Örgü #1: Nasıl Başlanır? İlmek Nasıl Alınır? Düz Örgü-Ters Örgü (Haraşo) Nasıl örülür? ~Video

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

Hemen elinize şiş ve yünü alıp, 7 dakikalık videoyu izleyerek örgü örmeye başlayabilirsiniz. Videodan örgüye meraklı küçük kızlarımız da faydalanabilirler.

Videoda

 • 3. dakikaya kadar örgüye nasıl başlanacağı, şişe nasıl ilmek alınacağı,
 • 3. dakikadan sonra -2. sıra ile başlayarak- düz örgünün nasıl yapılacağı,
 • 5. dakikadan sonra ters örgünün nasıl yapılacağı,

Görüntüler çok net ve anlaşılır. Bir hatırlatma olarak; düz sıranın üzerine ters sıra örerseniz (1 sıra düz + 1 sıra ters) oluşan örgü düz olarak adlandırılır. Her sırayı ters örerseniz oluşan örgü haraşo olarak adlandırılır. Ben şimdiye kadar sitede hep haroşa diye yazmıştım. Ama TDK’nın sitesinden baktığıma göre gerçeği haraşo imiş. Terimler halkın dilinde olduğu için kimi haroşa, kimi haraşo, hatta inanmayacaksınız biz önceden haraşü diyorduk.

Dün kardeşim Hacer’in ördüğü küçük haroşa örgüleri bulduk. Örgüyü ilk öğrendiği zamanlarda yapmıştı, bulaşık bezi olarak kullanmak üzere sandığa kaldırmış. Nedense ilk örgüler hep el bezi oluyor. Eğer ilk örgünüz el bezi olsun istemezseniz, haraşo örgünüzü sakallı iple örerseniz sitedeki haraşo güzeli lifler‘den yapabilirsiniz. Tabi bunlardan yapabilmeniz için kesmeyi de öğrenmek gerekli. Siz başlayın kesme videosunu ben size yetiştiririm:)

Alttaki örneklerde size bir fikir verebilir. İlk baştaki iki örnekte ponponlu atkılar var. Önceki videodan izlediğiniz ponpon yapımı ve haraşoyu bu örneklerde ikisini birarada pratik yapabilirsiniz. Ayrıca haroşa örgünüzle bebek önlüğü, saç bandı, cüzdan, bebek atkısı, cep telefonu kılıfı, ipod kılıfı, bebek battaniyesi, çanta örebilirsiniz.

haroşa örgüsü ponponlu atkıharoşa örgüsü ponponlu atkıharoşa örgüsü bebek atkısıharoşa örgüsü cüzdanharoşa örgüsü bebek önlüğüharoşa örgüsü saç bandıharoşa örgüsü cep ipod kılıfıharoşa örgüsü cep telefonu kılıfıharoşa örgüsü bebek battaniyesiharoşa örgüsü çantaharoşa örgüsü atkı

8 thoughts on “Örgü #1: Nasıl Başlanır? İlmek Nasıl Alınır? Düz Örgü-Ters Örgü (Haraşo) Nasıl örülür? ~Video

 1. Çok güzelde ben ilk defa başlamak istiyorum ama benim bildiğim sislerin numaraları var. Hangi sis kaç numara ne tür ipler var nereden buluruz bunlarla ilgili bilgi vermek lazım. Şimdi tuhafiye gidip bana bir sis mı diyeceğiz :)

 2. anlamadım

 3. çok güzel anlatılmış daha anlaşılır nasıl anlatılır bilemicem :))))))

 4. evet çok anlaşılır birde türkcesi olsa daha iyi anlardık tabi kadını tırnaklarıda cabası

 5. cok guzel anlatmıssınız gozlerın kormu senın kadının tırnaklarından goremıyosun

 6. özlem akgün says:

  anacım kadının tırnaklarından ilmek gözükmüyoki zaten:-(

 7. http://www.knittinghelp.com/
  Buradan çok istifade etmiştim, benzer konularda videolu anlatımlar var. Hatt çorap örülüşü vs. var. Mesela kitchener stitch dedikleri bir teknik var, çok güzel. Finishing bölümünde anlatılmış yine.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>