Evde Geri Dönüşüm 2: Kola Açma Halkalarını Değerlendirmek

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Küresel ısınmayla beraber herkes tasarrufa yöneldi. Önceleri çok su harcayan beyaz eşyaların az su harcayanları çıktı. Klimaların, tv’lerin az enerji-elektrik harcayanları çıktı. Geri kazanım, geri dönüşüm terimlerini sık sık duymaya başladık.

Bunları ne için yazıyorum diyeceksiniz. Bizler de kendi çapımızda tasarrufa katkıda bulunabiliriz. Atık-çöp olarak gördüğümüz mateyalleri elişlerinde de kullanarak biz de gelecek nesillerimiz için birşeyler yapabiliriz.

Son zamanlarda internette atılan şeyleri değerlendirmeye yönelik çalışmalara rastlıyorum. Bunların arasında mantar kapaklar, pet şişeler-kapakları, cips paketleri, kaset manyetik bant şeritleri, naylon çoraplar, yumurta kartonları, eski cd’ler-cd kutuları, şampuan kutuları, kola-içecek kutuları, tetrapak süt kutuları (içinde alüminyum olduğundan çöpe atarken en çok içim yanan) bir şekilde takı, oyuncak yapılıyor ya da tığla örülerek değerlendiriliyor ve çöpe atılmaları engelleniyor. Kimbilir bu konuları araştırırken ortaya daha ne gibi şeyler çıkacak.

Bunları araştırırken acaba bunları okurlarla nasıl paylaşabilirim derken böyle bir yazı dizisine karar verdim. Bu konu beni mesleki olarakta ilgilendirdiği için bu konuda çok heyecanlıyım. Böylelikle belki birşeyi daha çöpe gitmekten- israftan kurtarıp, belki bir çocuğumuzun gelecekte susuz-havasız-nefessiz kalmasını engellemiş olacağız. Yazı dizisinin ilki de önceden yazmış olduğum fazlalık poşetleri değerlendirme yazısı oldu. İkinci konu olarak kola açma halkalarını ele alıp araştırdım. Umarım sizlere de çok değişik gelecek fikirler edinirsiniz. Her zaman söylediğim gibi değerlendirilen şeyleri çok seviyorum. Sonuçta yeni ve güzel şeylerden herkes güzel birşeyler ortaya çıkarabilir. Ama önemli olan eski ve beğenilmeyen şeylerden güzel birşeyler ortaya çıkarmak değil mi?

Birkaç sene önce siteyi yeni açmışken birkaç çanta görmüştüm kola açma halkalarından yapılan. Ama bu sefer gördüklerim çok daha güzel ve sırf çanta değil yapılan birçok şey var. Takılar, kolye, bileklikler, süsler, kıyafetler …

Fotoğraflarda kola açma halkalarından örülmüş çeşitli şekillerdeki çantaları görüyorsunuz. Açma halkaları çeşitli şekillerde düz ve çiçek şekillerinde örülerek çantalar yapılmış. Bir çantada ise sırf sap kısmında uygulanmış. Uygulanan teknik açma halkalarının sık iğneyle birleştirilmesi.

Üstte gördüğünüz bayanın kolundaki gümüşi rengi çiçek çiçek duran çantanın detaylı yapımını ise alttaki fotoda bulabilirsiniz. Benim favori çantam o oldu.

Kola açma halkalarından yapılmış kolye tasarımları. Kiminde sap kısmında, kiminde ise tümünde kullanılmış halkalar. Tığla örülenler de çok şık olmuş.

Kola açma halkaları ve polimer kil kullanılarak yapılmış magnet-buzdolabı süsleri. Çok sevimliler.

Yine halkalarla yapılmış kalpli küpe tasarımları.

Açma halkalarından yapılan kalp şeklindeki küpenin tığla nasıl birleştirileceğini alttaki fotoğraflardan öğrenebilirsiniz. Lazım olan şeyler 2 halka, tığ ve ip.

Burada ise kola açma halkalarının dekorasyonda kullanımı var. Çerçeve, ayna, kutu ve mandal süslemeleri. Çeşitli şekillerde yapıştırılarak çok değişik görünümler elde edilmiş. Renkli mandal ve çerçevede polimer kil de kullanılmış.

Açma halkalarıyla yapılmış bir kapı boncuğu.

Halkalardan yapılmış kıyafet; bulüz, etek ve kurdele geçirilerek yapılmış kemer tasarımları;

Halkaların arasından uzun ince bir keçe geçirilerek yapılmış bir oyuncak yılan.

Son olarak görünce daha da çok şaşırdığım açma halkalarından danteller oldu. Halkalar dantel motiflerinin, havlu kenarlarının ve mutfak takımlarının orta kısmında kullanılmış. Böylece orta kısım için yorulmaya gerek kalmamış.

Böylece halkalardan yapılabilecekleri bir başlık altında toplamış oldum. Bunların hiçbirini ben yapmadım ya da tasarlamadım. Sadece dünyanın dört bir yanından derlediğim halkalarla yapılmış olan geri dönüşüm elişlerini sergiledim. Umarım artık açma halkaları bizler için çok kıymetli olur ve doğada bunca yükün altında ezilmekten kurtulur.

Flickr’da fotoğraflarından faydalandığım geri dönüşümle ilgilenen kullanıcıların diğer işlerine bakmak isterseniz; karolzzita, sarahtaylor44, poptoplady, bizzy wendy, MANDALAS & Cia’s, cherylsartbox, misterfrododontdie, crischui30, queline, sistasantista, smrcriani, lubarin, Tete Lima, suzie71400, eyewash.

11 thoughts on “Evde Geri Dönüşüm 2: Kola Açma Halkalarını Değerlendirmek

  1. super fikirler cok begendim umarim karinca kacirici fikriniz ise yarar:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>