Bebek ve Çocuklar için Şifalı Bitkiler

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Son günlerde durmadan şifalı bitkileri araştırıyorum. İyice sardım şu bitkilere. Yakında elişi günlüğü, bitki günlüğüne dönüşürse hiç şaşırmayın:)

İnternette yine şifalı bitkileri araştırırken çok faydalı bir yazı buldum. Pediatride kullanılan yani bebek ve çocuklar için kullanılan şifalı bitkilerle ilgili bir yazı. Ben de çocuklar hastalanınca kullanmak için yazının çevirisini yaptım. Eşim ne yaptığımı sorunca çeviri yaptığımı söyledim. O da yazının herkese çok faydalı olabileceğini ve siteme eklememi söyledi. Ben de hem çevirim kenarda köşede kağıtlarda kaybolup gitmesin diye hem de beni takibeden birçok annenin de faydalanmasını istediğim için çevirimi ekliyorum siteme. Gönül isterki hastalıklar hiç olmasın. Hastalıklar oluyor tabi ama bitkisel çareleri oldu mu artık vız gelir.

Çocuklar hastalandı mı her seferinde acaba ateşini bitkilerle düşürebilir miyim? Ufff gene bu şurubu nasıl içireceğim bu çocuğa? (Çocuklarının hiçbiri şurup sevmeyen bir anne olunca) Bu antibiyotik çok zararlı acaba bitkisel bir alternatifi yok mudur? diye birsürü sorular beynimi tırmalarken bulduğum bu bilgiler içime su serpmiş durumda. Düşünsenize hiçbir çocuğu şurup sevmeyen bir anne olarak bu bitkilerin dıştan bile çaylarını ya da lapalarını sürerek çocuklarımın ateşlerini düşürebileceğim. Bu su vücut tarafından hemencecik emilir ve ateşini düşürmeye başlarmış. Kaynatılan bitki buharları solunum yollarına çok iyi geliyormuş. Gene aynısafadan krem yapılıp bez pişiklerine iyi gelmesi. Çocuklara kullandığım kortizonlu- mantar öldürücü ama kimbilir daha ne yan etkileri olan merhemler. Balgam söktürücü olarak kullandığımız şimdilerde yasaklanan birton ilaç. Hepsi için alternatif çözümler bulabileceksiniz bu yazıda.

Yazıyı http://medherb.com sitesinden alıp çevirdim. Umarım bütün annelere (ben de dahil) çok faydalı olur bu yazı. Bende bol bol dua alırım :)

Spices

Çocuk Hastalıkları için Bitkiler

“Çocuklar hastalıklarında bitkisel ilaçların kullanımı güvenli ve etkilidir. Bitkisel ilaçlar diğer tedavi yöntemlerini tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır. Pediatrik ilaçlar olarak çeşitli bitkilerden elde edilen çaylar, buharlar, banyolar, masajlar, pudralar ve tentürler kullanılmaktadır. Genelde bir ya da iki farklı preparat kullanımı daha etkilidir. Orta kulak iltihabı(otitis media) durumunda bitkinin dışarıdan yağ içeriden çay olarak kullanımı daha uygundur.

Bitkilerde Doz Ayarı

Çocukta doz ayarının yapılması oldukça önemlidir. Çocuğun boy, kilo ve yaşına göre ayarlama yapılmalıdır. Çocuğun yaşına göre güvenli doz ayarlamasının yapıldığı birkaç formül var. Örneğin 6 yaşındaki bir çocuğun doz ayarı yapılırken;

(çocuğun yaşı) / (çocuğun yaşı + 12) =… yetişkin dozu

6 / (6+12) = 1/3 yetişkin dozu (yani 6 yaşındaki bir çocuğa yetişkine verilenin 3′te 1′i kadarı verilmeli. 1 tatlı kaşığı bitkiyi 1 su bardağı hesabı yaparsanız, bardağın 1/3′ü çocuğa verilmeli.)

Bu doz çocuğa günde 3 kere verilir. Fakat günde 4 kere ya da 2-3 saatte bir verilirse akut durumlarda daha etkilidir. 5 yaşında üst solunum yolları enfeksiyonu olan, ateşli, burnu akan, farenjitli, keyifsiz bir çocuğu düşünelim. Ben bu çocuğa hastalığı akut durumda ise 2-3 saatte bir 10-15 damla doz veririm. Çocuk biraz düzelince dozu günde 3′e düşürürüm ve tedaviyi 7-10 gün sürdürürüm. Eğer kronik bir durum söz konusuysa günde 3 kez 10-15 damla dozunda ve daha uzun bir zaman zarfında tedaviyi sürdürürüm.

