Dantel Oda Takımları

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Bu oda takımı dantellerini Fatma Yengem kızlarına örmüş. Sağdakinin bir benzeri sitede var. Görmek için tıklayın. Soldakinin örneğini başkalarında da gördüm. Ama herkes böyle güzel düşüremiyor bu örneği. Naylon iplikle örüldükleri için ütü derdi de yok. Örüp bir kere ütülüyorsunuz, sonra yıka yıka kullan, hiçbirşey olmuyor. Yengem çamaşırda 90 dereceye bile attığını söylemişti, hiçbirşey olmamış salon takımlarına.
Artık dantelin bakımı zor değil. O yüzden “kullanması, bakımı zor, vaktim yok” diye dantel kullanmayanların bahaneleri tükendi :) Şimdi de “kimse dantel örmüyor, hazırlar var, modası geçti, ne gerek var yapmaya” diyenleri ikna etmeye geldi sıra. Ben hiç dantelin modasının geçtiğini görmedim, içinizden görenler var mı? Hazırlar var olmasına var ama hiç el emeğinin yerini tutar mı? Salona hazır örtüler serince bir an önce kaldırıp dantel örtülerimi seresim gelir hep. Hem sade hem de çok şık duruyor. Zaten başımıza ne geldiyse bu hazırlardan gelmedi mi? Nasılsa hazırı var bunu çöpe atalım, sonra öbürünü alalım atalım. Ama insan kendi el emeğine kıyabiliyor mu? Ya da servet ödenerek alınmış el emeklerine. Sonra atılan çöplerden, hazırları üretmek için açılmış fabrika dumanlarından dünya yaşanamayacak bir yere dönüşsün, gitgide ısınsın. Sütü iç kutusunu çöpe at, gofreti ye paketini çöpe at. Neyse bu dertlerden olduça muzdaribim, gelelim konumuz olan dantele..

Boş boş oturacağımıza ya da tv başında vakit öldüreceğimize, elimize alacağımız bir tığ ve bir iple ortaya ne harikalar çıkacağını bir düşünün. Bence hanımları strese sokan sürekli, bitmek bilmeyen ve yaptığında da görünmeyen ev işleri. Oysa dantel ya da başka elişleri öyle değil. Emeğinizin karşılığını “bunu da ne güzel yapmışım” diyerek alıyorsunuz zaten. Hem birşey üretmenin sevinicini yaşıyorsunuz hem de dantelle – bir elişiyle uğraşırken kafanızı dinlendiriyorsunuz. Bir nevi terapi oluyor. Kullanmasanız bile yine de yapmasını biliyorsanız yapın derim ben. Yarın birgün bir yetimi sevindirmek ve ya birisine hediye vermek için elinizin altında olur.

14-15 yaşlarımdayken bana hediye gelen çeyizlik dantelli havlulara, oyalı yemenilere o kadar sevinirdim ki! Hemen kendi ördüğüm havlu kenarlarını sakladığım çeyiz kutuma kaldırırdım. Hatta bazen açar, bakıp bakıp iç geçirirdim, ne güzeller diye..
dantel oda takımı dantel oda takımı

6 thoughts on “Dantel Oda Takımları

 1. 1. modelden ablamda var serince çok güzel oluyor herkese örmesini tavsiye ederim

 2. çokkkkkkkkkkkkkkkkkk güzellllllllllll hasta oldum ya

 3. valla bakması güsel ama yapması güsel deil olsa gerek kim yaptıysa eline sağlık diyelim naoalım:)

 4. site süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 5. SELAMLAR,
  UZUN BİR ZAMAN ÜZERİNE TEKRAR ZİYARETİNİZE GELDİM. SİTEYE PEK ÇOK GÜZEL ŞEY EKLEMİŞSİNİZ. ELLERİNİZE SAĞLIK, PAYLAŞIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ. SEVGİYLE KALIN
  AYŞEN

 6. Bu dilimli olandan bende de var, aynen boyle naylon ipten de; daha hic kullanmadim. Bana senin bu yazdiklarinin uzerine (dantel yapmakla ilgili kismi) kedi uzanamadigi cigere pis dermis sozu geldi.
  Sevgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>