Örgü #8: Tığ, Şişle Atkı-Kaşkol Nasıl Örülür? ~Video

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Kış için kendine şık bir atkı örmek isteyipte nasıl öreceğini kara kara düşünen arkadaşlar için, yapılışlarını videolardan rahatça anlayabilecekleri, atkı örnek videoları seçtim. Tığ örgüsü örmeyi sevenler için tığla örüleni de var.

İlk videoda izleyeceğiniz fırfırlı bir atkı modeli. Fırfırlı süslü atkı tığla yapılıyor. Tığ konusunda oldukça maharetli bir bey örmesini gösteriyor ki, bayanlara taş çıkartır :) Sık iğne tarzında bir örgü kullanılıyor. Ve atkının uç kısımlarında kıvrımlar, fırfırlar mevcut.

İkinci videoda izleyeceğiniz atkı modeli şişle örülüyor ve ipi çok değişik, püsküllü iplerden. Bu şekildeki örneklere uzayan ilmekli örgü deniyor. Bayan anlaşılabilmesi için normal iple örüyor. Fakat ayriyeten püsküllü ipten ördüğünü de gösteriyor. 3 sıra kadar haraşo örüp, bir üst sırada şişe ipi iki kez dolayıp örüyor. Böylece aradaki uzun ilmekli kısımlar oluşuyor. Aynı örgü örneğiyle örülmüş lifte gördüm.

Üçüncü ve son videodaki atkı örneğine Uruguay atkısı denmiş. Üzerinde çarpı çarpı bir model oluyor. Uruguay atkısını kısaca not etmişim. Şöyle ki;

  • İlk sırada ilk ilmeği düz ör, ikinci ilmeği soldan sağ şişe kaydır, sonraki ilmeği gene düz ör. Ördüğün ikinci ilmeği sağ şişten çıkarırken, şişin üzerine ip alıp ilmeği bırak. Sonrasında bir kaydır + bir düz ör + tekrar kaydırdığın ilmeği şişten bırakırken şişin üzerine ip al. Bu şekilde ilk sırayı bitir.
  • Sonraki sırada iki ilmeği birlikte tersten ör. İlmekleri şişten çıkarmadan birinci ilmeğin arasından tekrar tersten ör.

Soldan sağa sırasıyla izleyeceğiniz videolar sayesinde, altta soldan sağa fotoğraflarını gördüğünüz atkıları örebilirsiniz.
atkı tığ işi

Ayrıca sitede bulabileceğiniz çocuk ve büyükler için atkı modelleri:
Boncuklu Saç Örgüsü Atkı
Bebek Hediyesi 3: Atkı-Bere Takımı
Tunus İşi Atkı-Bere Takımı
e.g. 28: pembe atkı ve lif
e.g. 2: lila çanta & köprü şal

ek 06.12.07: Ayrıca diğer yazımdaki lastik videoları ile de değişik modellerde atkılar örebilirsiniz.

Tagged with 

5 thoughts on “Örgü #8: Tığ, Şişle Atkı-Kaşkol Nasıl Örülür? ~Video

  1. bu atkıları örmüştüm kimse beğenmedi ne yazıkki bir daha bu atkıyı örmedim hoşçakal.

  2. bütün örnekler çok güzel hemen hepsinden yapacam

  3. daha güzel ve şık çıkarın. yaaaa

  4. elinize saglık daha çok resim koyarsınız çok sevinirim bende sürekli örüyorum ve toptan satıcak yer arıyorum benı bılgılendırıasenız sevinirim

  5. ahhhh bide bunlari oren olsa

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>