Hem iç hem dıştan tedavide dışarıdan bitki tedavilerinin uygulaması daha kolay ve etkilidir. Dışarıdan tedavi bitki banyoları, dermotolojik durumlarda cilt yıkamaları, ateş ve gripte; losyonlar, bronşiyal tıkanıklık ve daralmada bitki buharları, şişmiş bezeler ve ağrılı bademcik için bitki sıcak kompresleri şeklindedir.

Civanperçemi: Ateş düşürücü, soğutucu bir bitkidir. İçeriğindeki azulen’den dolayı damar-bağ dokusuna etkilidir. Ayrıca gaz gidericidir. Dışarıdan uygulamayla bile azulen ateşi düşürür, doku iyileşmesini sağlar. Pansuman, banyo ya da krem olarak kullanılabilir.

Aynısafa: Geniş bir kullanım alanı vardır. Bitkinin antifungal(mantar öldürücü) özelliğinden dolayı yıkama, merhem ve krem olarak kullanışlıdır. Akyuvarları hareketlendirir, lenfatik akışı canlandırır, lenf bezlerinin ateşini düşürür ve lenfatik dolaşımı destekler. Aynısafadan yara tedavisinde de merhem, krem, sıcak kompres, yıkama, kulak yağı ve cilt pudrası olarak yararlanılabilir. Bez pişiği için aynısafa mükemmeldir. Kaşıntılı cilt rahatsızlıklarında ve kesik-yaraların her tipinde de çok kullanışlıdır.

Rezene ve anason: İkiside sindirim sistemindeki kolik-karın ağrısını azaltıcı ilaçları tatlandırmakta kullanılır. Rezene yumuşak bir ishal yapıcı ve sindirim sistemini rahatlatıcıdır. Anason hem sindirim sistemini rahatlatır hem de solunum sistemine özeldir. Anason solunum yolları enfeksiyonlarında ve öksürüklere iyi gelen bir bitkidir. Sadece rahatlatmaz, bronşiyal spazmları da azaltır. Akciğerleri boşalttığından dolayı uçucu yağının mikrop öldürücü özelliği vardır.

Çördük otu ve kekik: Uçucu yağlarındaki içeriklerinden dolayı idrar yolları ve solunum sisteminde bakteri öldürücü etkileri vardır. İkisi de balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Bronşlardaki spazm -kasılmaları çözerler. Yağları dışarıdan losyon ya da krem olarak kullanıldığında mantar öldürücü özelliğe sahiptir. Çördük otu farklı olarak sadece solunum sisteminde değil tüm vücudu rahatlatmada etkilidir. Bu yüzden çocuk gergin ve huzursuzsa sıklıkla çördük otu tercih edilir. Astım ve boğmacada genellikle kullanılır. Dahili bir ilaç ve dıştan buharı solunarak kullanılır.

Papatya: Popüler olarak bebek-çocuk bitkisi olarak bilinir. Çok yumuşak ve olduça etkilidir. Uçucu yağında civanperçeminde olduğu gibi azulen vardır. Fakat papatyadakinin miktarı daha fazladır. Papatyanın ateş düşürme özelliği azulenden kaynaklansa da başka maddelerde vardır. Papatya yağında bulunan alpha bisabolol ise ateş düşürücü, spazm çözücü ve ağrı kesici etkiye sahiptir. Papatyanın sindirim sistemine özel bir etkisi vardır. Gaz, sinirsel sindirim sistemi rahatsızlıkları, ishal ve akut sindirim sistemi tahrişlerinde kullanılır. Demlenerek kullanıldığında acıyı azaltır, mide ve bağırsakları sakinleştirir. Bakteri zehirlerini bağladığı ve etkisiz hale getirdiği kanıtlanmıştır. Streptekok ve stafilokok bakterilere karşı etkilidir. Üst solunum yolları için buharı solunduğunda enfeksiyon ve sinüzite iyi gelir. Bu kesindir. Dıştan lapa olarak, kremler, yara yıkamaları, ateş düşürme ve tahrişi hafifletmek için kullanılır.

Mürver çiçeği: Üst solunum yollarında, burun mukozasında ve sinüslerde etkilidir. Yatıştırıcı(içeriğindeki zamktan dolayı), ateş düşürücü, nezleye karşı ve terletici özellikleri bulunur. Bu yüzden ateşin eşlik ettiği üst solunum yolu enfeksiyonlarında oldukça kullanışlıdır. Ihlamurla karıştırıldığında grip için muhteşem bir karışım meydana gelir.”

