uygulaması daha kolay ve etkilidir. Dışarıdan tedavi bitki banyoları, dermotolojik durumlarda cilt yıkamaları, ateş ve gripte; losyonlar, bronşiyal tıkanıklık ve daralmada bitki buharları, şişmiş bezeler ve ağrılı bademcik için bitki sıcak kompresleri şeklindedir.

Civanperçemi: Ateş düşürücü, soğutucu bir bitkidir. İçeriğindeki azulen’den dolayı damar-bağ dokusuna etkilidir. Ayrıca gaz gidericidir. Dışarıdan uygulamayla bile azulen ateşi düşürür, doku iyileşmesini sağlar. Pansuman, banyo ya da krem olarak kullanılabilir.

Aynısafa: Geniş bir kullanım alanı vardır. Bitkinin antifungal(mantar öldürücü) özelliğinden dolayı yıkama, merhem ve krem olarak kullanışlıdır. Akyuvarları hareketlendirir, lenfatik akışı canlandırır, lenf bezlerinin ateşini düşürür ve lenfatik dolaşımı destekler. Aynısafadan yara tedavisinde de merhem, krem, sıcak kompres, yıkama, kulak yağı ve cilt pudrası olarak yararlanılabilir. Bez pişiği için aynısafa mükemmeldir. Kaşıntılı cilt rahatsızlıklarında ve kesik-yaraların her tipinde de çok kullanışlıdır.

Rezene ve anason: İkiside sindirim sistemindeki kolik-karın ağrısını azaltıcı ilaçları tatlandırmakta kullanılır. Rezene yumuşak bir ishal yapıcı ve sindirim sistemini rahatlatıcıdır. Anason hem sindirim sistemini rahatlatır hem de solunum sistemine özeldir. Anason solunum yolları enfeksiyonlarında ve öksürüklere iyi gelen bir bitkidir. Sadece rahatlatmaz, bronşiyal spazmları da azaltır. Akciğerleri boşalttığından dolayı uçucu yağının mikrop öldürücü özelliği vardır.

Çördük otu ve kekik: Uçucu yağlarındaki içeriklerinden dolayı idrar yolları ve solunum sisteminde bakteri öldürücü etkileri vardır. İkisi de balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Bronşlardaki spazm -kasılmaları çözerler. Yağları dışarıdan losyon ya da krem olarak kullanıldığında mantar öldürücü özelliğe sahiptir. Çördük otu farklı olarak sadece solunum sisteminde değil tüm vücudu rahatlatmada etkilidir. Bu yüzden çocuk gergin ve huzursuzsa sıklıkla çördük otu tercih edilir. Astım ve boğmacada genellikle kullanılır. Dahili bir ilaç ve dıştan buharı solunarak kullanılır.

Papatya: Popüler olarak bebek-çocuk bitkisi olarak bilinir. Çok yumuşak ve olduça etkilidir. Uçucu yağında civanperçeminde olduğu gibi azulen vardır. Fakat papatyadakinin miktarı daha fazladır. Papatyanın ateş düşürme özelliği azulenden kaynaklansa da başka maddelerde vardır. Papatya yağında bulunan alpha bisabolol ise ateş düşürücü, spazm çözücü ve ağrı kesici etkiye sahiptir. Papatyanın sindirim sistemine özel bir etkisi vardır. Gaz, sinirsel sindirim sistemi rahatsızlıkları, ishal ve akut sindirim sistemi tahrişlerinde kullanılır. Demlenerek kullanıldığında acıyı azaltır, mide ve bağırsakları sakinleştirir. Bakteri zehirlerini bağladığı ve etkisiz hale getirdiği kanıtlanmıştır. Streptekok ve stafilokok bakterilere karşı etkilidir. Üst solunum yolları için buharı solunduğunda enfeksiyon ve sinüzite iyi gelir. Bu kesindir. Dıştan lapa olarak, kremler, yara yıkamaları, ateş düşürme ve tahrişi hafifletmek için kullanılır.

Mürver çiçeği: Üst solunum yollarında, burun mukozasında ve sinüslerde etkilidir. Yatıştırıcı(içeriğindeki zamktan dolayı), ateş düşürücü, nezleye karşı ve terletici özellikleri bulunur. Bu yüzden ateşin eşlik ettiği üst solunum yolu enfeksiyonlarında oldukça kullanışlıdır. Ihlamurla karıştırıldığında grip için muhteşem bir karışım meydana gelir.”

Paul Bergner
Kuzey Amerika Tedavi Edici Bitki Bilimi Akademisi Müdürü

66 thoughts on “Bebek ve Çocuklar için Şifalı Bitkiler

 1. HOCAM DOKUZ YAŞINDA BİR KIZIM VAR COCUK ROMATİZMASI VAR EL PARMAKLARINI TAM YUMRUK YAPAMIYOR BİRDE DİZ ÜSTÜ OTURAMIYOR HOCAM ÖNERECEĞİNİZ bir ilaç varmı saygılar

 2. saadet hanim merhaba benim kizim 7 yasinda sinuzit ve geniz akintisi fazla oksuruk kuvvetli ne yapabilirim.bana acil cevap yazabilirseniz sevinirim.birde bitkisel ilaclari kullanmak istiyorum zarari olurmu.

  • Aysun Hanım bu gibi durumlarda adaçayı kullanıyorum çocuklarıma. Sitede adaçayını aratarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Bitkisel ilaç derken neyi kastettiğinizi anlayamadım.

