sonunda dikiş makinemi kullanmaya başladım!

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

abim “bulaşıkları ayşe hanım (bulaşık makinesi) yıkar, çamaşırları fatma hanım (çamaşır makinesi) yıkar. e bu hanımlar ne iş yapar?” diye takılır bizlere. abi tanıştırayım bak bu da hayriye hanım. artık bize yapacak hiç iş kalmadı :)

şaka biryana dikiş makinemi aldığım ilk zamanlar yaptığı nakışları keşfetmek için epey çalıştırmıştım. sonra keşif bitince 1-2 kere de hacer bohça kenarına nakış yapacağı için çıkardım. sonra da evde bir köşeye kaldırdım. şimdi mefruşat kursuna başlayınca tekrar kullanmaya başladım.zaten kursa başlamayı en fazla bunun için istemiştim. makine çantalı olduğu için, açıkta biryerde olmayınca kurmak için uğraşmak epey vakit alıyor. bu yüzden evde dikik ve sökükler birikmişti. ilk açtığımda onları diktim. birde anneme kestirip, “evde dikerim” diye aldığım eteği çektim makineye. aslında makinenin başına oturunca oldukça keyifli, işim anında bitiyor. şimdi de mefruşat kursunda kurdele işlediğim örtünün güpürünü çektim makineye. önce teğelledim tabi. teğellemeden yapamadım, kaydı. bazı kurdele nakışları da makine de yapılabiliyormuş. bilhassa iple dikip büzüştürülerek yapılan çiçekler. aklınızda olsun. ama ben hiç denemedim. herhalde makine epey kolaylık sağlıyordur.

rahmetli osman amcam kendisi terziydi. “herşeye bir teknoloji buldular da şu makine için birşey yapamadılar, ne olursa olsun o ipliği iğnenin deliğinden geçireceksin” dermiş. amcam çok haklıymış, hala daha öyle bir teknoloji bulunamadı :) yoksa ben mi görmedim? gerçi benim makinemde iğneden ipliği geçiren bir mekanizma var. ama gene amcam’ın dediği geçerli tabi. amcam da rahmet istedi galiba. Allah rahmet eylesin.

aslında epey uzadı bu örtünün işleri. sepete takacağımız kordonları aradık bir müddet. neyseki bulduk. artı benim tembelliğim gülleri çok olduğu için kıvırıp dikmesine üşendim. sonra ayriyeten fotoğrafını çeker, eklerim. bundan sonra hacer’e bir bohça işledim. ve son yaptıklarım ise iki havlu. gene kurdele işi. birini tamamladım, diğerinin bitmesine az kaldı. onları da hemen göstermek istiyorum. belki benim gibi bayrama hediye hazırlayanların işine yarayabilir. önümüzdeki hafta kursta banyo takımları yapmaya başlayacağız. lacivert bir kadife vardı annemde. onu değerlendirmek istiyoruz. hoca istiridye şeklinde yaparız dedi. ama biz henüz karar veremedik. eğer bu konuda bir fikri olan varsa, fikrinizi almak isterim.
dikiş makinem

42 thoughts on “sonunda dikiş makinemi kullanmaya başladım!

 1. bloğu olan arkadaşlar,rica etsem bana mefruşatla ilgili örnekler gönderir misiniz.ayrıca saadet hanıma gösterdiği alakadan dolayı teşekkür ederim.ben de blog açmak istedim ama yapamadım,acaba diyorum blog açmak için önce bir site mi açmak gerekiyor?ne yaptıysam açamadım,herkese selamlar.

 2. fiyatı kaç para

 3. Selda Sönmez says:

  Bende singer ufo modeli var ama memnun değilim.Kendime evde kullanabiledeğim bilgisayarlı makina almak istiyorum.Fakat model ve cinslerine ulaşamıyorum.Ankarada yaşıyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz.İkinci elde olabilir.Taksitlede olursa daha iyi olur.Hangi bayi olacağınıda yazarsanız sevinirim.

 4. Merhaba, bazı arkadaşlarımın dikiş teknikleri detaylı resim blogu aradığını okudum… terziyamagi@blogspot.com‘dan elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım..
  nur

 5. Merhaba Saadet , dikiş makinelerimizi daha çok kullanmamız dileği ile
  sevgiler
  nur

 6. ahmet gökduman says:

  abim “bulaşıkları ayşe hanım (bulaşık makinesi) yıkar, çamaşırları fatma hanım (çamaşır makinesi) yıkar. e bu hanımlar ne iş yapar?” diye takılır bizlere. abi tanıştırayım bak bu da hayriye hanım. artık bize yapacak hiç iş kalmadı :)

  her ne kadar teknoloji gelişsede kadınlara az iş kalmış gibi görünsede kadınlarımızın işi zor

 7. nesat bey
  bende bir bindallı var ama kullanamıyorum. ne önerirsiniz. aslında bakımda yapılması lazım çağanozu biraz paslanmış. ayrıca şimdi singerin cosmo-7468 ini almak için bir iki yerle görüştüm. sizin fkrinizi de almak isterim. teşekkürler

 8. merhaba uzun zmandır sitenizi inceliyorum çokta beğeniyorum. bende okuduğum aygül hanım gibi kendi makinamda kendi kıyafetlerimi dikmek istiyorum. dikiş, kesim, kalıp teknikleriyle ilgili bana yardımcı olmak isteyen arkadaşlar olursa çok sevinirim. daha önce bir kaç şey diktim umarım daha sonra onları da sitenize gönderebilme imkanım olabilir. farklı şeyler yapmayı seviyorum. mesela bir yatak örtüsü çizdim sonra ona bir dantel ördüm, saten örtüye uyguladım güzel oldu. dikiş ve model üretmeyle ilgili sayfalarınızı da görmeyi umuyorum.

 9. ya da benim problemimi çözebilecek birini önerebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>