Örnek Aynı, Danteller Farklı

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Nedense şu kızkardeşlerin çeyiz istekleri hiç bitmek bilmiyor. Hatırlayacağınız gibi geçen sene Hacer’e bir dantel salon takımı -içinde sehpa, vitrin örtüleri ve şömentabl var- ve karyola takımı örmüştüm. Daha önceden ördüğüm yatak odası takımı ve mutfak takımı da cabası. Ördüğüm takımlardan yatak odası ve karyola takımını görmüştünüz sitede. Mutfak takımını henüz göstermedim, bu ara unutmadan çekebilsem fotoğrafını. Salon takımının da işlenmesi gerekiyor. O yüzden Hacer’in tamamlamasını bekliyorum.

Bunca takımlara rağmen Hacer şimdi de bohçalık bir karyola takımı örmemi istedi. İçinizden kardeşiyle başı dertte olanlar var mı bilmiyorum ama bizde durum böyle. Aslında bu ara ufak bir dantel örmeyi düşünüyordum Hacer’e. Önce tepsi örtüsü öreyim dedim, “bir tane var zaten çokta kullanılmıyor” deyip vazgeçtim. Sonra “havlu kenarı yapayım” dedim. Hacer “birsürü havlu kenarım var nasıl olsa, bohçalık bir karyola takımı örsen iyi olur” deyince gene bizim ufak dantel büyüdü büyüdü, koca bir karyola takımına döndü. Nerden baksanız çarşaf kenarları ve yastıklar 5 m’yi bulacak. Siz siz olun kardeşinize fikrini sormayın :)

çarşaf kenar dantel örneği 1 çarşaf kenar dantel örneği 2

Hacer’in isteği doğrultusunda birkaç haftadır kolay ve güzel bir dantel çarşaf-yastık örneği ararken, dantel duayenlerinin yanına gidince mesele halloldu. Ooo yengemler örneği bulmuşlar, takımları yapmayı nerdeyse bitirmişler bile. Zaten bizimkileri yaz gelince bir dantel hevesidir sarar. Yalnız iki dantelde çok farklı durmuş. Soldaki daha uzun zincirli olanını Aynur Yengem örmüş, uzun dallı çiçek gibi görünüyor. Sağdaki daha kısa zincirli olanını ise Fatma Yengem örmüş, halka gibi çok şirin geldi bana.

Dantel elden ele, zincirden zincire çok farkediyor. Aynı örneğe iki farklı yorum getirilmiş. Benim ördüğüm de ikisinin ortası birşey oldu, elimde bol olduğu için 3 sıra çiçek yetti benim dantelime. Bir de alt kısımlarını direk üstü değilde, petek petek yaptım daha kolay olsun diye. Bu çarşaf dantelini görenler önce alt kısmın örülüp, üzerine çiçeklerin sıra sıra yapıldığını sanıyor. Oysaki öyle değil, alttaki kutucuklar ve 4 çiçek bir kere de yapılıyor. Çiçek taç yapraklarında ise 5′er dolgu-birit var.

İsteyenler bu örnekten havlu kenarı da yapabilir. Hatta ağır damat havlusu için; çiçek sayısını 1 ile başlayıp her sırada 1 arttırıp, istediğiniz büyüklüğe gelince çiçekleri her sırada 1 azaltıp üçgen bir havlu kenarı elde edebilirsiniz.

2 thoughts on “Örnek Aynı, Danteller Farklı

  1. çok çıtırık bir örnek.ama sen iki çocukla iyi başediyon valla.ellerine sağlık..

  2. Hacer, valla cok sanslisin. Gerci cesmenin basini tutmus resmen, her yapilan O’na gidiyor. Insallah guzel gunlerde kullanir. Kolay gelsin sana da .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>