laleli ve güllü havlu

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

işleyeceğim havluları almak için salı günü eminönü’ne gittik hacer’le. o kadar güzel şeyler var ki, insanın çıkası gelmiyor oralardan, bilhassa kürkçü han’dan. eşimin yeğenlerinin çeyizlerine benden birer hatıra kalması için kurdeleyle havlu işlemeye başladım. aslında hepsi ortaokul – lise çağındalar. ama sonradan ne olur ne olmaz belki yaşlanırım, gözlerim görmez, işleyeyim dedim. ilkini fotoğrafta gördüğünüz gibi bitirdim. deseni başka bir havlunun düz nakışından bakarak havluya çizdim. ardından kurdele nakışı işledim. örnek nakışı altta görebilirsiniz. ben işlediğim nakışta farklı olarak yandaki iki gülün ortaya bakan yaprak ve dallarını, laleyi keseceği için iptal ettim. 4 tane daha işleyeceğim. onların nakışlarını da işledikçe paylaşırım.

malzemeler:

* sim iplik (dallar için)
* 1 cm’lik yeşil, pembe, koyu pembe organze kurdeleler (yapraklar ve laleler için)
* 1 cm’lik pembe ve kırmızı saten kurdeleler (güller için)

yapılışı:

1. deseni havluya çizdikten sonra önce dalları yapın. bunun için dalın en alt kısmından başlayarak ileriye doğru -normal nasıl elde dikiş dikeriz öyle- dikin sapın ucuna kadar. ardından iğnenin arka kısmını diktiklerinizin altından geçirin, devamlı aynı yönden olacak şekilde. bu şekilde sapları tamamlayın.(iğne ardı)
2. ardından lalelerin ortası için koyu pembe kurdeleyle bir yaprak yapın. açık pembe kurdeleyle üzerine gelecek şekilde yanlara doğru yaprak atın. yaprak tekniğini izlemek için tıklayın. lalerin hepsini bu şekilde tamamlayın.
3. yeşil yaprakları gene yaprak tekniğiyle (benim en sevdiğim teknik) yapın.
4. son olarak kıvırdığınız gülleri sağlam bir şekilde havluya dikin. gül kıvırmayı izlemek içintıklayın.
laleli ve güllü havlu
örnek havlu deseni

Tagged with 

25 thoughts on “laleli ve güllü havlu

 1. Hayirli Kandiller.

 2. hayırlı kandiller dilerim,sevgilerimle

 3. Çok zarif olmuş harika görünüyor.

 4. Cok hossun Saadet, yaslanirim gozum filan gormez simdiden yapayim demissin. Senin daha yasin kac basin kac? Benden bile kucuksun, ben daha 30′a gelmedim.

 5. teşekkürler arkadaşlarım.

  elçin iplikler görünüyor. oraya bez tela yapıştıracağız. bazıları başka kumaşa yapıp havluya dikiyor.

  mati tabiki her nakışta olduğu gibi bunda da çiziliyor. ama elin düzgünse çizmeden de yapabilirsin. altına derken havludan mı bahsediyorsun yoksa kurdeleden mi? eğer kurdeleyse tabiki havludan ucunun çıkmaması için düğüm atılıyor. havlunun altındaki fazlalık kurdeleleri iple birbirine dikebilirsin ve ya benim yaptığım gibi birbirine bağlayıp çakmakla yakabilirsin.

 6. çok güzel olmuş.elinize sağlık.bende başlamak istiyorum.tabiiki burdan sizin yardımlarınızla.modeli çizmek gerekiyormu?altına düğüm atlıyormu?benim gibi bunları merak edenler vardır.yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.kolay gelsin.devamını bakliyoruz.

 7. canım ellerine sağlık.harika olmuşlar.çok güzel bir hatıra onlar için.
  inşallah gelişimde beraberde gezeriz kürkçü hanı valla özledim oraları

 8. Bravo valla çok şık olmuş yine her zaman ki gibi.
  Elçin evet iplikler havlunun arkasında görünüyor

 9. Merhaba,peki bu işlemeler iplikler havlunun arkasında görünmüyor mu ? Teşekkürler

 10. Güller ve laleler çok yakışmış..
  Elelrinize sağlık. Üstelikte anlatımıyla vermişsiniz. Farkınız bu galiba.
  Başarılar diliyorum..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>