Örgü #2: Örgü Nasıl Bitirilir-Kesilir? ~Video

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Tam başka bir video ekleyecektim ki pazartesi günü verdiğim örgü kesme videosu sözü aklıma geldi. Ne çeşit olursa olsun bir örgüyü bitirmek-kesmek için bu videodan faydalanabilirsiniz. Kesmek derken ilmek azaltmayı kastetmiyorum yanlış anlaşılmasın, örgüyü bitirmek anlamında kullanıyorum.
Örgüyü kesmek için videoda gösterilenleri kısaca özetlemem gerekirse:

 • İlk ve ikinci ilmeği düz örün.
 • Sağ şişteki ilk ördüğünüz ilmeği sol şişin yardımıyla -ikinci ilmeği kaçırmadan- ikinci ilmeğin üstünden geçirip, şişten bırakın.
 • Bu şekilde hep önceki ördüğünüz ilmeği şişten bırakarak kesmeyi tamamlayın.

Temel mantık şu: Sağ şişte hep tek ilmek kalmalı. İki ilmek olunca önceki ördüğünüz ilmeği ikincinin üstünden geçirip şişten bırakmalısınız.

Ama “zaten ben örgüyü bilmiyorum, kesmesini ne yapayım?” diyorsanız, örgüyü çok güzel öğreten bir videoyu daha önce yazdığım “Örgüye Nasıl Başlanır? İlmek Nasıl Alınır? Düz Örgü-Ters Örgü (Haraşo) Nasıl örülür?” başlıklı yazıda bulabilirsiniz.

Tagged with 

11 thoughts on “Örgü #2: Örgü Nasıl Bitirilir-Kesilir? ~Video

 1. İnci Saplan says:

  Benim bir sorum olacak. Kızıma ponpon (dut) ipten atkı ördüm. Ama bitirmesini (kapatma- kesme) beceremedim. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
  Saygılar, teşekkürler.

 2. site çok güzel ama ben açıkcası birşey anlamadım doğrusu anlaşılır değil diyorum üzülerekte olsa . ama üzgünüm anlamadım

 3. örgücü says:

  Very very thank youuu =)

 4. öncelikle emek vermişsiniz teşekkür ederim.
  birçok site içerisinde arama yaptım ama bu video ile anında işlemimi bitirebildim.hem pratik hen de anlaşıllır olduğunu düşünüyorum.Ellerinize sağlık.

 5. çok teşekkürler, işime yaradı,sağolun

 6. çok sağolasın bende kızıma ilk defa kazak örüyordum kesmeyi hiç bilmiyordum bu video iyi oldu çok makbule geçti sağolun…

 7. çok güzel anlattınız beatiful beatiful very very okey lets goo okey lets gooo

 8. ben örgü bitirmeyi bilmiyordum bu video çok karışık geldi bana..serranınkini okudum ve çok kolay geldi onun tarifi..bence o yöntem daha hızlı…bitirdim senin sayende saol serra:)

 9. Bize annem böyle göstermişti Serra. Senin söylediğini ilmek keserken-azaltırken yapıyoruz. İlmekler çok sıkı olmazsa o kadar da zor olmuyor üstünden geçirmek. Ama zaten örgüde illa bu böyle olacak diye kesin bir kural yok. Senin söylediğinde eminim birçok kişinin işine yarayacaktır.

 10. Bense sol sisten iki ilmegi beraber orup sag sise geciriyorum. Sag sisteki bu tek ilmegi gene sol sise gecirip birakiyorum. Sonra iki ilmek beraber orup sag sise gecir, sonra sag sistek tek ilmegi sola aktar seklinde devam edince bitiyor. Bu ustunden gecirmek zor gorundu bana.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>