Paul Bergner
Kuzey Amerika Tedavi Edici Bitki Bilimi Akademisi Müdürü

66 thoughts on “Bebek ve Çocuklar için Şifalı Bitkiler

 1. muhammed says:

  Benim 1 yaşında bir kızım birde 2 yaşında bir oğlum var kızım suan Ateşli sabahtan belli ateşi düşmedi surupda icirdim yinede düşmedi elimde suan papatya ve Civan percemi var nasıl demlemem gerekir ne kadar vermem gerekiyor oğlumda iki gun once ateslenmisti ertesi gun hiç birseyi kalmamıştı yine aynı surupdan icirmistim gecti.kizda degisiklik yok acil cevap

  • Muhammed Bey papatya ve civanperçemi her ikisini de demleyerek kullanın. Yani bir tatlı kaşığı bitkinin üzerine 1 bardak kaynar su ekleyin, 5 dakika demleyin. Papatyayı kullanın ilk olarak. Papatya bebek bitkisidir. Bir alerjisi yoksa yarım bardağını sabah, diğer yarısını ise akşam içebilir. Hatta ilk zamanlar daha da sık verebilirsiniz. Geçmişler olsun.

 2. Hatun nazlı says:

  İyi akşamlar 2 yaşında oğlum var ve 1 aya yakındır balgamlı öksürüyor.12 gün önceye kadar 10 gün süreli antibiyotik kullandı, hiç birşekilde fayda görmedik. 1 hafta önce tekrar doktora götürdüm cigerlerinde birşey yok dedi,boğazına bakamadı.balgamlı öksürüğü için lütfen bir tavsiyede bulunun şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba HAtun Hanım. Ciğerlerine inmediyse öksürük burun tıkanıklığından dolayıdır. Bunun için oğlunuza adaçayı içirin. Ve burnuna da yine adaçayı damlatın.

 3. TUBA ÇALIŞKAN says:

  MERHABALARR..BENİM İLKEM TUANA ADINDA DÜNYA TATLISI BİKIZIM VAR..ŞU ANDA 4 AYLIK..ÇOK FENA BİŞEKİLDE GAZ SORUNU YAŞADIK..HASTTANELİK OLDUKK HERGÜN..ARTIK BİZE GAZLI BEBEK DİYOLARR…GAZLA BERABERDE UYKU SORUNUMUZ VAR ÇOK FENAA.BİTKİSEL GAZ İLAÇLARI KULLANDIK.EZCANEDE NEVARSA DENEDIKK.ABARTISIZZ..ŞUANDA SAPSİPLEKLES ADINDA GAZ İLACI KULLANIYORM..UYSUN DIYE REZENE VERİYORUM..AMA İŞE YARAMIYOR..LÜTFEN BANADA YARDIM EDİN..

  • Papatyayı denediniz mi? Ve rezeneyi kaç gün ve ne düzende verdiniz?

   • TUBA ÇALIŞKAN says:

    rezeneyi 1.5 aydır veriyorum..her akşam 6 7 çay kaşıgı..gündüzleri vermiyorum ama.alışkanlık yapmasın diya..papatyayıda denedik verdigim zaman çok kustu agır geldi di vermemeye karar verdim..bizim bi sancımız varr haftada 1 benim karnıma giriyor ben tam geçti diyorum ertesi gün kızım başlıyor kıvranmaya..ama çok şiddetlı. görsenizz morana kadar aglıyor.1.2 saat.ve ben çaresizim.

    • Papatyanın ağır geleceğini sanmıyorum. Çünkü bebek bitkisi. Belki alerjik bir çeşidini kullanmış olabilirsiniz. Rezeneyi kendiniz de kullanın, hem sütünüz artar hem sancınızı keser. Rezene vücudun aldığı soğuğu atmada çok önemli bir bitkidir. Bir de yine hem karaciğerinizi temizlemek hem de sütünüzü arttırmak için deve dikeni tohumu kullanabilirsiniz. Bebeğinize de hem papatya hem de rezeneyi vermeye devam edin. Çünkü papatya çok güzel rahatlatıyor ve uyku getiriyor. Tabi bebeğinizin sorunu gazsa. Bazı bebeklerde fistül sorunu falanda olabiliyor. Bu yüzden önce doktora teşhis koydurup sonrasında bitkilerden yardım almak daha uygun. Allah şifalar versin.

