mefruşat kursu 1: örnek bezi

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

kardeşim hacer’le birlikte salı günü mefruşat -ev tekstili- kursuna başladık. önce teknikleri öğrenmek için örnek bezi yaptık. makine singer’in kara başlı nakış makinelerindendi. ben motorlu makineye alışkın olduğum için ayaklı makineyle dikemedim. hacer dikiş kursundan alışık olduğu için benim makinelerimi de o çekti. ilk gün öğrendiğimiz teknikler bohça köşe, bordürlü köşe ve el aplikesi oldu. yaptıklarımı görünce bende kendime inanamadım. yalnız başınayken sıkılarak yapabileceğiniz -hatta yapamayacağınız- şeyleri, sınıfta arkadaşlarla konuşarak, hocadan öğrenerek çok zevkli bir şekilde yapıyorsunuz. acaba seneye de nakışa mı gitsem?

hem benim unutmamam açısından, hem de kursa gitmek isteyipte fırsat bulamayanlar için öğrendiklerimi buraya yazmamın faydalı olacağı düşüncesindeyim. fotoğrafları aceleyle çektiğim için pek güzel çıkmadılar. artık beni mazur görürsünüz.

hocamız şimdilik ufak tefek elde kalan kumaşları getirmemizi istedi. annem terzi olduğu için bayağı artık kumaşları var, biz de onları alıp kullandık. galiba biraz alıştıktan sonra da ilk denememiz yastık dikmek olacak.mefruşat örnek bezi

kullanılan malzemeler:

* 50 cm patiska (ya da elinizde olan lastikli veya sert olmayan düz renk kumaş)
* 50 cm renkli kumaş
* 50 cm desenli kumaş
* dikiş iğnesi, çelik toplu iğne
* 30 cm cetvel, mezura, kalem, parşömen kağıdı, sabun
* 8 no nakış ipi
* beyaz dikiş ipliği, makas, nakış makası

teknikler:

* bohça köşe (beyaz kumaştan oluşan köşe)
* bordürlü köşe (pembe ve desenli kumaştan çift kat olan köşe)
* el aplikesi (yoncanın uygulanması. makine aplikesi daha sonra gösterilecek.)

yapılışı:

1. bohça köşe: önce patiskadan iplik çekerek 30 x 30 cm büyüklüğünde parça kesin. 5 cm genişliğinde (kıvırma payı dahil) bir köşe yapmak için parçanın (ters tarafının) bir köşesinden 2 yana doğru 10′ar cm (yapmak istediğiniz köşe genişliğinin 2 katı kadar) ölçüp, kalemle işaretleyin. işaretlediğiniz noktaları cetvelle bir çizgi çekerek birleştirin. çizgi hizasında ikiye katlayın. bezi çizdiğiniz yeri iğneleyin. iğnelediğiniz kısmı makinede kenarda 1 cm açıklık kalacak şekilde dikin. dikişin dış kısmında kalan ufak üçgen parçayı dikişe 0.5 cm kalacak şekilde kesin. düzgün durması için dikişin arka kısmını iyice açarak ütüleyin.
2. kumaşı ters çevirince (içini dışına) köşenin olduğunu göreceksiniz. kenar kısımlarını da düzgün bir şekilde baştan ve sondan ölçerek eşitleyin. kenarın üst kısmından 1 cm içeri kıvırarak iğneleyin. (resim 2)
3. iğnelediğiniz yeri elde dikip, ütüleyin. (resim 3) böylece bohça köşe tamamlandı.
4. bordürlü köşe: desenli kumaştan 2 adet 30 cm’den biraz fazla uzunlukta, 3 cm genişliğinde ince şeritler kesin. iplik çekerek kenarlarını düzeltin. ikiye katlayıp, iğneleyip ütüleyin (resim 4).
5. pembe kumaştan 2 adet 30 cm’den biraz fazla uzunlukta, 6 cm genişliğinde kalın şeritler kesin. iplik çekerek kenarlarını düzeltin. (resim 5)
6. bir desenli ince şerit, bir pembe kalın şerit alıp; pembe şeridin kenar kısmına, desenli şeridin katlı kısmı içe bakacak şekilde iğneleyin. ve desenli şeridi ortasından aşağı doğru makineyle dikin. diktiğiniz yeri iyice açıp, ütü bastırın. aynı şeyleri diğer 2 şerit için de yapın. (resim 6)
7. oluşan 2 şeridi yüzleri birbirine bakacak şekilde üstüste koyun. köşeyi yapabilmek için pembe kumaştan desenli kumaşa doğru çarpraz 45 derecelik bir makine dikişi atın. dikişin dışında kalan küçük üçgeni kesip çıkarın. düzgün durması için dikişin arka kısmını iyice açarak ütüleyin. (resim 7)
8. şimdi şeridi açınca bordürlü köşenin oluştuğunu göreceksiniz. (resim 8)
9. şimdi de bordürlü köşeyi örnek bezinin üzerine yerleştirin. bunun için patiskadan yaptığınız örnek bezini ters koyup, kenar kısmına bordürlü köşeyi ters şekilde yerleştirin. ve ikisini birbirine iğneleyin. (resim 9) iki kenarın uç kısımlarını makineye vurun.
10. ters çevirip (içini dışına) pembe kumaş üstte, beyaz altta kalacak şekilde iyice ütüleyin. şeridin patiskadan uzun fazlalıklarını kesip temizleyin. pembe şeridin kısa kenarlarını içe katlayıp, iğneleyin. makineyle pembe köşe şeridin bir kısa kenarından başlayarak, desenli şeridin hemen altından geçerek ikinci kısa kenara gelene kadar dikin. (resim 10) böylece bordürlü köşe tamamlanmış oldu.
11. el aplikesi: yonca şekli verdiğiniz parşömen kağıt kalıbına göre, kalınca bir kağıtla yonca kesin. pembe kumaşı da yonca şeklinde (her tarafından 0.5 cm fazlalık vererek) keserek, altına kumaş telayı ütüleyerek yapıştırın. iğneyle kağıt kalıba tutturun. bunu patiska örnek bezinize gizli dikişle elde dikin. dikilecek az bir kısım kalınca kumaşı kağıda tutturduğunuz teğelleri sökün ve kağıdı çekip çıkarın. kalan kısmı dikin. ardından mor iplikle yoncanın etrafına iğneyle zürefa geçin. (resim 11)

