mefruşat kursu 1: örnek bezi

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

kardeşim hacer’le birlikte salı günü mefruşat -ev tekstili- kursuna başladık. önce teknikleri öğrenmek için örnek bezi yaptık. makine singer’in kara başlı nakış makinelerindendi. ben motorlu makineye alışkın olduğum için ayaklı makineyle dikemedim. hacer dikiş kursundan alışık olduğu için benim makinelerimi de o çekti. ilk gün öğrendiğimiz teknikler bohça köşe, bordürlü köşe ve el aplikesi oldu. yaptıklarımı görünce bende kendime inanamadım. yalnız başınayken sıkılarak yapabileceğiniz -hatta yapamayacağınız- şeyleri, sınıfta arkadaşlarla konuşarak, hocadan öğrenerek çok zevkli bir şekilde yapıyorsunuz. acaba seneye de nakışa mı gitsem?

hem benim unutmamam açısından, hem de kursa gitmek isteyipte fırsat bulamayanlar için öğrendiklerimi buraya yazmamın faydalı olacağı düşüncesindeyim. fotoğrafları aceleyle çektiğim için pek güzel çıkmadılar. artık beni mazur görürsünüz.

hocamız şimdilik ufak tefek elde kalan kumaşları getirmemizi istedi. annem terzi olduğu için bayağı artık kumaşları var, biz de onları alıp kullandık. galiba biraz alıştıktan sonra da ilk denememiz yastık dikmek olacak.mefruşat örnek bezi

kullanılan malzemeler:

* 50 cm patiska (ya da elinizde olan lastikli veya sert olmayan düz renk kumaş)
* 50 cm renkli kumaş
* 50 cm desenli kumaş
* dikiş iğnesi, çelik toplu iğne
* 30 cm cetvel, mezura, kalem, parşömen kağıdı, sabun
* 8 no nakış ipi
* beyaz dikiş ipliği, makas, nakış makası

teknikler:

* bohça köşe (beyaz kumaştan oluşan köşe)
* bordürlü köşe (pembe ve desenli kumaştan çift kat olan köşe)
* el aplikesi (yoncanın uygulanması. makine aplikesi daha sonra gösterilecek.)

yapılışı:

1. bohça köşe: önce patiskadan iplik çekerek 30 x 30 cm büyüklüğünde parça kesin. 5 cm genişliğinde (kıvırma payı dahil) bir köşe yapmak için parçanın (ters tarafının) bir köşesinden 2 yana doğru 10′ar cm (yapmak istediğiniz köşe genişliğinin 2 katı kadar) ölçüp, kalemle işaretleyin. işaretlediğiniz noktaları cetvelle bir çizgi çekerek birleştirin. çizgi hizasında ikiye katlayın. bezi çizdiğiniz yeri iğneleyin. iğnelediğiniz kısmı makinede kenarda 1 cm açıklık kalacak şekilde dikin. dikişin dış kısmında kalan ufak üçgen parçayı dikişe 0.5 cm kalacak şekilde kesin. düzgün durması için dikişin arka kısmını iyice açarak ütüleyin.
2. kumaşı ters çevirince (içini dışına) köşenin olduğunu göreceksiniz. kenar kısımlarını da düzgün bir şekilde baştan ve sondan ölçerek eşitleyin. kenarın üst kısmından 1 cm içeri kıvırarak iğneleyin. (resim 2)
3. iğnelediğiniz yeri elde dikip, ütüleyin. (resim 3) böylece bohça köşe tamamlandı.
4. bordürlü köşe: desenli kumaştan 2 adet 30 cm’den biraz fazla uzunlukta, 3 cm genişliğinde ince şeritler kesin. iplik çekerek kenarlarını düzeltin. ikiye katlayıp, iğneleyip ütüleyin (resim 4).
5. pembe kumaştan 2 adet 30 cm’den biraz fazla uzunlukta, 6 cm genişliğinde kalın şeritler kesin. iplik çekerek kenarlarını düzeltin. (resim 5)
6. bir desenli ince şerit, bir pembe kalın şerit alıp; pembe şeridin kenar kısmına, desenli şeridin katlı kısmı içe bakacak şekilde iğneleyin. ve desenli şeridi ortasından aşağı doğru makineyle dikin. diktiğiniz yeri iyice açıp, ütü bastırın. aynı şeyleri diğer 2 şerit için de yapın. (resim 6)
7. oluşan 2 şeridi yüzleri birbirine bakacak şekilde üstüste koyun. köşeyi yapabilmek için pembe kumaştan desenli kumaşa doğru çarpraz 45 derecelik bir makine dikişi atın. dikişin dışında kalan küçük üçgeni kesip çıkarın. düzgün durması için dikişin arka kısmını iyice açarak ütüleyin. (resim 7)
8. şimdi şeridi açınca bordürlü köşenin oluştuğunu göreceksiniz. (resim 8)
9. şimdi de bordürlü köşeyi örnek bezinin üzerine yerleştirin. bunun için patiskadan yaptığınız örnek bezini ters koyup, kenar kısmına bordürlü köşeyi ters şekilde yerleştirin. ve ikisini birbirine iğneleyin. (resim 9) iki kenarın uç kısımlarını makineye vurun.
10. ters çevirip (içini dışına) pembe kumaş üstte, beyaz altta kalacak şekilde iyice ütüleyin. şeridin patiskadan uzun fazlalıklarını kesip temizleyin. pembe şeridin kısa kenarlarını içe katlayıp, iğneleyin. makineyle pembe köşe şeridin bir kısa kenarından başlayarak, desenli şeridin hemen altından geçerek ikinci kısa kenara gelene kadar dikin. (resim 10) böylece bordürlü köşe tamamlanmış oldu.
11. el aplikesi: yonca şekli verdiğiniz parşömen kağıt kalıbına göre, kalınca bir kağıtla yonca kesin. pembe kumaşı da yonca şeklinde (her tarafından 0.5 cm fazlalık vererek) keserek, altına kumaş telayı ütüleyerek yapıştırın. iğneyle kağıt kalıba tutturun. bunu patiska örnek bezinize gizli dikişle elde dikin. dikilecek az bir kısım kalınca kumaşı kağıda tutturduğunuz teğelleri sökün ve kağıdı çekip çıkarın. kalan kısmı dikin. ardından mor iplikle yoncanın etrafına iğneyle zürefa geçin. (resim 11)

