40 Yıllık Örgü Lif Örnekleri

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

banyo lifi 3 banyo lifi 2

Yeni, değişik lif örnekleri isteyenlerin aksine ben hala eskiye bağlılığımı sürdürüyorum. Sonuçta gene eskiler moda oluyor. Tarih tekerrürden ibaret!

Belki çok bilinen bir fıkra ama bizim liflerle birebir örtüşüyor. Nasreddin Hoca’ya sorarlar. “Hocam şu sendeki 40 yıllık sirkeden versene bize” diye. Hoca’da cevap hazır: “Her isteyene verseydim 40 yıllık olur muydu bu sirke?” banyo lifi 1Annemin 40 yıllık lifleri de aynı Hoca’nın 40 yıllık sirkesi misali yerini almış duruyorlar sandıkta. Annem lifleri kızlarının çeyizlerine örnek olması için saklamış. Ben de sırf biz faydalanmayalım, siteyi takibedenlerde yararlansın istedim. Annemden öğrendiğime göre o zamanlar bugünkü gibi makine yünleri, orlonlar olmadığından lifler pamuk ipliğiyle örülürmüş. Pamuk ipliği de ince bir ip, dantel ipi gibi. Zaten bu lifleri ne zaman görsem niye böyle ince ipten lif örmüşler diye geçirirdim içimden. Annemin bu lifler kadar eski olmasa da ördüğü üzümlü örtü vardı birde eskilerden. Örtüyü görmek için bakınız.

Geçen bir arkadaş yorumlarda sormuştu, liflerin üzerindeki püskül gibi olan kısımlar nasıl yapılıyor diye. Öğrenmek için bakınız; örgü örerken püskül yapımı. Tığla yapılan bazı lif örneklerinde de bu püskül kısım tığla yapılıyor.

Liflerin kenarlarındaki püsküllerin yapımını merak edenler ise cumaya kadar bekleyecekler.

19 thoughts on “40 Yıllık Örgü Lif Örnekleri

 1. harbiden kırk yıllık ya bu ne böyleee…. şık şık bişeylerr koyun lütfenn…

 2. çok güzel olmuş :)

 3. çok gzl lifler var ellerine sağlık fatma abla..

 4. kezban baruğ says:

  lütfen daha değişik modeller gösterin olurmu

 5. Merhaba Seher püsküllü lifinasıl yapıldığını alttaki yazımda bulabilirsin.
  http://www.fiyonk.net/blog/2007/10/22/orgu-6-sis-ile-lif-orerken-puskul-nasil-yapilir-video/

 6. sarı lifin üzerindeki püsküllerin nasıl yapıldığını anlamadım örgüye yeni başladım pratik değilim

 7. mrb hanımlar gerçekten çok güzel olmuş

 8. yaaaa cok eski modeller ceşit yok ki

 9. ya niye ben dee resimler görünmüyoo …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>