ipuçları:

* malzemeleri fazla fazla yazdım. siz elinizdeki ufak tefek parçaları değerlendirebilirsiniz.
* çelik toplu iğne kullanırsanız kumaşta iz bırakmıyor. ayrıca iğneleri kumaşa enine şekide geçirirseniz, makine üzerinden geçebiliyor. çoğu yerde teğele gerek kalmıyor.
* yapamadım diye ümidinizi yitirmeyin. ütülediğiniz zaman çoğu sorun kapanıyor. yani yaptığınızı ütü gösteriyor.

Tagged with 

27 thoughts on “mefruşat kursu 1: örnek bezi

 1. aslı altan altundal says:

  Hayırlı olsun Saadet, Hacer ‘e de. Halam da başladı mefruşat kursuna , keşke benim de zamanım olsaydı bu tür kurslara gitmek için. Neyse ben de sizlerden öğreneceğim artık. Sevgilerimle.

 2. yorumlar için çok teşekkürler.

  efnan teyze fotoğraflar tek tek değil bütün açılıyor. takıldığın bir fotoğraf varsa numarasını verirsen mailine gönderebilirim.

  gülşen takı fotoğraflarını bekliyorum.

 3. Gülşen says:

  Sevgili Saadet hanım..Sitenizi merakla hep bekliyro ve yniliklerden haberdar ettiginiz için teşekkür ediyorum.Saadet hanım..bende diger arkdaşlar gibi sizi kutluyorum,bende bu dönem kursa yazıldım,ama takı kursuna gidecem..bu hafta başlayacaktık,ama İSTANBULUN KURTULUŞU sebebiyle grçekelşemedi.Önümüzdeki hafta kısmetse beşlayacaz.Çok heycanlıyım desem yeridir.sanki ilk kez kursa gidecekmişim gib…bende eger güzel takıalr yapabilrsem sitenize fotograflarını göndermeye çalıaşcam.herşey gönlünüzce olsun

 4. saadet kursun hayırlı olsun. çalıştığım için kurslara vakit kalmıyor. gitmek istediğim bir iki kurs var bunların arasında mefruşatta vardı. ama kısmet bakalım ne zaman olur. öğrendiklerini bizimle paylaşman çok güzel teşekkür ederiz…

 5. canım hayırlı olsun.ilk gün için çok güzel iş çıkarmışsınız

 6. Sevgili Saadet,
  Kursun hayırlı olsun, kimbilir ne güzel işler yapacaksınız. Heveslenip, heveslenip üşeniyorum.
  Yaptıklarını izledikçe ben de aşka gelebilirim.

 7. KURSUNUZ HAYIRLI UĞURLU OLSUN. ALLAH KOLAYLIK VERSİN..

 8. saadet kursun hayirli olsun paylastigin icin tesekkurler hayallerimde imkansiz oldugunu bildigim halde hep bu elisi kurslarina gitmek vardi sayende bende gitmis kadar olacagim ama su resimler bir acilsa son resimler acilmiyor onun icin uzuluyorum selamlar

 9. sizleri uzun zamandır tanıyor gibiyim.
  ben bu tür kurslara gitmeyi çok ama çok istiyorum.Çalıştığım için de buna imkanım yok.Sizden ricam ne olur öğrendiklerinizi bizimle paylaşırmısınız?
  Sevgiler,kolaylıklar…

 10. Merhaba saadet kursun hayırlı olsun uamrım güzel şeyler ortaya çıkacaktır.Hacerde sende maşallah çok hamaratsınız.Bu günkü göüntüler beni orta okul yıllarına götürdü.El işi dersinde bizde bunları öğrenmiştik…
  size başarılar
  sevgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>