 4. Gunaydin iyi bayramlar oğlum ateşli ve Boğazı’da ağrıyor ne yapabilirim hangi bitkİ’den nasil kullanabilirim ayrıntılı yazarsanız sevinirim 2yasinda

  • İyi bayramlar. yorumunuzu yeni gördüm. hemen adaçayıyla başlayın. hem bademcik ağrısnı hem de ateşini geçirir. 1 bardak demleyin ve sabah akşam üçte birini içirin. Allah şifalar versin.

 5. kayısı yağı yapmayı denedim bu gün3.günü sanki dibine suyu birikmiş gibiydi ağzını açtım köpürdü birden karıştırıp geri kapattım acaba bozuldu kokuştu felan mı bu onu mu gösterir yoksa meyve yağın içinde beklediği için asitlendi mi?? çöpe mi gitti hala kullanılabilir mi acilen cvb bekliyorum….

 6. merhabalar!!evde bitki yağı yapımı yazısı kısmına yorum yapamadığım içn buraya yazıyorum benim cildim çok kuru bunun için papatya yağı alacaktım ama sizin tarifiniz beni çok umutlandırdı .sorum şu ki yorumarı okurken kafam karıştı zeytinyağı içindi bekleyen mesela papatyayı süzmesek direkt şişenin içnden alıp sıksak olmaz mı birde yüzüme kullansam ne olur??kuru papatya olunca daha mı çok koymak gerekir şimdiden tşk..bu arada koyu renk 250ml lik şiselerde satılan yağlar var dirkt öyle alıp koyu şişe içinde bekletsek olmaz mı??

 7. Sizi tebrik ediyorum bir anne olarak çocuklarınız için neler öğrenmişsiniz neler…size bir sorum olacak bebeğiniz ateşlendiğinde ateşi düşürmek için uyguladığınız yöntemler neler acaba?

  • Sağolun Reyhan Hanım. Çocuklarım soğuk algınlığı geçirmeye başlayınca öncelikle ağız ve burundan adaçayı kürüne başlıyorum. Adaçayı en kuvvetli bitkisel antibiyotiktir. Ve genel olarak çocuklarım ateşlenmiyor. Nadiren ateşlendikleri bir durum olunca da maksimum 38-38,5 derece ateşleri oluyor. Başlarına ıslak bez, vücutlarına da ev yapımı elma sirkesi sürerek sabırla ateşlerinin düşmesini bekliyorum. Ertesi güne ateş kalmıyor. Ateş, vücudun içindeki zehirleri eritip temizlemek için çalıştırdığı mekanizmadır. Bu mekanizma ateş düşürücülerle baskılandığında bir dahaki sefere ateş daha yüksek ve günler sürecek şekilde tekrarlıyor. Yani konvansiyonel ilaçlarla sonu olmayan kısır bir döngünün içine giriliyor. Bunlar benim yaşayarak öğrendiğim naçizane tecrübelerim.

 8. saadet hanım merhaba, bitki yağlarıyla ilgili yorum almıyo musunuz artık? bende hayli üzüm çekirdeği var, zeytinyağ koydum üzerine ama koyduktan sonra aklıma geldi öğütüp mü koysaydım daha iyi olurdu?

  • Merhaba. Sınavlar yaklaştı, ödevler filan var yoğunum bu ara. Öğütmenize gerek yok. Zeytinyağı o zaman zarfında içine kadar nüfuz ediyor. Çörekotunu o şekilde öğütmeden yaptım ve gayet yoğun bir yağ elde ettim. Çok fazla bitkilere müdahale etmeyi doğru bulmuyorum.

 9. Vakti nehar nur says:

  Sa sitenizi çok begendim allah razı olsun çok yararlı bilgiler. Papatya yağı mayaladım bakalım ins olur çok mantıklı geldi bende 2 bebek annesiyim doğal şeyleri çok kaynatır içiririm kızlara şifalı yağlarla da masaj yapıyorum evde yapımı duyunca çok mutlu oldum birşey soracağım eczane den aldığımız gibi konsantre ve kokuşu keskin mi oluyo.

  • as çok sağolun. Eczaneden alınanlar zaten seyreltilmeden kullanılamıyor. Çünkü çok keskin. Eczanedekilerin zeytinyağıyla seyreltilmiş hali olarak düşünebilirsiniz.

 10. detaylı yazınız ıcın cok tesekkur ederım. guzel bır makale olmus.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>