Gelin Çiçekleri ~ Malta’dan

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Sevgili Filiz’in Halk Eğitim’de öğrendiği değişik bir çiçek. Yaylara iplerin gerilmesiyle yapılmış. Benim de yapımı hakkında çok fazla bir bilgim yok. Gördüklerimi yorumluyorum sadece:)

Sonradan internette aynı tarz çiçeklerle karşılaşınca bu çiçeğin daha çok Malta’ya ait Malta’da yapılan bir çiçek olduğunu öğrendim. İp, tel ve boncuklarla ortaya harika çiçekler çıkıyor. İpler yaya daha farklı çarpraz şekillerde gerilerek çok daha farklı çiçekler elde edilebiliyor.

Annemin biz küçükken rafyayı tele dolayarak yaptığı çiçekler geldi hemen şimdi aklıma. İnsanın annesi çok marifetli olunca her konuda söyleyecek bir anısı oluyor galiba:)

İşte Filiz’in yapmış olduğu süslü gelin çiçekleri ya da çiçek süslemeleri diyelim.
değişik çiçekler
değişik bir çiçek

Bunlar da flickr’dan bulduğum yaylı kelebekler ve çiçekler. İlk çiçek bu işlerin duayeni Marie Kerr tarafından yapılmış. Filiz’in yaptığı çiçeğin aynısı. Fakat bunda yaprak ortalarında görünürde bir ip şeridi yok. Ortadaki kısmıda daha farklı.

Bu dizaynlarda ise yine aynı teknikle küpe olarak yapılmış kelebekleri ve çiçeği görüyorsunuz. Yalnız ipler farklı şekilde gerilmiş, farklı renkte ipler kullanılmış.

Bu minik resimdeki çiçeğin yapraklarına yuvarlak şekil verilmiş. İpler çapraz gerilmiş. Çok daha farklı bir havası olmuş.

Aynı teknikle iplere boncuk dizilerek yapılan çiçekler de var, çok değişik tarzda tellerle yapılan çiçekler de. Eğer bu tip elişi çiçeklere çok ilgili-meraklı ve öğrenmek istiyorsanız, kaynak bulmada yardımcı olabilirim.

Daha farklı el yapımı telli Malta çiçekleri:


Tagged with 

3 thoughts on “Gelin Çiçekleri ~ Malta’dan

  1. gelin çiçekleri says:

    maliyeti büyük ve işçiliği fazla olduğu için satışı fazla olmadıgından artık herkez norma gelin çiçeklerini satıyor.

  2. mrb esra
    tel yay haline getirilerek yapılıyor bu çiçekler. eğer kaynak istersen gönderebilirim.

  3. bu işi çok beğendim gerçekten ayrıntılarıylla bana yardımcı olursanız sevinirim . sevgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>