   • tesekkur ederim saadet hanim.bitkisel ilac derken ben arkadasin araciligi ile bir siteyi aradim bazi bitkisel ilac onerdiler bana 3 aylik kullanimda gecegini soyluyorlar.1 aylik kullanimin maliyeti 325 tl alsam ne kadar faydali veya zararli olur bilmiyorum tereddutte kaldim.kullanmak dogru olurmu ne yapmaliyim sizce tesekkur ederim.

    • o kadar paralar dökmenize gerek yok. 3 liralık adaçayıyla çok rahat geçirebilirsiniz. İçinde ne olduğunu bilmediğim şeyi kimseye öneremem. Karışım bitkileri yada macun olanları bile kullanmıyorum. Evimde kendım hazırlıyorum. Hele hap şeklinde olanları hiç tavsiye etmem. İçlerine kimyasal konuyor. Birşey olunca da bakın bitkiler ne kadar zararlı deniliyor.

 3. Hayirli gunler,3.5 yasinda kizimin sutekli bacakalrinda ve kollarinda kasintilar oluyor. Cildi biraz kuru. Aynisefa bitkisini icirmem de bi sikinti olur mu yoksa sadece suyunu vucuduna surmelimiyim? Banyo suyuna eklesem icinde biraz durmasinin sakincasi olur mu?

  • Aynısafa bebeklerin bez pişiklerinde dahi güvenle kullanılabilen bir bitki. Çocuğunuz içinde dışardan kullanabilirsiniz, banyo suyuna ekleyebilir, bu suda bekleyebilir. Ancak problemin kaynağına inilmeli. Çocuğunuzun katkılı-hazır gıdalar yiyorsa bunları mutlaka bırakmalısınız.

 4. ulku olcen says:

  Benim 10aylik kizim var 4aylik ken basladi surekli idrar yolu enfeksiyonu geciriyor kultur temiz sontali filim cekildi oda iyin
  Bitgisel ne icirebilirim yada ne yapa bilirim yardimci olursaniz sevinirim tesekurler

 5. Merhaba saadet hanım acil yardiminiza ihtiyacım var oğlum üç yaş kızım altı aylık ikisinede burun akıntısı ve öksürük başladı ada cayina başladım tam olarak ne kadar vermem gerekiyor bide papatya yağı demedim kırk günü geçiyor atık olmuşumdur papatya yağını çocuklara ne şekilde vereyim yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Merhabalar. 6 aylık kızınıza sabah akşam yarım fincan, oğlunuza ise sabah akşam yarım bardak kadar verebilirsiniz adaçayını. Papatya yağınız olmuştur artık. Papatya yağını ateşlenmelerinde ve ağrı sızılarında dıştan masaj yoluyla kullanabilirsiniz.

 6. Benim 2 oglum var biri 6 oteki 2 yasinda bogaz enfeksiyonu var ve kucuk alerjik bronsit atesleniyorlar ne yapmaliyim

  • Boğaz enfeksiyonu için adaçayını içiriyorum çocuklarıma. Alerji durumlarında ise keçiboynuzunu kullanabilirsiniz. Alerjik durumlarda kullanılabilecek en masum bitkidir.

 7. Merhaba Saadet hanım. Oğlum 11 aylık çok sık geniz akıntısı oluyo hemen ardından da boğaz enfeksiyonu oluşuyor.bugüne kadar hep antibiyotik tedavisiyle geçirdik maalesef. Yazınızı okudum ama bi tanıdığım adaçayının özellıkle erkek çocuklarda hormonlarının hızlı gelişmesini sağladığını duyunca tereddütte kaldım. Yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler

  • Ayten Hanım adaçayının bahsedilen etkiyi göstermesi için; erkek çocuğun ergenlik döneminde 4 ay boyunca günde 14 bardak adaçayı içmesi gerekiyor. Bunu yapabilmek imkansız. Bitkilerin etkileri yavaş ama kararlıdır ve vücutla uyumludur. İlaçlar ise hızlı ve yıkıcı bir şekilde diğer organlara zarar vererek etki ederler.

 8. merhaba benim 2buçuk yaşinda bioğlumvar boğazinda kizariklik veöksuruk var bununicin nevermeliyim

 9. Benimde 1.5 yaşında oğlum var .sürekli öksürük sürekli burun akıntısı oluyo .doktora götürüyorum üsutmekten olmuş diyorlar ilaçlarını iciriyorum sonra yine grip oluyo tekrar başa dönüyoruz ne yapmalıyım

  • Adaçayı vermeye başlarsanız hastalık aralarının seyreldiğini ve hasta olmadığını göreceksiniz. Çünkü adaçayı bağışıklığı da güçlendiriyor.

 10. oglum sabahtan beri atesi 38.5 ile38 arasi gidip geliynormale donemesi icin ne yapmqliyim cok acil yardimmm.vucudunda ates yok sadece basi sicak oluyor eli ayagi buz kesyor nedeni nedir acaba.

  • Tülay Hanım 38,5 ateş iç önemli değil. 40 derecede bile ilaç vermiyorum ben. Çünkü ateş bağışıklık sisteminin çalıştığını gösterir. Ve sabırla ateşten sonra vücudun rahatladığını görürsünüz. Korkulacak olan havale ateşle gelen değil, soğuk şekilde düşük ısılarda geçirilen havaleler kalıcı hasara neden olur.

  • Bayanlar eger cocuklarinizda öksürük varsa 1tatli kaşığı bala biraz karabiber koyup verin bide sadece göğsüne cok az vicx sürüp birazda kolanya döküp sürün inanılmaz iyi geliyo 6aydan büyük cocuklarda deneyebilrisniz bu şiddetli oksurukler için bire bir biz her seferinde bunun sayesinde kurtuluyoruz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>