ipuçları:

* malzemeleri fazla fazla yazdım. siz elinizdeki ufak tefek parçaları değerlendirebilirsiniz.
* çelik toplu iğne kullanırsanız kumaşta iz bırakmıyor. ayrıca iğneleri kumaşa enine şekide geçirirseniz, makine üzerinden geçebiliyor. çoğu yerde teğele gerek kalmıyor.
* yapamadım diye ümidinizi yitirmeyin. ütülediğiniz zaman çoğu sorun kapanıyor. yani yaptığınızı ütü gösteriyor.

Tagged with 

27 thoughts on “mefruşat kursu 1: örnek bezi

 1. nergiz merhaba eğer nereyi anlamadığını yazarsan sana yardımcı olabilirim.

 2. Selamlar Saadet hanım,
  Sitenize arama motorundan tesadüfen rastladım.
  hemen grubunuza üye oldum.Ben bu köşe çalışmasını pek anlayamadım.Bende kurslara gitmek isterdim çocukluğumdan beri ama malum çalışma hayatı bazı şeyleri bitiriyor.
  Ankara’dayım ve yazılarınızı takip edeceğim.
  Çalışmalarınız devamını merakla bekliyor olacağım.
  Ellerinize,gözlerinize sağlık.
  Sevgiyle,
  Nergiz

 3. ayşe örneklerini bekliyorum.

 4. ben bir mefruşat öğrencisiyim inanılmaz harika şeyler yapıyoruz bir gün size inşallah örnekleri gönderirim hele bir salon takımları var görmeniz lazım bu hafta yatak örtüsüne başlıyorum çok güzel bir desen arıyorum

 5. ÇOK HOŞ ŞEYLER VAR SİZBİR HARIKASINIZ KEŞKE BENDE YAPABİLSEM YAZIN KURSA GİDEÇEGİM YAPTIGINIZ İŞLERİ DETAYILI ANLATIRMISINIZ HARİKA ŞEYLER TEPRİK EDERİM BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM

 6. bende takıdan sonra bu yıl mefruşata başladım.ilk yastık yaptım,aplike,neredeyse herkes güldü,ikinciye daha başlıyamadım.ama diger yeni başlıyanlarınkini gösredi hoca nefis şeyler.ben takıdaki kadar başarılı olamıyacagım bu işte galiba ama kızlarıma çeyiz olsun diye gidiyorum,resmini çekince gönderebilirm size

 7. hayırlı olsun paylaşımlarınız için çok teşekkürler…

 8. Bende kırkyama kursuna 6 ekim perşembe günü başlayacaktım.Ama İstanbul’un kurtuluşu dolayısıyla okulların tatil olduğunu öğrenince memlekete gidelim dedik ve ben kursumu ilk günden ekmiş olmanın vicdan azabını yaşıyordum.Ama şimdi Gülşen’den kursların tatil olduğunu öğrenince sevindim.Teşekkürler.Bu arada bende bir blog oluşturdum.Ziyaretlerinizi bekliyorum.

 9. Selamlar hayırlı olsun bende pazartesi günü mefruşat kursuna başladım bu konular hakkında hiç bilgim yeni yok yeni öğrenmeye başlıyorum sizde öğrendiklerinizi bizlerle paylaşırsanız daha iyi olur

 10. hayırlı olsun Saadet, sana da Hacer ede kolay gelsin.artık merakla bekleyeceğiz neler yaptığınızı görmek için tabi bizlerde sayenizde kopya çekeceğiz sizden.sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>