sonunda dikiş makinemi kullanmaya başladım!

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

abim “bulaşıkları ayşe hanım (bulaşık makinesi) yıkar, çamaşırları fatma hanım (çamaşır makinesi) yıkar. e bu hanımlar ne iş yapar?” diye takılır bizlere. abi tanıştırayım bak bu da hayriye hanım. artık bize yapacak hiç iş kalmadı :)

şaka biryana dikiş makinemi aldığım ilk zamanlar yaptığı nakışları keşfetmek için epey çalıştırmıştım. sonra keşif bitince 1-2 kere de hacer bohça kenarına nakış yapacağı için çıkardım. sonra da evde bir köşeye kaldırdım. şimdi mefruşat kursuna başlayınca tekrar kullanmaya başladım.zaten kursa başlamayı en fazla bunun için istemiştim. makine çantalı olduğu için, açıkta biryerde olmayınca kurmak için uğraşmak epey vakit alıyor. bu yüzden evde dikik ve sökükler birikmişti. ilk açtığımda onları diktim. birde anneme kestirip, “evde dikerim” diye aldığım eteği çektim makineye. aslında makinenin başına oturunca oldukça keyifli, işim anında bitiyor. şimdi de mefruşat kursunda kurdele işlediğim örtünün güpürünü çektim makineye. önce teğelledim tabi. teğellemeden yapamadım, kaydı. bazı kurdele nakışları da makine de yapılabiliyormuş. bilhassa iple dikip büzüştürülerek yapılan çiçekler. aklınızda olsun. ama ben hiç denemedim. herhalde makine epey kolaylık sağlıyordur.

rahmetli osman amcam kendisi terziydi. “herşeye bir teknoloji buldular da şu makine için birşey yapamadılar, ne olursa olsun o ipliği iğnenin deliğinden geçireceksin” dermiş. amcam çok haklıymış, hala daha öyle bir teknoloji bulunamadı :) yoksa ben mi görmedim? gerçi benim makinemde iğneden ipliği geçiren bir mekanizma var. ama gene amcam’ın dediği geçerli tabi. amcam da rahmet istedi galiba. Allah rahmet eylesin.

aslında epey uzadı bu örtünün işleri. sepete takacağımız kordonları aradık bir müddet. neyseki bulduk. artı benim tembelliğim gülleri çok olduğu için kıvırıp dikmesine üşendim. sonra ayriyeten fotoğrafını çeker, eklerim. bundan sonra hacer’e bir bohça işledim. ve son yaptıklarım ise iki havlu. gene kurdele işi. birini tamamladım, diğerinin bitmesine az kaldı. onları da hemen göstermek istiyorum. belki benim gibi bayrama hediye hazırlayanların işine yarayabilir. önümüzdeki hafta kursta banyo takımları yapmaya başlayacağız. lacivert bir kadife vardı annemde. onu değerlendirmek istiyoruz. hoca istiridye şeklinde yaparız dedi. ama biz henüz karar veremedik. eğer bu konuda bir fikri olan varsa, fikrinizi almak isterim.
dikiş makinem

42 thoughts on “sonunda dikiş makinemi kullanmaya başladım!

  1. dikisdersi says:

    bu makinalar bir harika ,güle güle kullanın gerçi yazınızı yazalı bayagı olmuş ama ben yeni görüyorum

  2. selçuk usta says:

    sayın ipek hanım bizimle iletişime geçin yardımcı olayım
    tel 5938341 o 212

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>