Dondurma Çubuğuyla Dantel

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Bu örnek evimde kullandığım, çeyizim için annemle beraber ördüğümüz 10 senelik salon takımı örneğim. Annemin ördüğü motifler biraz daha iri benimkiler elim sıkı olduğundan olsa gerek daha minik oldu. Ama ben nedendir bilinmez her zaman annemin ördüklerini daha çok sevdim. Uzun ilmekler halinde olan kısımları çoğu kişiler dondurma çubuyla yaparlarmış. Biz o zaman sık iğnelerin ilmeklerini tığda biriktirerek -şiş misali- yapmıştık. Ama dondurma çubuğuyla yapılanlar sanırım daha muntazam oluyordur. Bir de örneğin aslında aradaki motifler yoktu. Anneme dantel biraz fazla boşluklu görününce aradaki motifleri de annem uydurdu. Böylece delikler kapanmış oldu.

Yine bu teknikle yaptığım örneklerde var sitede. Teknik iğne oyasına benzediğinden yalancı iğne oyası da demiştik hatırlarsanız. Aynı teknikle yapılan danteller:
Çarkıfelek dantel örtü – yalancı iğne oyası
Yalancı İğne Oyası Dantel-2

Alttaki motif fotoğrafını büyüterek rahatça örneğini çıkarabilirsiniz. Örnekleri çıkarabilmeniz için oldukça özen gösteriyorum fotoğrafların net ve aynı zamanda büyütülebilir olmasına. Örnek 24 adet yalancı iğne oyasıyla başlıyor. Ve üst kısımda zincir ve sık iğnelerle devam ediyor.
dantel salon takımıdantel salon takımı
Ben bu tekniği kullanmayı çok seviyorum dantelde. Hem yapması kolay hem de çok şık ve değişik bir duruşu var. Eğer ikizlerimden fırsat bulabilirsem aynı tekniğin kenar dantelini de örmek istiyorum havlu kenarı olarak. Hatta fiskosunu örmeyi bile düşünüyorum bazen gözümü karartıp. Ama dediğim gibi ikizlerin dişleriydi, pişikleriydi, gripleriydi şimdilik pek mümkün görünmüyor:)

2 thoughts on “Dondurma Çubuğuyla Dantel

  1. Hülya Tüfekçi Şengün says:

    cnm öncelikle ikizlerin hayırlı olsun
    kusura bakma uzun zamandır siteye girmemişim
    yeni haberim oldu :)

  2. slm ben ıgne oyası ogrenmek ıstıyorum ama olmuyor zurafasını yapıyorum okadar yardım edın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>