Bir Çırpıda Yapılan Şal

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

İngilizce’de oklava örgüsüne süpürge sapı örgüsü ve ya kısa sürede yapılan örgü deniliyor. Herhalde oklava bize has birşey olduğu için onlar da oklavanın yerine süpürge sapı kullanılıyor. Değişik medeniyetler de bu tip benzerlikler bulup çıkarmak gerçekten çok hoşuma gidiyor. Ben de kısa sürede yapılan bu örgüye yukarıdaki başlığı yakıştırdım. Şalı komşum Maşide Abla kızının öğretmenine örmüş. Renk ve ve örnek çok uyumlu olmuş gerçekten.
Yapılışı:

 • Şalı örmeye omuz kısmından başlayın. Uzun bir zincir (~310-320 civarı) çekip üzerine 62 adet oklava örgüsü yapın.
 • Örgüleri her sırada 2 azaltıp, ta ki 2 oklava örgüsü kalana kadar devam ettirin.
 • Omuz kısmının ibibiğini geçin.
 • Ardından püskülleri takın.

şal şal detay
Oklava örgüsünün yapımını merak edip öğrenmek isteyenler bakınız:oklav örgüsü. Önceden yayınladığım şallara daha rahat ulaşabilmeniz için aşağıya sitedeki şalların linklerini ekliyorum.

e.g. 20: çilek şal
çiçekli şal
yazlık şal
örümcekli şal
kolay ve şık bir şal
köprü şal 

Sitede çok aranıldığını bildiğim için, komşumun kızına ördüğü örgü modelleri; etek-kazak takımı, hırka ve kazakların fotoğraflarını da çektim. Onları da en kısa zamanda paylaşmak ümidiyle..

Not: Oklava örgüsü tekniğini kullanarak kendinize ve çocuklarınıza atkılar, battaniyeler, yelekler, bolerolar, şapkalar ve çantalar da örebilirsiniz. Ben de oklava örgüsü ile örülmüş modeller buldukça göstermeye devam ederim.

22 thoughts on “Bir Çırpıda Yapılan Şal

 1. benım bu ornekten yelegım var

 2. arkadaşlar ben bunu 345 tane zincir çekip yaptım yine de çok küçük oldu, ona göre başlayın

 3. bir de 5 in katları şeklinde yaptığımızda yuvarlakların üstünden yaptığımız sık iğne sayısı da mı 5 tane olmalı?

 4. bu şaldan örmek istiyorum ama üst sıraya geçerken nasıl motif atlanacağını bilmiyorum. sağ taraftan üst sıraya geçilecekken nasıl motif atlanıyor?

 5. ben bu şalı dikdörtgen örmek istiyorum kaç zincirle başlayayım yardımcı olurmusunuz…

 6. yaaaaaaaaaaaaa bi şal örneği bulamadım imdat

 7. neden bu kadar kötü yapıyorsunuz

 8. şakire akdemir says:

  ben şakire çok güzel şallar örüyorum

 9. modeller cok güzel ama vidoi ler acılmıyor ben mekik oyası öğrenmek istiyorum ve makina nakışı kurdele iğne oyası öğrenmek istiyorum vidoi acılmıyor nakışı otomatik makinada öğrenmek istiyorum

 10. gerçekten çok güzel olmuş ama yapmayı düşüğnmüyorum böyle örnekleri bizimle paylaştığınız için çok mersi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>