Dantel – Tığ İşi #4: Basit Tunus İşi Örgü Nasıl Örülür? ~Video

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Bundan önce verdiğim battaniye örneğinde kullanılan Tunus işi ya da diğer adıyla Afgan işi örgüsünü öğrenmek isteyenleri de düşünerek, nasıl yapıldığını gösteren bir video ekliyorum. Aslında Tunus işi sadece buradaki basit teknikten ibaret değil. Tunus işi için yazılmış kitaplar dolusu örgü teknikleri var. Hepsinden çok farklı ve çok güzel desenler oluşuyor.

Tunus işinin belli başlı özelliklerini şöyle sıralayabilirim:

  • Tunus işi şiş tığ adı verilen ucu tığ şeklinde olan uzun, tek tığla yapılıyor. Zaten örülüşü de örgü ile dantel arası birşey.
  • Örgüyü yaparken çevirmenize gerek yok. Hep tek taraftan örülüyor.
  • Danteldeki sık iğne yapım tekniğine benziyor. Sık iğneler şiş tığda biriktirilip teker teker ilmek alınarak çıkarılıyor. Tabi videoyu seyredince demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Yapmak istediğiniz örgünün eninde zincir çekip Tunus işini videodaki gibi örmeye başlayabilirsiniz.

Alttaki fotoğraflarda tunus işiyle yapılmış atkı, bere, bebek battaniyesi, kazak ve çanta örneklerini tıklayarak büyütüp inceleyebilirsiniz.
tunus işi beretunus işi bebek battaniyesitunus işi çanta tunus işi bebek kazak ve patiği tunus işi bebek battaniyesi tunus işi bebek battaniyesi tunus işi atkı tunus işi çanta tunus işi çanta tunus işi bayan atkı ve beresi
Videodaki basit Tunus işi tekniğini kullanarak bu fotoğraflarda gördüğünüz bere, çanta ve kız ve erkek bebekler için çeşitli figürlerle süsleyebileceğiniz – pamuk prensesli, ayıcıklı- çeşit çeşit bebek battaniyeleri, atkılar-şapka, bebek örgüleri, cep telefonu kılıfı, minik nakışçıklar, örebilirsiniz. Battaniyeler de figürler işlenerek yapılmamış, figürlerin olduğu yerlerde iplik değiştirilerek desen oturtulmuş. İki fotoğrafta ipte renk değiştirirken ipliklerdeki karmaşayı gösteriyor. Fotoğraflara tıklayıp kendi sayfasına giderek örnekleri inceleyebilirsiniz.

Sitede bulabileceğiniz Tunus işi örnekleri ise şöyle:
E.G.49: Tunus İşi Bebek Battaniyesi
Bebek Hediyesi 2 : Tunus İşi Süveter
Tunus İşi Atkı-Bere Takımı

ek 03.12.07: Tunus işinde renk değiştirmeyi anlamak için alttaki videoyu izleyebilirsiniz.

14 thoughts on “Dantel – Tığ İşi #4: Basit Tunus İşi Örgü Nasıl Örülür? ~Video

  1. tunus işi gerçekten çok güzel ama öğretim bilgileri az mesela pıtırıkların nasıl yapıldığı hiç gösterilmemiş rica etsem mümkünmüdür..

  2. fatma çalışkan says:

    tunus işini çok seviyorum birkaç yerden yapılışı ve sipariş için sordum bir sonuç alamadım burada herşey çok güzel ellerinize sağlık anlatımlı olması dahada güzel torun bekliyorum anne anne olacağım saygılarımla,

  3. örgü örülmesini siz nerden öğrendiniz ben ablamdan öğrendim

  4. merhaba gönderdiğim mesajlar okunmuyormu acaba bana dönmenizi hala bekliyorum lüttttfeeeeeeeeeeeeen.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>